Boliwia

Fakty

- Hymn: Pieśń patriotyczna

» Geograficzne

- Powierzchnia: 1 098 580 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 9 248 000

- Gęstość zaludnienia : 8,4 osób/km²

- Języki: hiszpański

» Ekonomiczne

- Waluta: boliviano

  Boliwia

  Boliwia jest krajem kontrastów. Z jednej strony urzeka pięknem przyrody oraz swoimi krajobrazami, z drugiej zaś jej warunki naturalne nie sprzyjają rozwojowi rolnictwa. Dość wspomnieć, że na zachodzi kraju rozciąga się najdłuższe pasmo górskie na Ziemi, czyli Andy. Góry te pełne są wzniesień wulkanicznych oraz rozległych kotlin, których długość może dochodzi do 800 km, a szerokość do 130 km.

  Mówiąc o ukształtowaniu powierzchni nie sposób nie wspomnieć o dwóch ogromnych jeziorach. Powstały one w wyniku ocieplenia się klimatu, co spowodowało topienie lodowców. Brak odpływu z terenu wspomnianej, rozległej kotliny odpowiada bezpośrednio za powstanie jeziora południowego i północnego. Co ciekawe, brak opadów zasilających te zbiorniki wodne doprowadził do ich stopniowego wysuszania. W efekcie czego można obecnie podziwiać pozostałości po dawnych wielkich jeziorach. Jednym z tych zbiorników wodnych jest Titicaca, czyli jezioro położone najwyżej na świecie, po którym w dalszym ciągu odbywa się regularna żegluga.

  Boliwię zamieszkują Indianie Keczua i Ajmarowie. Pozostałą część społeczeństwa (ok. 60%) stanowią Metysi, biali i Azjaci. Jest to ludność stosunkowo młoda, gdyż z szacunków wynika, że 40% nie skończyło jeszcze 15 lat. Państwo odznacza się szybkim przyrostem naturalnym oraz niskim poziomem rozwoju gospodarczego. Konsekwencją tego jest utrzymywanie tradycyjnego stylu życia oraz zachowanie pierwotnych obyczajów i wierzeń. Podstawą życia większości Indian jest uprawa ziemniaków i komosy ryżowej oraz hodowla lam i alpak. Z lam pozyskuje się wełnę, mleko i mięso.

  Na uwagę zasługuje fakt, iż zróżnicowane pod względem etnicznym społeczeństwo łączy ta sama religia – katolicyzm. Miejscowa ludność wplotła jednak do niego swoje wierzenia i obrzędy. W konsekwencji mamy do czynienia z wyjątkowo barwną mieszanką świąt katolickich w całej Ameryce Łacińskiej.

  Jedną z podstaw funkcjonowania tutejszej gospodarki jest górnictwo. W Boliwii wydobywa się przede wszystkim cynk, cynę, antymon, rudy srebra i wolframu. W pobliżu Santa Cruz i przy granicy z Argentyną eksploatuje się gaz ziemny i ropę naftową. Duży wpływ na tutejszą gospodarkę wywiera także kokaina. Boliwijczycy produkują i eksportują ogromne ilości tego narkotyku. Zdaniem ekspertów ok. 15 – 18% wpływów z eksportu pochodzi właśnie z handlu kokainą.

  Wszystkie te elementy (ukształtowanie terenu, bieda) sprawiają, że do Boliwii przybywa znacznie mniej turystów niż do ościennych państw. To wielki błąd, gdyż w Boliwii znajduje się mnóstwo interesujących zabytków. Jednymi z nich są pozostałości po państwie Tiahuanaco. Było ono położone w pobliżu jeziora Titicaca. Co ciekawe, powstało jeszcze przed przybyciem Inków. Wato też zajrzeć w okolice południowego Altiplano oraz na nizinę Pantanal. Dużym powodzeniem wśród podróżnych cieszą się również parki narodowe. Pod ochroną znajduje się ok. 10% powierzchni kraju! W sumie powstało siedem parków, m.in. w górach Sajama, Noel Kempff Mercano i w Amboro. Oczywiście, turyści przybywają też do stolicy kraju, czyli La Paz. Jest to największe miasto w Boliwii. Szczególną uwagę przywiązuje się tutaj do zabytków w stylu kolonialnym.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012