Egipt

Fakty

  Egipt

  Arabska Republika Egiptu. Popularnie, państwo to nazywane jest Egiptem. Leży w północno-wschodniej Afryce, strzeżony przez Śródziemne i Czerwone Morze.

  Nazwa "Czarny ląd", jaką niegdyś tytułowany był Egipt nie dotyczy koloru skóry rdzennych mieszkańców. Odnosi się za to do żyznych czarnych ziem, jakie położone zostały na tym terenie.

  System prawny, który występuje w Egipcie ma charakter anglosaski. Od lat, państwo stara się funkcjonować w oparciu o islamskie prawo, oraz kodeks napoleoński. Zaznaczyć warto, iż najbardziej liczącymi się partiami na tych ziemiach są Partia Narodowo-demokratyczna, Socjalistyczna Partia Liberalna, a także, rosnąca w siłę Postępowa partia jedności. Mimo, udanego systemu prawnego, Egipt zdecydował się zaakceptować zwierzchnictwo Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

  Rolnictwo jawi się jako jedna z najbardziej prężnych i obiecujących gałęzi gospodarki. Mimo wszystko, w dalszym ciągu jest ono w stanie zaspokoić potrzeby żywieniowe zaledwie połowy mieszkańców. Najbardziej cenionym, a tym samym opłacalnym, elementem gospodarki, jest uprawa bawełny.

  Jednakże esencją Egiptu i jego główną osią, jest turystyka. To właśnie turystyka zapewnia największy procent dochodu tego państwa. Niemałą popularnością, cieszy się, chętnie odwiedzany Kair, obok niego zaś, goście z zagranicy obdarowują zainteresowaniem Gizę. Punktem strategicznym na turystycznym szlaku w Egipcie jest Luksor, albowiem to właśnie stąd odjeżdża najwięcej autokarów, które wiozą ciekawych świata turystów w rejony Nilu, Asuan czy Abu Simbel. Do tego ostatniego najlepiej jest dostać się drogą lotniczą.

  Warto zainteresować się kurortem Szarm el-Szejk. Po pierwsze ośrodek ten przypadnie do gustu wszystkim, którzy odnajdują radość w nurkowaniu. Pod wodą natknąć się można na pięknie wyeksponowane rafy koralowe. Z drugiej strony, w bardzo łatwy sposób, będziemy mogli dostać się stąd na górę Synaj, na której to Jahwe miał ofiarować Mojżeszowi tablice z 10 przykazaniami. Opodal zachęca nas podwodny Park Narodowy Ras Muhammad, który należy do pierwszych tego typu ośrodków w Egipcie. Oprócz wspaniałości i bogactwa wodnej fauny i flory, elementem przykuwającym uwagę są porozrzucane wokół wraki statków.

  Niestety, ze względu na swoją popularność, Egipt narażony jest na ataki terrorystyczne. W wielu miejscach dochodzi do zamachów, do których przyznają się takie organizacje jak Al-Kaida czy brygada Abdullaha Assamy. Na przestrzeni lat 1997-2006, władze Egiptu uporać się musiały z dość szerokim zakresem zniszczeń, dokonanych przez detonację ładunków wybuchowych. Obecnie, powołana została specjalna jednostka policji turystycznej, której zadaniem jest czuwanie nad bezpieczeństwem zwiedzających. Wielu agentów, patroluje najczęściej odwiedzane atrakcje turystyczne, zbrojne siły czuwają nad bezpieczeństwem autokarów i dworców.

  Niemal całą populację mieszkańców tego państwa, stanowią muzułmanie. Mimo oficjalnej wolności wyznaniowej, często dochodzi tu do dyskryminacji takich mniejszości religijnych jak Żydzi, Świadkowie Jehowy, basiści czy chrześcijanie.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012