Ameryka Środkowa

Fakty

» Geograficzne

- Powierzchnia: 522 000 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 40 mln

- Gęstość zaludnienia : 77 os/km²

» Klimat

- Strefa klimatyczna: równikowa

- Temperatura: 20°C

- Opady: 1500-2000 mm opadów

Ameryka Środkowa

Ameryka Środkowa to teren, który obejmuje Amerykę Centralną i obszary Morza Karaibskiego takie, jak Wielkie i Małe Antyle oraz Bahamy. W skład Ameryki Środkowej wchodzi siedemnaście państw między innymi Bahamy, Haiti, Kuba, Meksyk, Jamajka, Kostaryka, Salwador, Trynidad i Tobago, Panama, Dominikana oraz siedem innych.

Bahamy to wyspy nizinne, które są zbudowane z wapieni rafowych. Występuje na nich klimat podzwrotnikowy wilgotny. Tutejsza flora to głównie sawanny, zarośla namorzynowe oraz lasy podzwrotnikowe. Natomiast jeśli chodzi o faunę, są to głównie żółwie, kraby, jaszczurki, ptaki, owady, z wodnych gatunków zaś to w większości ryby, homary oraz jeżowce. To doskonale rozbudowany w kierunku turystycznym kraj, choć walory które Bahamy mają same w sobie wystarczyłyby, aby zadowolić wczasowiczów.. Wyspy te jak wiadomo słyną najbardziej ze wspaniałych piaszczystych plaż, oraz z rewelacyjnych raf koralowych. Przyjezdni cieszą się na myśl o uprawianiu w tym rejonie sportów wodnych, w tym nurkowania. Tutejszy podwodny świat bowiem to raj pod wodą, dający wiele możliwości w zdobywaniu doświadczenia i niezapomnianych wrażeń. Dla każdego miłośnika nurkowania jest to też przeżycie pełne tajemnic, ponieważ z tym obszarem wiąże się wiele ciekawych legend i historii o skarbach i bogactwach ukrytych przez piratów na wyspie i pod wodą.

Meksyk to następne cudowne i magiczne państwo położone w Ameryce Środkowej. Graniczy on ze Stanami Zjednoczonymi oraz Gwatemalą i Belize. Jeśli chodzi o odwiedzających ten kraj, mają oni zapewnione niezliczone atrakcje, bez różnicy czy wybierzemy się do Meksyku w celu wypoczynku na cudownej plaży, czy też po to by zwiedzać pozostałości po cywilizacji Azteków, Majów czy Indian Olmeca. Mieszkańcy Meksyku to wspaniali, przyjaźnie nastawieni oraz bardzo związani ze swoimi tradycjami i religią ludzie. Kraj ich natomiast jest pełen rozrywki, zabawy i muzyki. Będąc w Meksyku koniecznie trzeba napić się tequili oraz skosztować słynnej tortillę i tacos.

Kolejnym urokliwym państwem Ameryki Środkowej jest przepiękna Jamajka, położona na Morzu Karaibskim. Tutaj przeżyjemy ogromne chwile uniesień obserwując egzotyczną florę i faunę, bowiem występują tuj takie zwierzęta, jak papugi, koliberki, krokodyle, legwany etc.. Jamajka jest jedną z najpiękniejszych wysp, kojarzona głównie z piaszczystymi plażami i szmaragdowym morzem. Najpiękniejszym miejscem Jamajki jest chyba jednak Błękitna Laguna, gdzie znajdują się krystalicznie czyste wody, które według legendy nie mają dna a ich mieszkańcem jest wielki smok… Mieszkańcy Jamajki to bardzo zróżnicowana mieszanka ras. Spotkać tu można Murzyna, Mulata, Hindusa, Chińczyka czy Europejczyka. Na Jamajce popija się rum, pali cygara, a nawet zabronioną gdzie indziej marihuanę.

Wartym uwagi i równie słynnym państwem w Ameryce Środkowej jest Kostaryka, leżąca nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Posiada ona cudowne piaszczyste plaże oraz przepiękne rafy koralowe. Będąc na Kostaryce koniecznie trzeba wybrać się na wyprawę pełną tajemnic i przygód po dżungli, oraz zobaczyć aktywne nadal wulkany. Warto też odwiedzić najpiękniejszy rezerwat przyrody tego kraju, czyli Park Narodowy Manuel Antonio. Występują tu wspaniałe zwierzęta (ok. 350 gatunków), spośród których trzeba zwrócić uwagę na papugi, sowy, tukany oraz inne ptactwo oraz na zwierzęta zamieszkujące dżunglę, np. małpy.

Chętnych na leniuchowanie zachęci jedno z cudowniejszych miejsc Kostaryki, a mianowicie Wyspa Tortuga. Słynie ona z białych plaż, błękitnej wody, oraz możliwości uprawiania wszelakich sportów wodnych. Tutaj poczujemy się jak na krańcu świata, w pełni rozkoszując się muskającym nasze ciała słońcem. Koniecznie trzeba również odwiedzić plantację kawy w miastach Aguas i Zarcas. Zapach oraz widok tego miejsca zostanie w pamięci na długie czasy.

Każde państwo w Ameryce Środkowej ma w sobie coś magicznego, coś co warto zobaczyć i poczuć. Turyści mający możliwość spędzenia choć niedługiego czasu w którymś z tych cudownych miejsc, przeżyją najwspanialsze chwile, jakie da się przeżyć tylko na egzotycznych wczasach.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012