Strona główna Afryka Demokratyczna Republika Konga

Demokratyczna Republika Konga

Fakty

  Demokratyczna Republika Konga

  Demokratyczna Republika Konga jest jednym z największych państw Afryki. Znaleźć je można w dorzeczu rzeki Kongo.

  DR Konga zamieszkiwało niegdyś wiele plemion, te zaś z czasem łączyły się, tworząc państwa. Europejskim odkrywcą Kongo był portugalski żeglarz Diogo Cão. Niedługo po jego przybyciu na te tereny, przedstawiciele portugalskich władz podejmować zaczęły próby nawiązania dyplomatycznych stosunków z królem Konga. Z czasem, wpływ Europejczyków rozrastał się na afrykańskich ziemiach, a w XIX wieku, belgijski król postanowił zorganizować wyprawę, która miała ten wpływ rozszerzyć jeszcze bardziej. Leopold II wysłał zatem Henry'ego Mortona Stanleya, celem spenetrowania brzegu Kongo. Niedługo potem, Belgia została oficjalnie uznana jako suweren Wolnego Państwa Kongo, a chwilę później ten fragment afrykańskiej ziemi, znany był jako Kongo Belgijskie.

  Wielkie zmiany przyniósł dzień 30 czerwca 1960 roku. Od tej chwili DR Konga stało się państwem niepodległym. Następstwem tego faktu okazała się być krwawa wojna domowa, która obfitowała w liczne przewroty i zamachy stanu. Starcia doprowadziły do interwencji ONZ. Z czasem konflikt został zażegnany, jednakże nowy, nieudolny system władzy doprowadził wkrótce do kryzysu gospodarczego.

  Dotychczasowy władca DR Konga został obalony, a miejsce nieudolnej głowy państwa, zajął Laurent Kabila. Mimo wszystko sytuacja w kraju nie zamierzała się poprawić, co wznieciło ogień pod nową rebelię, tym razem wspieraną także przez siły Ugandy i Rwandy. Konflikt udało się zażegnać 10 lipca 1999 roku, jednak dwa lata po tym wydarzeniu, Kabila został zastrzelony. Następcą prezydenta został jego syn, Joseph Kabila.

  Sytuacja w Kongu stała się dramatyczna. Wojna domowa zupełnie zdestabilizowała kraj i rozregulowała gospodarkę. Wiele rodzin zmuszonych jest przeżyć za mniej niż dolara dziennie. Ludność nie może liczyć na jakąkolwiek medyczną pomoc, szpitale i szkoły nie są należycie wyposażone. Duży odsetek ludności przebywa na uchodźstwie. Częstą praktyką jest rekrutowanie młodzieży i dzieci do wojskowych szeregów. Według oficjalnych raportów, około 900 tys. dzieci zakażonych jest AIDS.

  Trzonem całej gospodarki jest rzeka Kongo i należące do niej odpływy. Na terenie DR Konga rozwinął się przemysł górniczy i rolnictwo. Na cały świat słynna jest tutejsza produkcja bawełny, a także herbaty i kakao. Oprócz tego, Kongo posiada pierwsze miejsce na świecie w dziedzinie eksploatacji kobaltu.

  Na osobną uwagę zasługuje bogaty świat fauny i flory tych terenów. Na przeważającej części Kotliny Konga rosną bujnie, wiecznie zielone lasy tropikalne. Roślinność charakteryzuje się imponującym zróżnicowaniem, podobnie jak przedstawiciele świata zwierząt. Oprócz małp i goryli, które opanowały tropikalne drzewa, znaleźć tu można stada hipopotamów i krokodyli. Nad wszystkim górują różnobarwne ptaki, które okrążają zielone tereny Kotliny Konga.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012