Peru

Fakty

- Hymn: Marsz narodowy

» Geograficzne

- Powierzchnia: 1 285 220 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 29 181 000

- Gęstość zaludnienia : 23 osób/km²

- Języki: hiszpański, keczua i ajmara

» Ekonomiczne

- Waluta: sol

  Peru

  Egzotyka, tajemniczość, dawna cywilizacja, pamiątki po imperium Inków... Wszystkie te elementy doskonale charakteryzują Republikę Peru.

  Peru jest trzecim krajem Ameryki Południowej pod względem wielkości. Od zachodu oblewają go wody Oceanu Spokojnego, zaś od północy graniczy z Ekwadorem i Kolumbią, od wschodu z Brazylią a od południa z Chile.

  Trudno mówić o dominującym typie klimatu, gdyż go po prostu nie ma. I tak: wybrzeża Peru oraz zachodnie stoki góry leżą w strefie klimatu zwrotnikowego chłodnego; w głębi lądu jest słonecznie i gorąco, aczkolwiek okresowo pojawiają się gwałtowne opady. Natomiast w Andach mamy do czynienia z klimatem górskim, wyróżniającym się piętrowością. W pozostałej części kraju dominuje klimat równikowy, wybitnie gorący. Najintensywniejsze opady odnotowuje się tutaj pomiędzy czerwcem a listopadem.

  Zróżnicowanie ukształtowania powierzchni terenu oraz klimatu spowodowały wystąpienie bogatego świata roślinnego i zwierzęcego. Tutejsza fauna obfituje w kormorany, głuptaki peruwiańskie, pelikany, pingwiny, flamingi, ibisy, kolibry i gęsi andyjskie. Na uwagę zasługują także liczne kolonie lwów morskich, lamy, wigonie, alpaki, gwanako, niedźwiedzie, jaguary, tapiry, węże i oceloty. Jeśli zaś chodzi o florę, to świat roślinny reprezentują lasy równikowe, bambusowe, liściaste i iglaste. Dochodzą do tego palisandry, kauczukowce, mahoniowce oraz liczne odmiany storczyków, które są najpopularniejszym kwiatem w państwie.

  Bez wątpienia turystów przyciągają do Peru – kraju złota, ślady pozostałości po imperium Inków. Początkowo władali oni tylko doliną Cuzco, ale dość szybko podbili resztę terytorium i nadali mu nazwę Kraju Czterech Części. Niestety, nie cieszyli się tym zbyt długo, gdyż po kilkudziesięciu latach zostali podbici przez Hiszpan. Ci ostatni założyli Limę, nazywaną też Miastem Królów. Już w 1544 roku Lima została stolicą wicekrólestwa Peru. Od tego czasu doszło do przymusowej chrystianizacji oraz napływu kolonizatorów hiszpańskich, którzy nie potrafili uszanować tutejszej kultury, obyczajów, osiągnięć i wierzeń. Grabili i plądrowali wszystko co się dało. W dodatku wybijali inkaską arystokrację, a z Indian robili niewolników.

  Z dawnych pamiątek do współczesnych czasów zachowało się m.in. skalne miasto Machu Picchu. Zostało ono odkryte w 1911 roku przez Hirama Binghama. W rzeczywistości jest to nie tylko zupełnie odrębne miasto, ale i interesujący układ urbanistyczny. Machu Picchu powstało bowiem wzdłuż granitowej skały. Domy pozbawiono okien. Budynki wznosiły się na tarasach, które opadały w dół doliny Urubamby. Trzeba przyznać, że miasto robi ogromne wrażenie – zasługuje na podziw nie tylko ze względu na pomysłowość, ale i solidność wykonania. Budynki znajdują się bowiem na wyjątkowo niestabilnym terenie, często nawiedzanym przez trzęsienia ziemi, a mimo to przetrwały w nienaruszonym stanie.

  Podczas zwiedzania Chile nie można pominąć miejscowości Nazca. Jest ona niewielka, ale dość słynna. Jej wyróżnikiem są bowiem tajemnicze, kamienne linie wytyczone na płaskowyżu. Mają ok. 1300 lat, a swoimi skomplikowanymi wzorami przypominają zwierzęta. Konkretne kształty można jednak dostrzec dopiero z bardzo wysoka lub podczas przeglądania zdjęć lotniczych. Co ciekawe, tutejsi rzeźbiarze i ludowi twórcy odnoszą się do tych wzorów, w związku z czym podobne kształty można odnaleźć na tkaninach, wyrobach ceramicznych czy płaskorzeźbach.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012