Benin

Fakty

  Benin

  Benin, zwany też niegdyś Dahomejem, jest niewielkim państwem, leżącym w Afryce, nad Zatoką Gwinejską. Początków Królestwa Dahomeju wypatrywać należy w mieście Abomey. Wokół niego skupiały się liczne grupy, które później połączyły się w jeden lud. Zanim do tego doszło, przypatrzeć się należy plemieniu Adżów. Ci bowiem wędrowali przez afrykańskie ziemie, wtapiając się powoli w napotkane grupy etniczne. Dotarłszy do południowego Beninu, Adżowie, wraz z lokalnymi plemionami, dali początek Fonom, których potocznie nazywano także Dahomejami. Gangnihessou, który do tej pory panował nad ludem Adżów upodobał sobie Abomey, czyniąc z niego stołeczne miasto Fonów, siebie zaś mianując królem nowego państwa.

  Dahomejczycy ogromną wagę przywiązywali do militarnej siły swojego państwa. Chłopcy od najmłodszych lat brali nauki u zasłużonych i doświadczonych wojowników, doskonaląc się w walce i posługiwaniu bronią. Nie tylko chłopcy nieśli na barkach obowiązek obrony Dahomeju. Na cały świat znany był niegdyś kobiecy oddział wojowniczek Ahosi, nazwanymi przez europejskich odkrywców Amazonkami. Surowe życie i ogromny nacisk na militarną edukację mieszkańców, zaowocowały tym, iż Europejczycy, nazywali te ziemie czarną Spartą.

  Powyższa nazwa w szybkim czasie uległa zmianie. Czarna Sparta przerodziła się w "Niewolnicze Wybrzeże". Na samym początku dahomejski lud silnie sprzeciwiał się handlowi niewolników, z czasem jednak zaczęto prowadzić atrakcyjne dla obu stron transakcje. Jednakże zaznaczyć trzeba, iż zachowanie tradycji często okazywało się ważniejsze niż zysk, tak więc dahomejscy wojownicy, pokaźny odsetek jeńców, przeznaczali na rytualne ścięcie. Jakiś czas później państwa Europy doszły do wniosku o szkodliwości handlu żywym towarem i ostatni statek pełen niewolników, odpłynął z Beninu w 1885 roku.

  Z czasem też ostrze czarnej Sparty stępiło się i pokryło rdzą. Upadek niegdysiejszej militarnej potęgi wykorzystali Francuzi, wchodząc na ziemie Beninu w 1892 roku. Siedem lat później kolonizacja dobiega końca, a Dahomej Francuski staje się odtąd częścią Francuskiej Afryki Zachodniej.

  Republika Dahomeju, czekała ponad 60 lat na ostateczne odzyskanie niepodległości. Jednakże wynikiem powyższego była nie tylko wolność, ale też starcie kilku grup etnicznych, zmiana reżimów i zamachy stanu. Niepokoje miały się skończyć, po podpisaniu prezydenckiego triumwiratu między trzeba przodującymi politykami, którymi byli Sourou Apithy, Hubert Maga i Justin Ahomadegbé. Od tej pory rządy miały odbywać się w sposób kolektywny.

  1972 rok przynosi ze sobą kolejny zamach stanu, na czele którego stanął niejaki Mathieu Kérékou. W błyskawicznym tempie, kraj dostaje się pod władzę socjalistów, a nazwa państwa przemianowana zostaje na Ludową Republikę Beninu, kontrolowaną przez Wojskową Radę Rewolucyjną. Jednakże Kérékou, widząc, że państwo chyli się ku głośnemu upadkowi, postanawia rozwiązać CNR, powracając do demokratycznych wyborów i wolnorynkowej gospodarki. Kérékou przegrywa wybory w 1991 roku, zdobywając tym samym miano pierwszego afrykańskiego prezydenta, który dobrowolnie zrzeka się urzędu. Wybory w 1996 i 2001 roku zakończyły się jednak sukcesem dla byłego socjalisty, ten zaś ostatecznie kończy swoją kadencję, nie próbując zmienić konstytucji, byleby tylko przedłużyć czas swoich rządów.

  Do tej pory, Benin uznawany jest za wzorcowy przykład demokracji w Afryce.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012