Tobago

Fakty

- Hymn: Stworzone z umiłowania wolności)

» Geograficzne

- Powierzchnia: 303 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 56 000

- Gęstość zaludnienia : 185 os./km²

  Tobago

  Tobago to wyspa na Oceanie Atlantyckim u północno-wschodniego wybrzeża Ameryki Południowej. Posiada bardzo dużo dogodności pod względem turystycznym oraz interesującą –również dla Polaków - historię.

   

  Jak sama nazwa wskazuje, Tobago jest częścią składową państwa Trynidad i Tobago, które uzyskało niepodległość od Wielkiej Brytanii 31 sierpnia 1962. Tutejszą walutą jest dolar trynidadzki.

   

  Klimat Tobago jest idealny pod względem wypoczynkowym. Wyspa leży w klimacie równikowym, co sprawia, że jest tu ciepło przez cały rok. Na szczęście nie na tyle, aby przeszkadzało to w wypoczynku, ponieważ klimat ochładzają wiatry pasatowe, co sprawia, że średnia temperatura na tej wyspie oscyluje w granicach 25 st. C. Tobago (podobnie jak Trynidad) nie jest nawiedzana przez huragany, co sprawia, że bezpieczeństwo odpoczynku na tej wyspie jest większe, niż na innych wyspach w regionie. Trzeba się jednak liczyć z tym, że występują tu bardzo obfite opady, wynoszące średnio ponad 3000 milimetrów rocznie.

   

  Jest tu zróżnicowany krajobraz. Na wschodzie wyspy występuje las równikowy, natomiast zachód porasta sawanna. I do tego do obu tych krajobrazów bardzo szybko można dojechać, ponieważ całkowita odległość pomiędzy wschodnim a zachodnim wybrzeżem tej niewielkiej i podłużnej wysepki wynosi zaledwie 42 kilometry.

   

  Podstawę gospodarki Tobago stanowi turystyka. Na wyspie jest bogaty wybór hoteli i ośrodków wypoczynkowych, a w branży turystycznej zatrudnionych jest około 60% mieszkańców.  Oczywiście językiem urzędowym jest angielski, co znacznie ułatwia turystom porozumiewanie się z mieszkańcami wyspy. Niektórzy mieszkańcy mówią również w języku francuskim lub hiszpańskim, albo w języku patas.

   

  Struktura etniczna i religijna ludności wyspy jest bardzo zróżnicowana, a przy tym bardzo oryginalna i nietypowa do tego stopnia, że osoba nie zaznajomiona z historią wyspy i zjawiskiem dawnego, dziewiętnastowiecznego kolonializmu brytyjskiego może być bardzo zdziwiona widokiem jej mieszkańców. O dziwo, przybysz z Polski nie napotka bowiem Indian, ale spotka Afroamerykanów, a nawet Hindusów i Chińczyków (ci ostatni w bardzo niewielkiej ilości). Występują tu przedstawiciele każdej rasy na świecie, przy czym prawie w ogóle nie ma wśród nich jej pierwotnych mieszkańców, czyli Indian. Wymarli oni na skutek niewolniczej eksploatacji jeszcze w czasach, gdy na Tobago rządzili Hiszpanie. Ogromną większość dzisiejszych mieszkańców wyspy stanowią potomkowie Afrykanów (niewiele ponad 40%) i Hindusów (nieco ponad 40 %, jest ich niewielu mniej niż Afroamerykanów), którzy zostali kiedyś na nią sprowadzeni jeszcze przez Brytyjczyków za czasów kolonialnych do pracy na plantacjach. Afrykanie pracowali jako niewolnicy, a po zniesieniu niewolnictwa przez Wielką Brytanię w 1833 r. na wyspę zaczęto sprowadzać Hindusów, aby pracowali jako robotnicy. Potomkowie białych Europejczyków stanowią mniej niż 1% mieszkańców wyspy. Liczną grupę stanowią mieszańcy tych wszystkich ludzkich ras, bo aż około 17%. Inne specyficzne grupy etniczne to niecały 1 % ludności.

   

  Większość mieszkańców wyspy (ponad 50%) stanowią chrześcijanie: najwięcej jest katolików (około 30%), a inne wyznania to anglikanie i prezbiterianie. Hinduizm wyznaje około 25% mieszkańców, a islam około 6%.

   

  Tobago jest niewielką  wyspą:  jej powierzchnia wynosi ok. 303 km2, a liczba ludności to zaledwie 56 tys. mieszkańców. Stolica Tobago jest tak mała, jak niektóre polskie miasteczka: Scarborough ma niespełna 20 tys. mieszkańców. Ludność zajmuje się  głównie obsługą ruchu turystycznego (luksusowe hotele, pensjonaty, sporty wodne).

   

  Tobago od początku było zamieszkane tylko przez Indian z plemienia Karaibów, a przynajmniej nie znamy ludów, które zamieszkiwały wyspę przed Karaibami, ponieważ Karaibowie nie zapisywali swojej historii. Tak było do epoki wielkich odkryć geograficznych, kiedy to na wyspę –i do Ameryki w ogóle - przybyli Europejczycy, którzy odkryli ją dla naszego, europejskiego świata. Tobago odkrył Krzysztof Kolumb w 1498 r., ale wyspa ta właściwie nie była kolonizowana przez Hiszpanów. Na przestrzeni wieków właściciele Tobago zmieniali się na skutek wojen kolonialnych. Wyspa należała m. in. do Holandii, Francji i Wielkiej Brytanii. W 1814 Anglia ostatecznie opanowuje Tobago, a w 1888 roku łączy je z inną swoją  kolonią Trynidad. Od tego czasu Tobago i Trynidad są ze sobą połączone politycznie.

   

  W historii Tobago jest pewien silny epizod polski, ponieważ w latach 1639-1693 wyspa ta nosiła nazwę Nowa Kurlandia, gdyż należała do Kurlandii (to późniejsza nazwa dawnego państwa Zakonu Kawalerów Mieczowych położonego w Inflantach). Ta ostatnia była lennikiem polsko - litewskiej Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Tobago było zatem w pewnym sensie kolonią Polski.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012