Botswana

Fakty

  Botswana

  Botswana należy do tych państw Afryki, które nie mają dostępu do morza. Obecnie jest członkiem Unii Afrykańskiej, dawniej natomiast, mianowano ją brytyjskim protektoratem.

  Najbardziej charakterystycznym elementem geograficznym na terenie Botswany jest, rozciągająca się na wiele kilometrów, półpustynia. Oprócz tego, państwo posiada, ochoczo odwiedzaną przez turystów, kotlinę Kalahari.

  Stolicę kraju znaleźć można w mieście o nazwie Gaborone. Ulokowana ona została w okolicy największej rzeki na terenie Botswany – Limpopo. Tutaj też gromadzi się przeważająca liczba mieszkańców państwa.

  Od samego początku, tereny Botswany dawały schronienie ludom Buszmenów. Spokój tych plemion zakłóciło przybycie ludu Tswana, a starcie tych dwóch nacji doprowadziło do krwawych walk. Oprócz wojny o dominację tych dwóch plemion, ziemie Botswany nawiedziły potyczki z Burami z Transwalu. Narastające i coraz brutalniejsze starcia doprowadziły do tego, że tereny Botswany objęte zostały brytyjskim protektoratem. Wydarzenie to miało miejsce w 1885, a państwo znane odtąd było jako Beczuana.

  Takie posunięcie doprowadziło do ustania międzyplemiennych walk, skupiając rdzenną ludność Beuczany do organizowania licznych ruchów i organizacji o charakterze wyzwoleńczym. Partyzanckie walki zaowocowały tym ,iż w 1966 roku, ziemie, zamieszkiwane niegdyś przez Buszmenów, odzyskują niepodległość. Nazwa "Beczuana", zastąpiona została "Botswaną". Głową wolnego i niepodległego państwa zostać miał Seretse Khama.

  Prezydent ten, zostaje wybrany na kolejne kadencje, w 1980 roku, umiera, a jego obowiązki przejmuje dotychczasowy wiceprezydent Botswany – Ketumile Masire. On także pełnił urząd głowy państwa przez dwie kolejne kadencje. Po ustąpieniu urzędu przez Festusa Mogae, rolę prezydenta pełnił Seretse Ian Khama.

  Państwo z pewnością nie należy do biednych. Wydobycie i eksport diamentów zapewnia wysoki poziom PKB, a szeroko pojęte górnictwo pracuje na wysoki poziom zysków. Na tych ziemiach oprócz diamentów, wydobywa się chociażby miedź. Oprócz tego, mieszkańcy Botswany czerpią korzyści z pastwisk. Mimo, iż krajowa produkcja żywności spełnia potrzeby niecałej połowy ludności, Botswana nie jest narażona na głód, dzięki dobrze zorganizowanemu importowi. Pomimo deficytu roślinnego, kraj ten, na przestrzeni lat, stał się poważnym eksporterem mięsa wołowego. Na terenie Botswany znajdziemy też kilka parków narodowych oraz rezerwatów dzikiej zwierzyny.

  Mimo, iż państwo wydaje się należycie prosperować, mieszkańcy Botswany muszą się zmagać z narastającym zagrożeniem ze strony epidemii AIDS. Według mało optymistycznych szacunków, co trzeci mieszkaniec tego kraju może być zarażony wirusem HIV.

  Niemal połowa ludności Botswany to protestanci. Animiści zajmują drugie miejsce pod względem liczby wyznawców, trzeci natomiast są katolicy. Wyznawcy Islamu stanowią na tych ziemiach niewiele ponad 0,2%.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012