Chile

Fakty

- Hymn: Hymn Chile

» Geograficzne

- Powierzchnia: 756 950 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 16 601 707

- Gęstość zaludnienia : 22,1 osób/km²

- Języki: hiszpański

» Ekonomiczne

- Waluta: peso chilijskie

  Chile

  Chile uchodzą za jeden z najbardziej zróżnicowanych krajów na świecie. Z jednej strony mamy do czynienia z surowym, jałowym, pustynnym krajobrazem na północy państwa, zaś na południu zachwycą nas zielone, malownicze i pełne wilgoci tereny Patagonii. Nie wspominając już o bajecznych winnicach oraz słonecznych plażach. Podczas wędrówki po tym pięknym, ale i nieco egzotycznym kraju, nie można pominąć Wyspy Wielkanocnej oraz wyspy Robinsona Cruzoe.

  Chile położone są w południowo – zachodniej części Ameryki Południowej. W skład tego państwa wchodzą zarówno Andy, jak i wybrzeża Oceanu Spokojnego. Linia brzegowa w części środkowej jest dość słabo rozwinięta, ale za to na południu występują liczne fiordy, przybrzeżne wyspy i zatoki. Trzeba też podkreślić, że do Chile należy ok. 3000 wysp, spośród których swoją wielkością wyróżniają się: Chiloe, Campana, Wellington i wspomniana już Wyspa Wielkanocna.

  Turyści, którzy wybierają się do Chile, powinni liczyć się z dużym zróżnicowaniem klimatycznym. Państwo rozciąga się bowiem w kilku strefach klimatycznych. I tak: na północy występuje klimat zwrotnikowy wybitnie suchy, w środkowej części kraju – podzwrotnikowy morski, na południu – umiarkowany morski, a na samych krańcach południa – subpolarny. Trzeba też dodać, że w Chile zlokalizowana jest pustynia Atakama, czyli najsuchsze miejsce na całej Ziemi.

  Chile należą do najszybciej rozwijających się państw w tym regionie. Podstawę gospodarki tworzy górnictwo, przemysł rybny, rybołówstwo, rolnictwo. Uprawia się tutaj buraki cukrowe, kukurydzę, pszenicę, niektóre zboża (jęczmień, owies, żyto), ryż, fasolę i rośliny oleiste. Ponadto warunki naturalne sprzyjają uprawie winorośli, jabłek, melonów i brzoskwiń. W dodatku Chile należą do głównych producentów i eksporterów miedzi, saletry chilijskiej oraz molibdenu. Spośród innych składników należy wymienić: ołów, rudy żelaza, antymonu, wanadu, cynku, manganu, litu oraz soli kamiennej. Natomiast bardzo słabo prezentuje się wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego. W odróżnieniu od innych państw, zaspokaja to zaledwie połowę potrzeb wszystkich Chilijczyków.

  Turyści najchętniej przybywają do stolicy kraju, czyli Santiago. Miasto znajduje się na przedgórzu Andów na wysokości 540 m n.p.m. Santiago założył w 1541 r. Pedro de Valdivia. Początkowo miasto pełniło jedynie funkcje obronne. Chociaż ulegało stopniowemu rozwojowi, to jednak czas nie obchodził się z nim łaskawie. W XVII i XVIII wieku zostało zniszczone przez liczne trzęsienia ziemi.

  Obecnie miasto doskonale oddaje charakter Chile: jest pełne kontrastów. Luksus i przepych sąsiadują z miejscami biednymi, wręcz przerażająco ubogimi. Turyści poznają więc wszystkie wady i zalety kraju. Podróżni bardzo chętnie odwiedzają Narodowe Muzeum Historyczne, katedrę w stylu kolonialnym, grób Salvadora Allende, Cerro San Cristobal oraz liczne parki miejskie. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się Cerro Santa Lucia, ciche, spokojne miejsce położone w centrum stolicy. Jest to drugi pod względem wielkości park, w którym znajduje się szereg fontann, kolorowo kwitnących drzew i kwiatów.

  Jako, że pustynia Atakama jest najsuchszym miejscem na świecie, to przyciąga wielu podróżnych. Zlokalizowana jest między Kordylierą Nadbrzeżną a Zachodnią, zaś do jej największych atrakcji zalicza się wielkie solnisko (Solar de Atacama) oraz Narodowy Rezerwat Flemingów, w którym żyje kilka różnych rodzajów tych ptaków. Na pustyni znajduje się także Dolina Księżycowa, Dolina Śmierci i Dolina Marsa.

  Zwiedzając Chile nie sposób pominąć obszarów wulkanicznych. Występują one w dużej ilości zwłaszcza w Andach. Do najbardziej znanych zalicza się Llaima i Villarrica. Są one w dalszym ciągu aktywne i w każdej chwili grożą wybuchem. Szczególnie Villarrica jest aktywnym wulkanem, gdyż niemal non stop wydobywają się z niego kłęby gazów i dymów. Erupcje są wyjątkowo silne, podczas jednej z nich doszło nawet do zmiany biegu kilku rzek. W dodatku całkowitemu zniszczeniu uległo miasteczko Conaripe. Występowanie wulkanów ma też i dobrą stronę – powstają wszak gorące źródła. Ponadto w okolicznych jeziorach woda jest znacznie cieplejsza.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012