Ekwador

Fakty

- Hymn: Salve, Oh Patria

» Geograficzne

- Powierzchnia: 283 560 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 13 928 000

- Gęstość zaludnienia : 49 osób/km²

- Języki: hiszpański

» Ekonomiczne

- Waluta: dolar amerykański

  Ekwador

  Chociaż Ekwador jest sam w sobie pięknym krajem, to jednak za jego największą atrakcję uchodzą wyspy Galapagos.

  Ekwador to państwo w Ameryce Południowej o ustroju republikańskim. Znajduje się nad Oceanem Spokojnym i sąsiaduje jedynie z Kolumbią i Peru. Państwo powstało w wyniku rozpadu Wielkiej Kolumbii. Jego nazwa oznacza dosłownie "równik". Kraj jest zróżnicowany pod względem ukształtowania powierzchni. Na wybrzeżu dominują niziny, które przechodzą w pasma górskie Andów. Natomiast na wschodzie dominuje Nizina Amazonki. Jeśli chodzi o linie brzegową, to jest ona stosunkowo słabo rozwinięta. Jedyną liczącą się zatoką jest Guayaquil. Naprzeciwko niej znajduje się wyspa Puna. Oprócz tego dużą uwagę turystów z całego świata przykuwa Archipelag Galapagos. Położony jest ok. 1000 km od części kontynentalnej Ekwadoru. W jego skład wchodzi wiele wysp o różnorodnej wielkości, na których nieustannie toczy się turystyczne życie.

  Poza tym w części centralnej kraju wznoszą się Andy Ekwadorskie. To obszar wyjątkowo aktywnych wulkanów. Do większych z nich należy zaliczyć m.in. Cotopaxi wznoszący się na wysokość 5896 m n.p.m. oraz niewiele od niego niższy Sangay (5230 m n.p.m.). Pierwszy z nich jest najaktywniejszym wulkanem nie tylko w Ekwadorze, ale i na całej Ziemi.

  W omawianym kraju panuje klimat równikowy, aczkolwiek w Andach ma on charakter klimatu górskiego. Chociaż temperatury są zróżnicowane w zależności od regionu, to jednak utrzymują się na tym samym poziomie niemal przez cały rok. I tak w stolicy kraju – Quito odnotowuje się średnią temperaturę na poziomie ok. 15 st. C, natomiast w Guayaquil, będącym największym miastem Ekwadoru, jest to ok. 26 st. C. Znacznie bardziej urozmaicona jest średnia roczna suma opadów. W południowej części wybrzeża wynosi ona 200 mm, w śródgórskich kotlinach oraz w południowych Andach jest już nieco wyższa – 400 mm, natomiast w północnej części wybrzeża, we wschodnim Ekwadorze oraz na wschodnich stokach Kordyliery Środkowej osiąga rekordową wartość 3000 mm.

  Na tutejszą roślinność składają się głównie lasy, które zajmują 50% powierzchni całego kraju. Występują w kilku rodzajach, w związku z czym turyści mogą podziwiać wilgotne lasy równikowe porastające dorzecze Amazonki, wiecznie zielone lasy liściaste w Andach oraz lasy suche porastające wybrzeże. Poza tym mamy do czynienie z paramo i formacjami trawiastymi.

  Na gospodarkę Ekwadoru składa się przede wszystkim rolnictwo i wydobycie ropy naftowej. Jej ekwadorskie zasoby zajmują drugie miejsce spośród wszystkich znajdujących się na kontynencie południowoamerykańskim. Jeśli zaś chodzi o rolnictwo, to może się rozwijać dzięki ogromnym gospodarstwom/majątkom ziemskim. Należy podkreślić, że na gospodarkę kraju duży wpływ wywiera produkcja i eksport bananów. Równie istotną rolę pełni kawa, kakao, trzcina cukrowa, ryż, maniok jadalny pszenica, jęczmień, ziemniaki, palma oleista, drzewa cytrusowe, bawełna. Mieszkańcy Ekwadoru utrzymują się również z hodowli bydła, trzody chlewnej, koni, kóz i owiec.

  Wbrew przewidywaniom analityków znacznie mniejszą rolę w gospodarce państwa odgrywa przemysł. Jest on stosunkowo słabo rozwinięty. Jego podstawę stanowi przemysł przetwórczy i chemiczny. Działają tu również duże petrochemie.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012