Burundi

Fakty

  Burundi

  Burundi jest państwem leżącym w południowej Afryce, które nie posiada dostępu do morza. Do sąsiadów tego kraju zaliczyć można Rwandę, Tanzanię, a także Demokratyczną Republikę Konga.

  Niegdyś, na ziemiach należących do obecnego Burundi, mieściło się królestwo Urundi. Władcą całego, należącego do Tutsi , królestwa był boski mwani, który wraz z ganwą sprawował rządy nad Urundi. Boski król i szlachta musieli się poddać Niemcom, którzy w już w 1896 roku zaczęli silną ekspansje tej części afrykańskich ziem. Sześć lat później Urundi wchodzi w skład Niemieckiej Afryki Wschodniej.

  Pewne zmiany przyniosło kolejne dziesięciolecie, albowiem w tym czasie, zaraz po pierwszej wojnie światowej, rządy nad krajem zaczynają sprawować Belgowie. Tym sposobem Urundi i pobliska Ruanda zaczynają tworzyć terytorium mandatowe Ligi Narodów pod wspólną nazwą Ruanda-Urundi. II wojna światowa zaowocowała włączeniem państwa do terytoriów powierniczych ONZ. Równocześnie mają miejsce starania, mające na celu chrystianizacje pogańskich ludów dawnego Urundi.

  Od 1962, państwo otrzymuje tytuł monarchii konstytucyjnej, która, na wskutek zamachu stanu, przekształciła się w republikę, z prezydentem ppłk M. Micombero na czele. Przez cały czas wybuchają większe lub mniejsze zamieszki, związane z rywalizacją, wspomnianych wcześniej Tutsi z Hutu. W 1976 dochodzi do znaczącego przewrotu wojskowego, który skutkuje zawieszeniem, utworzonej dwa lata wstecz, konstytucji.

  Nowej konstytucji, mieszkańcy Burundi, doczekali się dopiero w 1981, natomiast prezydenckie i parlamentarne wybory miały miejsce trzy lata później. Kilka lat po tych wydarzeniach dochodzi do pierwszych przesłanek zwalczania katolickiej wiary na terenie Afryki. Zamieszki po raz kolejny doprowadzają do zamachu stanu, a także ucinają dotychczasowe stosunki z Libią.

  Wybuchają liczne konflikty na tle religijnym, regionalnym i etnicznym. Po kolejnych wyborach prezydenckich, ma miejsce zamach stanu, w którym ginie M.Ndadaya, prezydent wybrany z przedstawicielstwa Hutu. Jego śmierć jest punktem zapalnym nowych i bardziej krwawych walk, jakie przeradzają się w regularną i brutalną wojnę między Hutu a Tutsi. Ludność jest mordowana, wielu cywilów szuka natomiast ratunku i schronienia w innych państwach. W momencie, kiedy zbrojne siły Tutsi zdominowała aparat władzy, nowym prezydentem został P. Buyoya.

  Gospodarka kraju nie wygląda imponująco, a głównym jego elementem jest rolnictwo. Na terenie Burundi, główne dochody spływają dzięki uprawie bananów i manioku, sorgo, roślin strączkowych, kawy oraz herbaty. Oprócz tego, w rejonie rzeki Ruzizi, znajdują się dogodne miejsca do hodowli owiec, kóz i bydła. Burundi nie może pochwalić się dobrze rozwiniętym przemysłem wydobywczym. Oprócz znikomych ilości złota, wydobywa się tu kolumbit i rudy wolframu. Mimo tego, iż państwo posiada ogromne zasoby rud wanadu, surowiec ten nie jest wydobywany.

  Mieszkańcy Burundi utrzymują się w dużej mierze dzięki istniejącemu eksportowi z Belgią, Japonią i Niemcami.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012