Brazylia

Fakty

- Hymn: Hymn narodowy Brazylii

» Geograficzne

- Powierzchnia: 8 511 965 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 201 103 330

- Gęstość zaludnienia : 23 osób/km²

- Języki: portugalski

» Ekonomiczne

- Waluta: real brazylijski

  Brazylia

  Słońce, radość, karnawał w Rio de Janeiro – to pierwsze skojarzenia, które przychodzą na myśl o Brazylii. Mało kto jednak wie, że jest to piąty kraj pod względem wielkości oraz najbardziej rozległe państwo Ameryki Południowej. W dodatku wyróżnia się wyjątkowo bogatym światem roślinnym, na który składa się 50 tys. gatunków.

  Państwo graniczy z Urugwajem, Argentyną, Paragwajem, Boliwią, Peru, Kolumbią, Wenezuelą, Gujaną, Surinamem oraz Gujaną Francuską. Położone jest nad Oceanem Atlantyckim. W Brazylii można wyodrębnić trzy istotne krainy geograficzne: Wyżynę Gujańską, Wyżynę Brazylijską oraz Nizinę Amazonki. Niektórzy dodają jeszcze Nizinę LaPlaty.

  Tutejszy klimat charakteryzuje się zróżnicowaniem regionalnym. Przykładowo na Nizinie Amazonki panuje klimat równikowy wybitnie wilgotny, natomiast na większości Wyżyny Gujańskiej i Brazylijskiej zauważa się klimat podrównikowy gorący. Z kolei w północno – wschodniej części Wyżyny Brazylijskiej występuje klimat podrównikowy suchy. Ponadto Brazylijczykom daje się również we znaki podzwrotnikowy morski.

  Należy podkreślić, że w kraju jest wyjątkowo dobrze rozwinięta sieć rzeczna. Główny system rzeczny tworzy oczywiście Amazonka. Oprócz niej warto też wspomnieć o Paranie i Sao Francisco. Nie sposób pominąć licznych wodospadów oraz jezior.

  Historia Brazylii rozpoczyna się ok. 4500 lat p.n.e. Wtedy to pojawiły się na tym terenie pierwsze półkoczownicze plemiona Indian. W 1500 r. Brazylia została odkryta przez Portugalczyków, którzy kolonizowali ją systematycznie przez 300 lat. Na początku XIX wieku powstało tu Cesarstwo Brazylii, a jego władcą został książę regent Pedro I. Dość szybko jednak doszło do utworzenia republiki federacyjnej. Wiek XX to czas rządów demokratycznych, ale i trzykrotnej dyktatury. Po latach kłopotów finansowych oraz ogromnym zadłużeniu, Brazylia zaczyna wychodzić na prostą. Zauważalny jest również napływ międzynarodowych koncernów i inwestorów.

  Pod względem kulturalno – rozrywkowym Brazylię rozsławiły na cały świat dwa wydarzenia. Pierwszym z nich jest karnawał w Rio de Janeiro. Odbywa się on tuż przed Wielkim Postem. Na kilka dni ulice miasta zamieniają się w nieprzebrany potok parad, sambodromów oraz miłośników zabawy. W tym czasie w Brazylii króluje radość, uśmiech, muzyka i taniec. Zresztą Brazylia jest z nich znana – szczególnie z samby. Pokazy tego tańca, odbywające się w trakcie karnawału, od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem podróżnych. Wiele osób decyduje się na przyjazd do Brazylii tylko ze względu na tancerki tańczące sambę na sambodromie.

  Drugim wydarzeniem, które rozsławia Brazylię na całą Ziemię są... mecze piłki nożnej. Nawet osoby, które nie interesują się tym sportem doskonale wiedzą, że to właśnie piłkarze tego kraju są wielokrotnymi mistrzami świata. W dodatku wywodzi się stąd najlepszy futbolista wszechczasów – Pele.

  Skoro o sporcie mowa, to warto dodać, że ogromną popularnością cieszą się wyścigi Formuły1. Nic w tym dziwnego, skoro biorą w nich udział brazylijscy, wyjątkowo uzdolnieni, kierowcy. W ostatnich sezonach głośno było m.in. o Felipe Massa i Rubens Barrichello. Nie można też pominąć tragicznie zmarłego, uznawanego za najlepszego w historii Formuły1, Ayrtona Sennę.

  Brazylijscy sportowcy odnoszą też ogromne sukcesy w siatkówce halowej mężczyzn. Od 2003 roku drużyna wygrywa wszystkie najważniejsze turnieje międzynarodowe. W 2006 roku pokonali też w finale Polaków.

  Pamiętajmy jednak, że Brazylia to nie tylko karnawał w Rio de Janeiro i sport; to także ślady przeszłości, które jak magnes przyciągają turystów z wielu zakątków Ziemi. Do ciekawszych można zaliczyć: posąg Chrystusa Zbawiciela na Corcovado, zabytkowe rezydencje w stylu kolonialnym znajdujące się w Diamentinie, zespół budowli w Ouro Preto czy też niezapomniane centrum Selvador de Bahia. Ponadto na szczególną uwagę zasługuje Sanctuary of Bom Jesus do Congonhas, Serra da Capivara National Park oraz Obszar Chroniony Pantanal. Ten ostatni jest terenem bagnistym, regularnie zalewanym przez wody rzeki Paragwaj (lub przez jej dopływy).

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012