Gujana

Fakty

- Hymn: Drogi kraj Gujany, rzek i nizin

» Geograficzne

- Powierzchnia: 214 970 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 769 095

- Gęstość zaludnienia : 3,6 osób/km²

- Języki: angielski

» Ekonomiczne

- Waluta: dolar gujański

  Gujana

  Gujana jest republiką w Ameryce Południowej. Znajduje się nad Oceanem Atlantyckim i graniczy z Wenezuelą, Brazylią, i Surinamem. Należy podkreślić, że granica Gujany z Wenezuelą oraz z Surinamem jest ciągle kwestią sporną i wzbudza po obydwu stronach wiele emocji.

  Pod względem geograficznym państwo zostało podzielone na trzy regiony. Najwyższy z nich znajduje się w obrębie Wyżyny Gujańskiej, która jest poprzecinana wieloma rzekami. Tutaj też znajduje się najwyższy szczyt w kraju, czyli Roraima. Wznosi się on na 2810 m n.p.m. Następne Wyżyna Gujańska przechodzi w znacznie spokojniejszy krajobraz, na którym znajdziemy mnóstwo wodospadów. To równiny lekko pofałdowane pagórkami. Porastają je gęste lasy równikowe, zaś wzdłuż rzek rosną lasy galeriowe. Należy podkreślić, że w sumie zajmują one 80% powierzchni całego kraju. Trzeci region stanowią błotniste niziny nad Oceanem Atlantyckim. Porośnięte są przez lasy namorzynowe.

  Gujana podlega wpływom klimatu równikowego. Występują tu bardzo wysokie temperatury. Na wybrzeżu wahają się między 26 a 27 st. C, zaś w głębi państwa dochodzą nawet do 39 st. C. Różnica ta wynika przede wszystkim z łagodzących wiatrów północno – wschodnich, które wieją na wybrzeżu.

  Chociaż historia kraju sięga wiele wieków wstecz, to jednak w rozumieniu europejskim zaczyna się na początku XVI wieku. Wtedy to Europejczycy odkryli te niesamowite ziemie, które zamieszkiwali Indianie z plemienia Arawaków. Teren trafił w ręce Anglików, którzy założyli tu Gujanę Brytyjską. Niepodległość została przyznana w 1966 r., zaś w 1970 r. Gujana została republiką. Obecnie zamieszkuje ją ponad 1/3 protestantów i wyznawców hinduizmu. Pozostali mieszkańcy wyznają islam, katolicyzm, prawosławie i bahaizm. Nieco ponad 1% społeczeństwa stanowią Świadkowie Jehowy.

  Gujana jest krajem niezwykle zasobnym w surowce mineralne. W przeważającej mierze występują tu boksyty, których pierwszą eksploatację datuje się na 1916 r. Spośród innych surowców mineralnych warto wymienić rudy manganu, złoto oraz diamenty.

  Co warto zobaczyć w Gujanie? Na pewno należy zatrzymać się w Georgetown, stolicy państwa. Koniecznie trzeba zwiedzić w tym mieście Katedrę św. Jerzego i Muzeum Antropologiczne, które nie jedną osobę zadziwi swoimi ekspozycjami. Dobrze też byłoby wybrać się w okolice wodospadu Kaieteur. Na uwagę zasługuje również Corriverton, w którym żyje nie tylko duża społeczność muzułmańska, ale znajdują się tutaj dwa duże i bardzo ciekawe pod względem stylistycznym meczety. Z kolei miłośnicy żeglugi powinni wybrać się do New Amsterdam. Jest to trzecie miasto Gujany pod względem wielkości, a jednocześnie uznany port. Położony jest przy ujściu rzeki Canje od estuarium rzeki Berbice.

  Bez wątpienia Gujana jest ciekawym i inspirującym państwem, aczkolwiek zbyt mało znanym. Z całą pewnością z pobytu w tym miejscu zadowolone będą osoby, które cenią egzotykę, a jednocześnie nie lubią tłumów innych podróżnych.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012