Paragwaj

Fakty

- Hymn: Paragwajczycy, republika albo śmierć

» Geograficzne

- Powierzchnia: 406 750 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 6 670 000

- Gęstość zaludnienia : 16,4 osób/km²

- Języki: hiszpański i guarani

» Ekonomiczne

- Waluta: guarani

  Paragwaj

  Paragwaj jest niezwykle ciekawym krajem, który zaskakuje turystów niemal na każdym kroku. Jego nazwa oznacza "rzekę plemienia Paragua". Takie określenie spotyka się już w hiszpańskich źródłach z XVI wieku.

  Kraj leży w środkowej części Ameryki Południowej. Od północy graniczy z Boliwią, od wschodu z Brazylią zaś od południa i zachodu z Argentyną. Nie ma dostępu do morzu. Panuje tu klimat zwrotnikowy, aczkolwiek jest on dość zróżnicowany. W okolicach Chaco średnia temperatura wynosi ok. 20 st. C., zaś zimą spada do 19 st. C. Co ciekawe, czasami zimą napływają tu gorące masy powietrza równikowe, które są w stanie podnieść temperaturę nawet do 35 st. C. Noce są jednak wyjątkowo chłodne, gdyż temperatura spada wtedy do 0 st. C. Nieco inaczej jest we wschodnim Paragwaju, gdzie średnie temperatury w miesiącach letnich wynoszą ok. 27 st. C., zaś zimą wahają się między 15 a 21 st. Temperatura potrafi spaść do 8 st. C. w ciągu dnia, przy czym w nocy występują też przymrozki. W kierunku ze wschodu na zachód zmniejsza się ilość opadów.

  Tutejsze rzeki dzielą kraj na dwa, całkowicie odmienne regiony: część wyżynną na wschodzie oraz równinną na zachodzie. Poza tym przez Paragwaj przebiega również Zwrotnik Koziorożca, w związku z czym północna część kraju znajduje się pod wpływem klimatów zwrotników, a południowa – podzwrotnikowych. W efekcie region Chaco należy do najgorętszych w Ameryce Południowej. Maksymalne temperatury dochodzą do 47 st. C.

  Historia państwa związana jest z Europejczykami, którzy przybyli tu w 1524 r. Trzy lata później Hiszpanie założyli pierwszą stała osadę na tym terenie. Ustanowili ją jednocześnie stolicą administracji kolonialnej. Z czasem powstała tu republika Guarani, którą kierowali jezuici. W 1811 r. doszło do obalenia rządów hiszpańskich i ogłoszenia niepodległości Paragwaju. Chociaż zostało to uznane przez inne państwa, to jednak sam Paragwaj nie potrafił przekuć tego w sukces. Najpierw prowadził wojnę z trójprzymierzem Argentyny, Brazylii i Urugwaju, a następnie walczył z Boliwią o Chaco. Spodziewano się, że na spornym obszarze znajdują się złoża ropy, jednak ostatecznie nie udało ich się tam znaleźć. Obecnie Paragwaj jest państwem, w którym władzę sprawuje prezydent, wiceprezydent i dwuizbowy parlament.

  Mieszkańcy pochodzą od Indian, z czego są bardzo dumni. U większości z nich występuje jednak domieszka krwi hiszpańskiej. Nic więc dziwnego, że aż 91% Paragwajczyków to Metysi, 3% to Indianie. Mieszkają tu również Niemcy. Do języków urzędowych obok hiszpańskiego zalicza się także język guarani. Wśród Paragwajczyków żyje aż 85% katolików, reszta to protestanci, mormoni, buddyści, bahaiści, wyznawcy prawosławia oraz Świadkowie Jehowy.

  Osoby, które wybiorą się do Paragwaju powinny zobaczyć przede wszystkim wodospady Iguazu. Są one największe w całej Ameryce Południowej. W ich pobliżu powstało miasto Puerto Stroessner, określane mianem "największego sklepu Ameryki Południowej". Wszystko przez to, że stworzono tam strefę wolnocłową. Warto też przyjrzeć się ruinom jezuickich redukcji Yaguaron oraz licznym zabytkom architektury kolonialnej. Nie można też pominąć parków narodowych. Najlepszym miejscem do ich zwiedzania jest departament Alto Paraguay. Znajdują się tutaj aż cztery parki: Defensores del Chaco, Río Negro, Cornel Cabrera i Chovoreca.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012