Urugwaj

Fakty

- Hymn: Urugwajczycy, Ojczyzna lub śmierć

» Geograficzne

- Powierzchnia: 176 220 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 3 477 779

- Gęstość zaludnienia : 20 osób/km²

- Języki: hiszpański

» Ekonomiczne

- Waluta: peso urugwajskie

  Urugwaj

  Turyści przybywający do Urugwaju muszą się liczyć z tym, że po tutejszych drogach poruszają się jedni z najgorszych kierowców na świecie. Jest to zachowanie typowe dla wszystkich mieszkańców Ameryki Południowej, którzy znaki drogowe traktują jako niepotrzebne zawalidrogi. Równie niefrasobliwe podejście do przepisów mają urugwajscy policjanci...

  Urugwaj znajduje się w południowo – wschodniej części Ameryki Południowej. Sąsiaduje z Brazylią i Argentyną. Oblewają go także wody Oceanu Atlantyckiego.

  Powierzchnia Urugwaju jest nieco pagórkowata, ale w przeważającej części jest to obszar nizinny. Jedyni północnego wschodu na południowy zachód biegną podłużne, niezbyt wysokie wzniesienia. Pełno tu piaszczystych plaż, wodospadów, progów skalnych i licznych rzek. Turyści bez żadnego problemu będą mogli skorzystać z jednego z licznych jezior lagunowych.

  Początkowo obszar dzisiejszego Urugwaju zamieszkiwany był przez plemiona Indian Charrua, jednak kiedy dotarł tu Juan Diaz de Solis, państwo przeszło we władanie Hiszpanów. To właśnie oni założyli fort, który następnie został przekształcony w Montevideo, dzisiejszą stolicę państwa. Do 1776 r. Urugwaj wchodził w skład wicekrólestwa Peru, a później wicekrólestwa La Platy. W końcu został przyłączony do Brazylii. Walka o uzyskanie niepodległości rozpoczęła się na początku XIX wieku i trwała niemal przez całe stulecie. Chociaż zainteresowane państwa uznały w końcu niepodległość kraju, to nie poprawiło to w znaczący sposób sytuacji w Urugwaju. Doszło tu do załamania koniunktury gospodarczej, znacznego zubożenia społeczeństwa, rządów armii, licznych aresztowań więźniów politycznych. Od 30 lat w Urugwaju trwa powrót do ustroju demokratycznego.

  Państwo znajduje się w klimacie podzwrotnikowym morskim i w odróżnieniu od innych krajów Ameryki, nie odnotowuje się tutaj zróżnicowania klimatycznego. Jest to związane z jednostajnym, równinnym ukształtowaniem powierzchni. Zimy są tu łagodne, pozbawione mrozów. Niekiedy doskwierają wiatry pampero, które przynoszą ze sobą gwałtowne ochłodzenie. Z kolei lata są bardzo ciepłe. Średnia roczna temperatura waha się między 18 a 20 st. C.

  Jeśli weźmie się pod uwagę ukształtowanie powierzchni oraz panujący tu klimat, to nie można się dziwić, że terytorium Urugwaju porastają lasy, formacje trawiaste przechodzące w sawannę.

  Będąc w Urugwaju należy zajrzeć w kilka istotnych miejsc. Jednym z nich jest miasto Punta del Este. Jest ono położone na niewielkim półwyspie o tej samej nazwie. Piaszczyste plaże ciągną się tutaj aż do granicy z Brazylią. Miasto jest też ośrodkiem konferencyjno – wypoczynkowym o międzynarodowej renomie. Bardzo często odbywają się tutaj ważne spotkania i zjazdy. Turyści zaś mogą skorzystać z licznych kąpielisk znajdujących się Punta del Este.

  Warto też zajrzeć do Colonia del Sacramento. Jest to niewielkie, ale najstarsze w Urugwaju miasteczko. Powstało w 1680 r. i zostało założone przez Portugalczyków. Od samego początku wzbudzało wiele emocji - podbili je m.in. Hiszpanie. Obecnie jednak jest znanym ośrodkiem turystycznym, na którego architekturę składają się głównie domy kolonialne z kolorowymi kafelkami. Najstarszą budowlą jest tutaj kościół Najświętszej Marii Panny, pochodzący z 1680 r. Tutejsza dzielnica została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Co ciekawe, na ruinach dawnych fortyfikacji wybudowano alejki spacerowe oraz ośrodki turystyczno – wypoczynkowe.

  Będąc w Urugwaju nie można pominąć Paysando, czyli trzeciego co do wielkości miasta kraju. Zostało założone w XVIII wieku. Początkowo stanowiło siedzibę misji jezuickiej w Yapeyu. Obecnie godne polecenia jest zwiedzenie wystaw w Muzeum Tradycji, Muzeum Salezjańskim bądź w Muzeum Jezuickim. Ponadto Paysando jest istotnym ośrodkiem przemysłu browarniczego, cukierniczego, tekstylnego i skórzanego.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012