Meksyk

Fakty

- Hymn: Meksykanie, na okrzyk bojowy

» Geograficzne

- Powierzchnia: 1 972 550 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 106 682 518

- Gęstość zaludnienia : 52,3 osób/km²

- Języki: hiszpański

» Ekonomiczne

- Waluta: peso

  Meksyk

  To piękne państwo ma powierzchnię ok. 2 mln km kw., na których zamieszkuje ponad 109 mln mieszkańców. Meksykańskie Stany Zjednoczone znajdują się w Ameryce Południowej. Są sąsiadem Stanów Zjednoczonych, Oceanu Spokojnego, Gwatemali i Belize oraz Zatoki Meksykańskiej i Morza Karaibskiego. Stolicą tego państwa jest miasto Meksyk, który słynie z niezwykłych znalezisk archeologicznych i w którym funkcjonuje Narodowe Muzeum Antropologii.

  Meksyk to państwo bogate w surowce mineralne, a w ciągu ostatnich lat utrzymuje się głównie z turystyki i eksportu ropy naftowej. Turyści bardzo chętnie odwiedzają: Zocalo będące największym placem na świecie, Wąwóz Miedzi zwany Barranca del Cobre, Chichen Itza gdzie zobaczą obrzędy Tolteków i Majów, wulkan Iztaccihuatl, mury, forty Campeche, oraz bastiony, Murale, gdzie istnieję przepiękne malowidła w pałacu narodowym. Dochodzi do tego pustynny rezerwat Cuatro Cienegas i największe starożytne miasto Teotihuacan.

  Od wielu lat są tu budowane hotele, lotniska oraz inne ważne dla turystyki obiekty. Jest to doskonałe miejsce dla fanów aktywnego odpoczynku, a w szczególności dla amatorów sportów wodnych, przykładowo surfingu, idealnie czuli się tutaj będą też nurkowie. Dla nich jest ogrom przepięknych raf koralowych, oraz inne cudowne bogactwa dna oceanu. Można się wybrać również na całodzienną wyprawę łodzią, a przewodnik i instruktor nurkowania w bezpieczny sposób pomoże poznać tajemnice tych wód. Oczywiście i dla zwolenników leniuchowania na przepięknych plażach znajdzie się wiele atrakcji. Jedną z nich jest możliwość jazdy konnej po najpiękniejszych zakątkach tego państwa.

  W Meksyku istnieje kilka kilkutysięcznych szczytów, które są również wulkanami. Przykładowo najwyższy szczyt w tym państwie Iztaccihuat wznosi się na 5700 metrów n.p.m. czy też Popocatepetl, oraz Pico de Orizaba, szczyty tych wzniesień są zawsze pokryte śniegiem. To z pewnością doskonała atrakcja turystyczna.

  Jeśli chodzi o kurorty, to znajdą je zarówno ci nie lubiący tłoków, jak i ci,którzy kochają gwar i towarzystwo innych osób. Najsłynniejsze z ośrodków wypoczynkowych to Mazatlán, Cabo San Lucas, Cozumel, Cancún, Puerto Vallarta czy też Ixtapa-Zihuatanejo.

  Srebro było i jest największym surowcem, który dał Meksykowi możliwość bycia czołowym producentem tego kruszcu. Prócz srebra, Meksyk szczyci się też pozyskiwaniem kadmu, rtęci, antymonu, manganu, ołowiu oraz cynku. Złoża żelaza pomogły państwu w uruchomieniu wielu hut, które oczywiście przyczyniły się do rozwoju przemysłu. Tutejszy węgiel wykorzystywany jest do produkcji koksu, a największe jego wydobycie znajduje się w Sabinas. Ropa naftowa – tak jak i srebro – jest głównym surowcem eksportowym. To właśnie ona daje aż 70% dochodu temu państwu. Jest eksportowana głównie do Stanów Zjednoczonych, ale i nie tylko. Najwięcej wciąż czynnych platform wiertniczych jest w Zatoce Meksykańskiej, jedne z głównych pól naftowych to: Tampico-Misantla, Poza Rica, oraz wybrzeże w stanach Tabasco i Chiapas, natomiast wydobywanie gazu ziemnego odbywa się głównie w okolicach Chiapas i Tabasco, oraz w północno-wschodniej części kraju w regionie Reynosy.

  Meksyk słynie również z eksploatacji twardego drewna oraz chili. Natomiast na swoje potrzeby uprawia się tutaj warzywa, kukurydzę, owoce, ryż, fasolę oraz pszenicę, na eksport zaś trzcinę cukrową, kawę i bawełnę. Dobrze rozwinęła się też hodowla bydła, koni, drobiu, mułów, a rybołówstwo głównie skierowane jest na krewetki, sardynki, oraz tuńczyki.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012