Kolumbia

Fakty

- Hymn: O niegasnąca chwało!

» Geograficzne

- Powierzchnia: 1 138 910 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 44 880 000

- Gęstość zaludnienia : 39 osób/km²

- Języki: hiszpański

» Ekonomiczne

- Waluta: peso kolumbijskie

  Kolumbia

  Kolumbia jest państwem w północno – zachodniej części Ameryki Południowej. Położona jest nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Panamą, Wenezuelą, Brazylią, Peru i Ekwadorem. Do wspomnianego państwa należy też kilka wysp. Na Morzu Karaibskim znajdują się wyspy: San Andrés, Providencia, Serrana i Roncador. Z kolei na Oceanie Spokojnym leży Gorgona, Gorgonilla i Malpelo.

  Tutejsze tereny zamieszkane były od kilku tysięcy lat przez Indian. Kolumbię odkrył w 1499 r. hiszpański żeglarz Alonso de Hojeda. Ułatwiło to w znaczny sposób ich podbój i kolonizację. Ziemia kolumbijska weszła początkowo w skład wicekrólestwa Peru, a następnie należała do wicekrólestwa Nowej Granady. Kiedy w 1819 r. kraj został zdobyty przez wojska Simona Bolivara, doszło do powstania Wielkiej Kolumbii (w połączeniu z Wenezuelą, Panamą i Ekwadorem). W takim układzie państwo przetrwało do 1830 r., po czym na terenach współczesnej Kolumbii powstała nowa Grenada. Kolejne lata przyniosły konflikty z Ekwadorem. Doszło też do odłączenia Panamy, konfliktu zbrojnego z Peru i wojny domowej. Obecnie Kolumbia jest republiką prezydencką, zaś jej ciałem ustawodawczym jest dwuizbowy Kongres Narodowy.

  Państwo należy do jednego z najbardziej niebezpiecznych krajów na świecie. Bardzo często dochodzi tu do porwań i zabójstw. Kolumbia jest jednym z najważniejszych producentów i eksporterów kokainy.

  Mieszkają tu ludzie stanowiący niesamowitą mieszankę ras. Mamy więc do czynienia z mieszanką Indian, Hiszpanów i afrykańskich niewolników. Sporo wśród nich imigrantów arabskich, żydowskich, chińskich oraz z krajów Europy. Do tych ostatnich zalicza się Hiszpanów, Włochów, Anglików i Niemców. Niewielki odsetek stanowią też mieszkańcy innych państw latynoamerykańskich; głównie z Ekwadoru, Peru, Argentyny i Antyli. Należy podkreślić, że w Kolumbii mieszka 45 milionów ludzi, co sprawia, że jest to trzeci najludniejszy kraj Ameryki Łacińskiej. Do największych miast zalicza się m.in. Bogotę, Medellin, Cali, Barranquilla, Bucaramanga, Cartagena oraz Coveñas.

  Bez wątpienia najważniejszym miejscem w Kolumbii jest Bogota, stolica kraju. To właśnie tu skupia się życie gospodarcze, naukowe, techniczne, kulturalne i rozrywkowe państwa. Na turystów czekają zaś zabudowania w stylu kolonialnym. Część z nich pochodzi z początku republiki kolumbijskiej. Podróżni bardzo chętnie zwiedzają też tutejsze świątynie. Do najznamienitszych trzeba zaliczyć kościół świętego Franciszka z 1567 r., świętego Ignacego, świętego Augustyna oraz świętej Klary. Poza tym warta zobaczenia jest kaplica na wzgórzu Monserrate i katedra La Catedral Primada de Colombia na Plaza de Bolívar. Podczas spaceru ulicami Bogoty nie można pominąć pałacu San Carlos mieszczącego się przy Placu Bolivara. Pałac ten jest rezydencją kolejnych prezydentów kolumbijskich. Przy wspomnianym Placu istnieje też siedziba kongresu wybudowana w stylu klasycystycznym oraz Pałac Sprawiedliwości.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012