Gujana Francuska

Fakty

- Hymn: Marsylianka

» Geograficzne

- Powierzchnia: 86 504 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 221,500

- Gęstość zaludnienia : 2.7 osób/km²

- Języki: francuski

» Ekonomiczne

- Waluta: euro

  Gujana Francuska

  Jak sama nazwa wskazuje, Gujana Francuska stanowi terytorium zależne od Francji, Tym samym należy też do Unii Europejskiej. Posiada status departamentu zamorskiego, w którym rząd francuski reprezentowany jest przez prefekta. Poza tym mieszkańcy Gujany wybierają na 6 –letnią kadencję swoich przedstawicieli do samorządów lokalnych. Ponadto mogą oddelegować dwóch reprezentantów do francuskiego sejmu i jednego do senatu.

  Trzeba przyznać, że w Gujanie co jakiś czas odżywają tendencje niepodległościowe, aczkolwiek trudno się przebić z tymi hasłami do francuskiego rządu. Gujana stanowi bowiem dla Francji wyjątkowo ważne terytorium – ze względu na niskie zaludnienie i bliskość równika wybudowano tu kosmodrom Kourou, z którego wystrzeliwane są rakiety Ariene. Francja nie posiada innej, alternatywnej lokalizacji, co tłumaczy dlaczego pozostaje głucha na ruchy niepodległościowe na Gujanie.

  Omawiane terytorium znajduje się w Ameryce Południowej nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Surinamem i Brazylią. Odznacza się nizinnym ukształtowaniem powierzchni, aczkolwiek w jej południowej i środkowej części pojawiają się niewielkie wzniesienia Wyżyny Gujańskiej. Panuje tu klimat równikowy wilgotny ze średnią roczną sumą opadów wynoszącą 3000 mm. Jeśli chodzi o roślinność, to aż 81% powierzchni zajmują lasy równikowe. Oprócz nich można spotkać namorzyny i sawanny.

  Gujańczycy uprawiają też ryż, trzcinę cukrową, kukurydzę, banany, maniok oraz słodkie ziemniaki. Ponadto hodują bydło i trzodę chlewną. Do ich zadań należy też obsługa wspomnianego kosmodromu, wydobywanie złota, boksytów, tantalitu i kaolinu. Występuje tu przemysł cukrowniczy, drzewny. Dobrze rozwinęło się rybołówstwo i destylacja rumu.

  Nie można zapomnieć o turystyce. Do Gujany Francuskiej co roku przybywają setki tysięcy podróżnych. Wabikiem są piękne plaże i urocze wybrzeże. Dochodzi do tego stolica Cayenne, Wyspy Diabelskie oraz Kopalnie Złota St. Elie. Warto mieć świadomość, że Wyspy Diabelskie cieszą się złą sławą. To właśnie tu Napoleon III Bonaparte założył kolonię karną, do której zsyłano najgroźniejszych przestępców i więźniów politycznych. Wystarczy wspomnieć, że przetrzymywano tu francuskiego pisarza, Henriego Cherriere’a. To właśnie on jest autorem książki "Papillon", w której opisał swoje przeżycia z gujańskiego więzienia.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012