Antigua i Barbuda

Fakty

- Hymn: Fair Antigua, We Salute Thee

» Geograficzne

- Powierzchnia: 435,3 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 85 420

- Gęstość zaludnienia : 196,2 osób/km²

- Języki: angielski

» Ekonomiczne

- Waluta: dolar wschodniokaraibski

  Antigua i Barbuda

  Antigua i Barbuda to niewielkie państwo wyspiarskie położone w okolicach Indii Zachodnich na Morzu Karaibskim. W jego skład wchodzą zaledwie trzy wyspy, znajdujące się w Archipelagu Małych Antyli. Są to: Antigua, Barbuda oraz Redonda.

  W sumie na 443 km kw. mieszka niespełna 70 tys. osób, przy czym ich życie skupia się na Antigue i Barbudzie. Okazuje się bowiem, że Redonda jest w ogóle nie zamieszkana. Do ważniejszych skupisk ludności należy zaliczyć miasto St. John’s.

  Antigua to wyspa, którą odkrył Krzysztof Kolumb. Nazwał ją Santa Maria de la Antigua. Wyspa została zasiedlona dopiero ok. 150 lat później. Pierwsze próby kolonizacji podejmowali mieszkańcy Hiszpanii i Francji, aczkolwiek napotkali na ogromny opór ze strony rdzennej ludności. Ostatecznie dzieła kolonizacji dokończyli Brytyjczycy z Saint Christopher. Wyspy znajdowały się pod zwierzchnictwem Anglików aż do 1981 roku, kiedy to uzyskały niepodległość. Przez chwilę (w 1666 roku) były też we włądaniu Francuzów.

  Zainteresowanie tym państwem wyspiarskim wynika z faktu, iż jest to doskonałe miejsce do uprawiania turystyki. Podróżnych z całego świata przyciągają tu białe, piaszczyste i dobrze nasłonecznione plaże, interesująca linia brzegowa, czyste Morze Karaibskie oraz wyjątkowo serdeczni mieszkańcy. Dużym zainteresowaniem cieszą się także kasyna, które przyciągają rzesze zagranicznych turystów. Zaciekawienie wzbudzają również XVIII – wieczne budowle i kamienice, które można znaleźć w stolicy Antigui, Saint John’s. Ponadto podróżni bardzo chętnie zwiedzają miejsca związane z admirałem Nelsonem, który spędził tu sporo czasu. Ze znanych osobistości na Antigui wypoczywał również król angielski Wilhelm IV. Warto też dodać, że w portach tego wyspiarskiego państwa bardzo chętnie zatrzymują się statki pasażerskie, oferujące rejsy po Morzu Karaibskim.

  Należy podkreślić, że turystyka jest najważniejszą gałęzią oraz głównym źródłem tutejszych dochodów. W sumie dostarcza ok. 52% produktu krajowego brutto; jednocześnie sprzyja błyskawicznemu bogaceniu się mieszkańców, którzy nastawili się przede wszystkim na obsługę ruchu turystycznego oraz usługi. Ponadto turystyka ma też wpływ na pokrewne dziedziny życia publicznego, np. łączność, komunikację, budownictwo, drogownictwo czy gastronomię.

  Jeśli zaś chodzi o Barbudę, to została ona połączona z Antiguą dopiero w 1860 roku. W związku z rozwojem ruchów separatystycznych oraz w wyniku odzyskania niepodległości przez całe państwo, Barbuda otrzymała pewne prawa i ograniczoną autonomię. Tą ostatnią cieszą w pełni samorządy lokalne. W tym miejscu należy zauważyć, że Antigua i Barbuda są formalnie monarchią konstytucyjną, gdyż należą do brytyjskiej Wspólnoty Narodów. Z tego też względu oficjalną głową państwa jest król Anglii. W jego imieniu władzę na wyspach sprawuje gubernator generalny, który z kolei powołuje premiera rządu, a na jego wniosek – pozostałych ministrów.

  Turystów przybywających na wyspy zadziwia mnogość religii, wyznawanych wśród niespełna 70 tys. mieszkańców. Są wśród nich protestanci, anglikanie, metodyści, zielonoświątkowcy, adwentyści, katolicy, rastafarianie, świadkowie Jehowy oraz osoby należące do Kościoła Morawskiego lub Wesleyańskiego.

  Na co warto zwrócić uwagę, jeśli planujemy wizytę w tym kraju? Przede wszystkim na porę, w której wybieramy się w podróż. Warto pamiętać o tym, że występuje tu klimat podrównikowy wilgotny, zaś w lecie dosyć często występują cyklony. Nieprzyjazna jest pora deszczowa, która występuje od maja do października.

  Ze spraw formalnych należy wziąć pod uwagę, że paszport musi być ważny minimum pół roku od daty planowanego wyjazdu z Antigui. Nie potrzebna jest żadna wiza ani meldunek. Niezbędne jest jednak okazanie zdolności płatniczej, pozwalającej na samodzielne utrzymanie się podczas pobytu. Nie podano konkretnej kwoty potrzebnej do utrzymania się. Konieczne jest również okazanie biletu powrotnego. Istnieje możliwość zdobycia lokalnego, trzymiesięcznego prawa jazdy, o ile okaże się polskie prawo jazdy. Można też poruszać się samochodem na podstawie międzynarodowego prawa jazdy.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012