Belize

Fakty

- Hymn: Kraj wolnych ludzi

» Geograficzne

- Powierzchnia: 22 966 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 266 440

- Gęstość zaludnienia : 11,6 osób/km²

- Języki: angielski

» Ekonomiczne

- Waluta: dolar Belize

  Belize

  Belize to państwo leżące w Ameryce Środkowej, położone nad Morzem Karaibskim. Jego nazwa istnieje dopiero od 1974 roku, wcześniej nazywane było Hondurasem Brytyjskim.

  Obecnie jest to największe skupisko mieszanki kultur i ras. Belize dało schronienie i stałe miejsce pobytu wielu uchodźcom z krajów dotkniętych wojnami czy też przewrotami. Na przychylność tego wspaniałomyślnego państwa mogli liczyć wygnańcy, wyrzutkowie, każdy kto nie miał gdzie pójść, kto nie miał swego miejsca na ziemi.

  Państwo to zajmuje około 23 tys. km kw. na krańcu półwyspu Jukatan. Mieszka w nim ok. 190 tys. osób. Większość z nich, bo aż połowa, to Murzyni i Mulaci, oprócz nich Belize zamieszkują Indianie, Metysi, Azjaci czy czarnoskórzy Karaibowie i Majowie, białej rasy jest tutaj najmniej, gdyż zaledwie 2 procent. Językiem urzędowym jest angielski, jednak wielu mieszkańców posługuje się nadal językiem kreolskim, a Indiańcy zamieszkujący Belize władają ciągle językiem Majów.

  Kraj ten jest sporadycznie traktowany jako miejsce turystyczne, częściej jest odwiedzany przy okazji pobytu w Meksyku lub Gwatemali. Jednak ten kto tutaj zajrzy, z pewnością zakocha się w tym przepięknym miejscu, można tutaj doskonale wypocząć, oraz wspaniale się zabawić. Większość odwiedzających Belize, przybywa tutaj by podziwiać wspaniałą dżunglę, w której z pewnością warte uwagi są ogromne ilości zabytków kultury Majów. Również i nurkowie mają tutaj raj na ziemi. Niekoniecznie trzeba potrafić nurkować, ponieważ na wybrzeżu jest wiele szkółek, które przeprowadzają zwykłe i przyspieszone kursy nurkowania. Podwodny świat jest w Belize tak piękny, że warto wydać nieco pieniędzy na kurs, by to zobaczyć. W pobliżu rafy nurkowie mogą spotkać niegroźne dla ludzi rekiny, które uwielbiają zabawy z pływającymi. Rekiny można dotknąć - w przeciwieństwie do podwodnych roślin, które podobno są zabójcze dla ludzi. W innym znów miejscu można natknąć się na przecudne delfiny, które aż proszą o wspólne pluskanie i zabawę. Pomiędzy wysepkami zaś nurkowie mogą zwiedzić wraki zatopionych statków, co z pewnością jest marzeniem każdego fana tego wodnego sportu. Jeśli zaś jakiś turysta ma ochotę na opalanie się nawet bez ubrań, to żaden problem - osamotnione wysepki aż zapraszają.

  Gospodarka tego kraju to głównie rolnictwo i leśnictwo. Na cele własne uprawia się tam bataty, ryż, fasolę i kukurydzę, natomiast na eksport banany, owoce cytrusowe, oraz trzcinę cukrową. Belize eksportuje również doskonałe gatunki drewna, oraz sok chicle, który jest surowcem do produkcji gumy do żucia. Jeśli chodzi o rybołówstwo główne łowy to krewetki, langusty i homary. Belize nie posiada większych ilości surowców mineralnych, stąd słabo rozwinięty przemysł. Jedyny przemysł w miarę rozwinięty to drzewny i spożywczy, jeśli chodzi o ten drugi to konkretniej chodzi o przetwórstwo owoców, oraz produkcję cukru. Nie ma tam natomiast linii kolejowej, a drogi są bardzo słabo rozwinięte.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012