Ameryka Północna

Fakty

» Geograficzne

- Położenie: 83°40'N 5°32'S 172°25′W 11°00'E

- Powierzchnia: 24 242 000 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 524 mln

- Gęstość zaludnienia : 21,5 os/km²

» Klimat

- Strefa klimatyczna: wszystkie strefy klimatyczne

- Temperatura: od -49°C do 57°C

- Opady: 100-250 mm opadów

Ameryka Północna

Kontynent na zachodniej półkuli. Wraz z Ameryką Południową należy do Nowego Świata. Od strony północnej Cieśnina Beringa oddziela ją od Azji. Północne, wschodnie i południowe brzegi kontynentu oblewają wody Oceanu Atlantyckiego, a na zachodzie Oceanu Spokojnego.

Najbardziej na północ wysuniętym miejscem Ameryki Północnej jest Przylądek Murchisona w Kanadzie, a na południu jest to Przylądek Mariato w Panamie. Najdalej wysunięty na wschód jest przylądek Saint Charles na półwyspie Labrador w Kanadzie, a na zachód Przylądek Księcia Walii na półwyspie Seward w Stanach Zjednoczonych.

Ameryka Północna jest kontynentem silnie rozczłonkowanym. Linia brzegowa jest najdłuższa spośród wszystkich kontynentów i wynosi 75 500 km. Największą Wyspą tej części świata jest Grenlandia. W obrębie Ameryki Północnej znajduje się również archipelag Arktyczny na północy oraz Nowa Finlandia na wschodzie, Wielkie Antyle i Małe Antyle oraz wyspy Bahamy na południu.

Największe zatoki kontynentu, mają charakter osobnych akwenów i są to: Zatoka Hudsona na Północy i Meksykańska na południu. Zatoka Meksykańska wraz z Morzem Karaibskim określana jest mianem amerykańskiego Morza Śródziemnego.

Ameryka Północna charakteryzuje się mocnym ukształtowaniem rzeźby pionowej. Średnia wysokość kontynentu wynosi 781 m.n.p.m. Najwyżej wznosi się szczyt McKinley (6194 m.n.p.m) usytuowany w Kordylierach Północnych. Najniższym punktem kontynentu jest Dolina Śmierci (86 m.p.p.m) w Kordylierach Środkowych.

Ogromna rozciągłość równikowa Ameryki Północnej, sprawia że leży ona we wszystkich strefach klimatycznych jakie występują na kuli ziemskiej. Od arktycznej na północy poprzez umiarkowanie chłodną, ciepła podzwrotnikową, zwrotnikową, podrównikową i równikową na południu kontynentu. Na zachodzie wysokie pasmo Kordylierów blokuje dopływ ciepłego powietrza znad Oceanu Spokojnego, co powoduje, że zachodnie obszary są pod wpływem mas powietrza kontynentalnego.

Najdłuższą rzeką kontynentu jest Mackenzie (4240 km) oraz Missisipi (3778 km). Jeziora Ameryki Północnej są pochodzenia polodowcowo-tektonicznego. Do największych należą Górne, Huron i Michigan. Jeziora te wraz z jeziorami Erie i Ontario tworzą największy na świecie system Wielkich Jezior.

W Kordylierach Północnych znajdują się największe na świecie lodowce dolinne.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012