Wenezuela

Fakty

- Hymn: Chwała dzielnemu ludowi

» Geograficzne

- Powierzchnia: 912 050 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 28 199 825

- Gęstość zaludnienia : 31 osób/km²

- Języki: hiszpański

» Ekonomiczne

- Waluta: boliwar fuerte

  Wenezuela

  Nazwa Wenezuela oznacza "małą Wenecję". Określenie to stworzył Amerigo Vespucci na widok domów na palach znajdujących się u ujścia jeziora Maracaibo.

  Jednak historia Wenezueli jest znacznie starsza. Jej tereny były zamieszkane już w okresie prekolumbijskim. Na świat otworzył je dopiero Krzysztof Kolumb, który w 1498 r. dotarł do ujścia rzeki Orinoko. Po nim przybyła wyprawa Amerigo Vespucciego. Trzeba jednak przyznać, że penetracja tego terenu nie była łatwa – wszystko przez ukształtowanie terenu. Z czasem zaczęli przybywać tu poszukiwacze złota i miłośnicy opowieści o El Dorado.

  Wenezuela przechodziła z rąk do rąk. Najpierw była we władaniu Habsburgów, ale ci przekazali ją jako spłatę długów augsburskiej rodzinie Welserów. Następnie omawiany obszar był kolonizowany przez Hiszpanów, którzy w końcu przyłączyli go do wicekrólestwa Peru, podlegającego właśnie koronie hiszpańskiej. Później Wenezuela trafiła do wicekrólestwa Nowej Granady. W końcu nadszedł XIX wiek, w którym rozpoczęła się walka o niepodległość. Doszło do kilku nieudanych powstań, aczkolwiek ostatnie z nich zakończyło się sukcesem. Simon Bolivar wywalczył powstanie tzw. Wielkiej Kolumbii, w skład której weszły tereny dzisiejszej Wenezueli, Kolumbii i Ekwadoru. Ostatecznie w 1830 r. doszło do wyodrębnienia Wenezueli i powstania samodzielnego państwa, na czele którego stanął jako pierwszy prezydent Jose Antonio Paez. Niestety nie doprowadziło to do porządku i spokoju w kraju. Kolejne stulecia były okresem rządów dyktatorów oraz walki politycznej. Sytuacja uległa nieco zmianie, kiedy w Wenezueli odkryto złoża ropy naftowej. Dzięki temu kraj znalazł się wśród najzamożniejszych państw kontynentu amerykańskiego.

  Obecnie jego gospodarka opiera się na eksploatacji ropy naftowej, gazu ziemnego oraz licznych rud żelaza. Dochodzi do tego wydobycie węgla kamiennego, magnezytów, azbestu, fosforanów, siarki, diamentów, złota. Jak grzyby po deszczu powstają tu zakłady przemysłu petrochemicznego, chemicznego, spożywczego, maszynowego, elektrotechnicznego, samochodowego, bawełnianego, tytoniowego oraz papierniczego. Mieszkańcy, którzy nie pracują w przemyśle oraz nie odpowiadają na zapotrzebowanie turystów, parają się uprawą bananów, ryżu, kukurydzy, manioki, tytoniu, kawy, trzciny cukrowej, ziemniaków, roślin strączkowych, bawełny i agawy sizalowej. Hodują też bydło, konie i trzodę chlewną. Niektórzy zajmują się rybołówstwem.

  Osoby, które wybierają się do Wenezueli powinny pamiętać o kilku istotnych zasadach. Przede wszystkim ich paszport musi być ważny w chwili wyjazdu z tego pięknego kraju co najmniej przez sześć miesięcy. Wiza nie jest potrzebna, o ile udajemy się w celach turystyczno – wypoczynkowych. Jeśli jednak będziemy pracować lub uczyć się w Wenezueli, musimy odpowiednio wcześnie zgłosić się do Ambasady Boliwariańskiej Republiki Wenezueli w Warszawie.

  Podczas odprawy celnicy mogą poprosić o okazanie pieniędzy, które wystarczą na okres całego pobytu. Może to być dowolna, prawdopodobna do utrzymania kwota, bowiem nie ustalono żadnej odgórnej stawki dziennego utrzymania się turysty. Należy pamiętać także o tym, że na przejściach granicznych odbywa się kontrola sanitarna. Do kraju nie wolno wwozić ze sobą artykułów spożywczych, owoców i ich przetworów. Poza tym celnikom należy zgłosić dewizy o wartości powyżej 10 tys. dolarów (zarówno te, które są wwożone, jak i wywożone). W deklaracji celnej trzeba też wymienić wszystkie cenniejsze towary (np. aparat fotograficzny, kamera video, laptop).

  Będąc w hotelu trzeba wypełnić formularz meldunkowy, zaś kierowcy muszą pamiętać o tym, że mogą kierować pojazdami jedynie na podstawie międzynarodowego prawa jazdy oraz wydawanego w Wenezueli miejscowego świadectwa zdrowia. To ostatnie uzyskuje się na podstawie badań przeprowadzonych w odpowiednich placówkach medycznych. Koszt takiego badania to maksymalnie ok. 60 zł.

  Przybywając do Wenezueli nie trzeba się wcześniej na nic szczepić, aczkolwiek turyści wybierający się na południe kraju powinni profilaktycznie zaszczepić się przeciwko dendze oraz malarii. Jeśli zachorujemy w tym amerykańskim państwie, to możemy uzyskać pomoc medyczną jedynie w prywatnych przychodniach, ambulatoriach i szpitalach. Płacimy nie tylko z dzień pobytu, ale i za konkretną wizytę/poradę. Kosztowne są także wszystkie inne usługi medyczne.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012