Bahamy

Fakty

- Hymn: Prowadź, kraju bahamski

» Geograficzne

- Powierzchnia: 13 940 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 307 451

- Gęstość zaludnienia : 21 osób/km²

- Języki: angielski

» Ekonomiczne

- Waluta: dolar bahamski

  Bahamy

  Jedne z najpiękniejszych raf koralowych na świecie oraz około 700 dziewiczych wysp, to najlepsza rekomendacja dla Archipelagu Wysp Bahama.

  Znajduje się on pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Archipelagiem Małych Antyli. Wszystkie wyspy oraz rafy koralowe zlokalizowane więc są na Oceanie Atlantyckim. Zamieszkuje je zaledwie 300 tysięcy osób, spośród których zdecydowaną większość stanowią Afrykańczycy (80%). Biali i Metysi to 20% tutejszej ludności. Co ciekawe, z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych wynika, że Bahamy zamieszkiwane są przez najmłodszą populację świata. Niemal 50% ludności nie ukończyło jeszcze 30 lat, zaś 15% nie przekroczyło 40 roku życia. Jeśli zaś chodzi o wyznawców różnych religii, to są wśród nich baptyści, katolicy, anglikanie, zielonoświątkowcy, metodyści i adwentyści.

  Z racji swojego położenia Bahamy znajdują się w obszarze klimatu równikowego wilgotnego. Oznacza to, że przez cały rok panuje tu ładna pogoda z wysokimi temperaturami. Średnia miesięczna temperatura waha się od 21 do 27 stopni. Na Bahamach występują zaledwie dwie pory roku. Lato trwa od maja do listopada, zaś zima od grudnia do kwietnia. Należy podkreślić, że zima jest bezdeszczowa (o śniegu nie wspominając).

  W związku z tym, że występuje to sporo niesamowitych raf koralowych, zwierząt i roślin, władze wysp zdecydowały się na utworzenie wielu parków przyrody oraz stref znajdujących się pod szczególną ochroną. Do najcenniejszych, ale i najciekawszych z nich trzeba zaliczyć Sea Park i Exuma Cays.

  Bez wątpienia turystyka stanowi najważniejszą część gospodarki. Co roku omawiane wyspy odwiedza ok. miliona podróżnych. Nic dziwnego, gdyż czyste plaże, piękna pogoda, ciepłe wody, stylowa architektura oraz moc innych atrakcji mają niezwykłą siłę przyciągania. Dochodzą do tego tropikalne owoce i egzotyczne potrawy, których smak zadowoli każe podniebienie. Większość owoców uprawianych jest na ekologicznych plantacjach – w ten sposób rosną papaje, awokado, bananowce oraz wszelkiej maści owoce cytrusowe.

  Ze zrozumiałych względów turystów przybywających na Bahamy pociąga przede wszystkim... wypoczynek. Zachęcają do tego plaże ze złocistym piaskiem, fale rozbijające się o brzeg oraz zapraszające do oddania się rozkoszom sportów wodnych. Osoby, które nie potrafią pływać na desce surfingowej, mogą skorzystać ze szkoleń organizowanych przez profesjonalistów. Na Bahamach funkcjonuje bowiem mnóstwo szkółek, które pomogą nauczyć się niemal każdego rodzaju sportów wodnych. Dodatkowo pomogą wypożyczyć niezbędny sprzęt sportowy. Można więc nurkować, pływać, żeglować, uprawiać surfing lub windsurfing.

  Dużym powodzeniem wśród przybyszów cieszą się także tutejsze perfumy i... lody. Prężnie rozwinął się przemysł odzieżowy i tekstylny. Tutejsi mieszkańcy zajmują się również produkcją jaj, soli, ryb, mięsa, warzyw i trzciny cukrowej. Natomiast wolny czas spędzają w wodzie, kasynie, restauracji lub na dyskotece.

  Do największych atrakcji na Bahamach należą: Paradise Island, Grand Bahama Island, Abacos Islands oraz Exuma Islands. Pierwsze miejsce słynie z luksusu i komfortu. Znajdują się tutaj najdroższe hotele i kurorty, zaś kasyna są non stop oblegane przez podróżnych żądnych rozrywki i wzbogacenia się. Z kolei Grand Bahama Island należą do najbardziej znanych bahamskich ośrodków wypoczynkowych. Panująca atmosfera przywołuje na myśl Las Vegas, gdyż mnóstwo tu kasyn, centrów rozrywki, kawiarni, barów, knajpek, dyskotek. To idealne miejsce nie tylko dla miłośników nocnego trybu życia, ale i nurkowania bądź żeglowania. Warty polecenia jest także Lucayan National Park, w którym znajdują się zespoły podwodnych jaskiń. Należą one do najstarszych na świecie – świetnie się sprawdzają jako miejsce do uprawiania podwodnego safari. Jeżeli zaś ktoś chciałby odpocząć w Abacos Islands, to poleca się go głównie żeglarzom. Mnóstwo tu niewielkich, rybackich portów, w których można odetchnąć dawną atmosferą. Miejsce to ma niezwykły klimat. Podobnie jest z Exuma Islands, czyli archipelagiem niewielkich, wyjątkowo licznych (364 sztuki) wysepek. Ich cechą charakterystyczną są szerokie i piaszczyste plaże oraz krystalicznie czyste wody, ułatwiające nurkowanie i snorkowanie. Będąc w Exuma Islands należy też zajrzeć do Sea Park, w którym występują rzadkie gatunki ptaków. Można też podziwiać bogaty świat podwodnej fauny i flory.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012