Argentyna

Fakty

- Hymn: Słyszcie, śmiertelni!

» Geograficzne

- Powierzchnia: 2 766 890 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 40 677 000

- Gęstość zaludnienia : 15 osób/km²

- Języki: hiszpański, mapudungun, keczua, guarani, włoski, francuski

» Ekonomiczne

- Waluta: peso argentyńskie

  Argentyna

  Tango argentyńskie, boskie Buenos, Evita Peron... to tylko trzy spośród wielu skojarzeń, które przychodzą na myśl o Argentynie.

  Ten piękny i pociągający kraj znajduje się nad południowym Atlantykiem. Od zachodu graniczy z Chile, od północy z Boliwią i Paragwajem, zaś od północnego wschodu z Brazylią i Urugwajem. Nie są to jednak granice zamknięte, bowiem władze Argentyny roszczą sobie prawa do części Antarktydy i Falklandów.

  Kraj jest zróżnicowany pod względem ukształtowania powierzchni. Mamy tu nizinną, ale i żyzną Pampę, płaskowyż Patagonii, subpolarną Ziemię Ognistą, Andy wraz z pogórzem, subtropikalne równiny oraz rozległe międzyrzecza Parany (największej rzeki w Argentynie) i Urugwaju. Najwyższym szczytem jest Aconcagua, która wznosi się na 6962 m n.p.m. Natomiast najniższy punkt to Laguna del Carbón w Santa Cruz, znajdująca się 105 m p.p.m. Tutejszy klimat powoduje, że lata są wyjątkowo ciepłe i wilgotne, zaś zimy stosunkowo chłodne. Co ciekawe na południu kraju w zimie występują obfite opady śniegu. Należy też zaznaczyć, że to właśnie w Argentynie odnotowano najbardziej ekstremalne temperatury w całej Ameryce Południowej. Najwyższa to 48,8 st. C; wystąpiła w prowincji Salta w miejscowości Rivadavia. Z kolei najniższa temperatura to −32,7 st. C, którą zmierzono w prowincji Chubut w Sarmiento.

  Będąc w Argentynie należy zatrzymać się na dłużej w Buenos Aires, nazywanym też Paryżem Ameryki Południowej. Stolicy kraju nie można opuścić, jeśli się nie zobaczy części miasta rozciągającej się wzdłuż rzeki Rio de la Plata. Pełno tu hoteli, muzeów, budynków rządowych, sklepów oraz centrów rozrywki. Stale dochodzą nowe restauracje i apartamentowce. Na szczególną uwagę zasługuje Plaza de Mayo, będący świadkiem wielu spektakularnych i historycznych wydarzeń. W jego sercu znajduje się strzelisty pomnik, zaś po bokach pełno jest palm i niezapomnianych ogrodów kwiatowych. Obok Plaza de Mayo stoi siedziba rządu, ratusz i katedra. Ponadto warto zwiedzić Museo de la Cosa Rosada, czyli różowy pałac prezydencki. W czasie świąt odbywają się przed nim uroczyste parady konne.

  Spośród innych atrakcji Argentyny należy wymienić znane na całym świecie wodospady Iguazu. Ogromne wrażenie wywiera przede wszystkim Diabelska Gardziel widziana z lotu ptaka. Położone w pobliżu wodospadów miasteczko nastawione jest głównie na turystykę, w związku z czym bez problemu znajdziemy nocleg oraz restauracje serwujące pyszne dania lokalnej kuchni.

  Podczas wędrówki po Argentynie nie można pominąć miejscowości znajdujących się na północnym zachodzie. Jedną z nich jest San Fernando del Valle de Catamarca. Warto tu zajrzeć do kościoła katedralnego, w którym przechowuje się drewniany posąg Maryi Dziewicy z XVII wieku. Poza tym wiele estetycznych doznań dostarczy podróżnym spacer Plaza25 de Mayo. W tym regionie dużym zainteresowaniem turystów cieszy się także Santiago del Estero. Warto podkreślić, że znajduje się tutaj najstarszy uniwersytet w kraju.

  Kolejnym miejscem, które należy zwiedzić w Argentynie jest Patagonia. Część tej krainy tworzą pampasy, aczkolwiek większość obszaru jest pustynna i mocno wietrzna. Podróżnych z całą pewnością zainteresują wycieczki pozwalające oglądać wieloryby w Oceanie. Z kolei na lądzie wylegują się lwy morskie i kormorany.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012