Barbados

Fakty

- Hymn: W obfitości i potrzebie

» Geograficzne

- Powierzchnia: 431 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 281 968

- Gęstość zaludnienia : 654 osób/km²

- Języki: angielski

» Ekonomiczne

- Waluta: Dolar Barbadosu

  Barbados

  Barbados należy do niewielkich, ale wyjątkowo dynamicznie rozwijających się państw. Dzieje się tak dzięki przetwórstwu ropy naftowej oraz branży turystycznej. Liczni podróżni przyjeżdżają tu, aby podziwiać bajecznie kolorowe rafy koralowe, otaczające wyspę.

  Barbados jest państwem wyspiarskim, zlokalizowanym w Archipelagu Małych Antyli na Oceanie Atlantyckim. Najwyższym wzniesieniem jest Mount Hillaby (336 m n.p.m.), aczkolwiek przeważają tu rozległe, piaszczyste plaże (na południowym i zachodnim wybrzeżu). Pozostała część Barbadosu jest trudno dostępna, gdyż składa się na nią wysoki klif. Nie ma tu stałych rzek, w związku z czym wodę czerpie się ze źródeł głębinowych.

  Państwo znajduje się w strefie klimatu podrównikowego wilgotnego. Charakterystyczne dla niego są wysokie temperatury (średnio od 23 do 26 st.). W porze deszczowej spada ok. 1500 mm wody. Od czerwca do listopada rejon ten nękają cyklony. Być może z tego względu nie ma tu bogatej roślinności. Najpowszechniejsze są palmy kokosowe, mahoniowce. Znacznie ciekawszy jest świat zwierząt – wystarczy wspomnieć o ponad 100 gatunkach ptaków oraz latających rybach, zamieszkujących tutejsze rafy koralowe. Wspomniane ryby odznaczają się silnie rozwiniętą płetwą piersiową, która umożliwia im lot do 150 m nad powierzchnią wody. Jest to bardzo przydatna umiejętność, gdyż pozwala na ucieczkę przed drapieżnikami zamieszkującymi Ocean Atlantycki.

  Wyspa została odkryta na początku XVI wieku przez żeglarzy portugalskich. Jednak w połowie XVII stulecia wyspa trafiła we władanie Anglików, którzy zrobili z niej potężną fortecę, złożoną z 26 fortów. Wszystkie znajdowały się w pasie nadmorskim. Charakterystyczną budowlą jest również Sam Lord’s Castle. Zamek ten powstał na zlecenie pirata Samuela Holdy Lorda. W budowli ukrywali się korsarze. Obecnie mieści się tu muzeum oraz elegancki hotel.

  Należy podkreślić, że Barbados uzyskał niepodległość w 1966 roku. Należy do brytyjskiej Wspólnoty Narodów, czyli międzynarodowej organizacji podtrzymującej więzi gospodarcze, polityczne, naukowo – techniczne pomiędzy Anglią a jej dawnymi koloniami. Co prawda członkowie Wspólnoty posiadają odrębne ustawodawstwo, politykę wewnętrzną i zagraniczną, ale głową każdego z państw jest monarcha brytyjski. Ustanawia on swojego gubernatora generalnego, który z kolei powołuje premierów i członków poszczególnych rządów.

  Jak już wspomnieliśmy, Barbados należy do najszybciej rozwijających się państw na świecie. Duże znaczenie dla tutejszej gospodarki ma eksploatacja ropy naftowej, gazu ziemnego i wapieni. Z tego też względu bardzo dobrze rozwinął się przemysł petrochemiczny, elektroniczny, odzieżowy i spożywczy. Produkuje się tutaj cukier i rum. Jeśli chodzi o rolnictwo, to jest ono bardzo słabo rozwinięte; 80% pól uprawnych zajmuje trzcina cukrowa.

  Ogromne znaczenie odgrywa również turystyka, z której państwo czerpie olbrzymie dochody. Najwięcej turystów przyjeżdża tu ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii oraz Niemiec. Podróżni decydują się na wypoczynek na Barbadosie, gdyż wybudowano tu wiele hoteli, zarówno dla bogatych, jak i nieco biedniejszych turystów. Większość baz hotelowych znajduje się na południowym i zachodnim brzegu wyspy.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012