Ameryka Południowa

Fakty

» Geograficzne

- Położenie: 12°25'N 55°54'S 81°22'W 34°47'E

- Powierzchnia: 17,8 mln km²

» Populacja

- Ilość ludności: 392 mln

- Gęstość zaludnienia : 18 os/km²

» Klimat

- Strefa klimatyczna: wszystkie strefy klimatyczne

- Temperatura: 25 – 30ºC

- Opady: od 50 do 7000 mm opadów

Ameryka Południowa

Kontynent leżący na półkuli zachodniej po obu stronach równika. Ameryka Południowa wraz z Ameryką Północną, z którą łączy się Przesmykiem Panamskim, należą do Nowego Świata.

Powierzchnia kontynentu wynosi 18 mln km2. na południu Cieśnina Derk oddziela ją od Antarktydy. Zachodnie brzegi Ameryki Południowej oblewają wody Oceanu Spokojnego a wschodnie i północne Oceanu Atlantyckiego. Najdalej na Północ wysunięty jest przylądek Gallinas w Kolumbii, na południu przylądek Forward w Chile. Najdalej na wschód znajduje się przylądek Branco w Brazylii, a na zachód przylądek Pariñas w Peru.

Ameryka Południowa posiada bardzo zróżnicowaną rzeźbę terenu. Średnia wysokość to 590 m.n.p.m. Wielkie niziny silnie kontrastują z wysokimi górami. Najwyższy szczyt Ameryki Południowej znajduje się w Andach Południowych – Aconcagua (6960m.n.p.m). Zachodnia i północna część kontynentu, to pasma Andów z wyżynami. Pozostała powierzchnia, to potężne niziny: Orinoko, Amazonki, Boliwijska i La Platy.

Klimat Ameryki Południowej to głównie strefy równikowe i zwrotnikowe, czasem z wpływami klimatu polarnego antarktycznego na południu kontynentu. System gór Andów jest powodem znacznej asymetrii zlewisk w Ameryce Południowej. Większość rzek należy do zlewiska Oceanu Atlantyckiego. Najdłuższymi rzekami są: Amazonka (6516 km), mająca największe dorzecze z e wszystkich rzek świata oraz Parana (4700 km). Najwięcej jezior występuje w regionach przybrzeżnych. W Andach Środkowych na wyżynie Altiplano znajduje się największe na świecie jezioro wysokogórskie Titicaca (8,3 tys. km2).

Odkrycie przez Krzysztofa Kolumba w 1492 Ameryki, zapoczątkowało nowy etap w jej rozwoju. Podboje Ameryki Południowej odbywane były na zlecenie władców Hiszpanii i Portugalii.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012