Gwatemala

Fakty

- Hymn: Szczęśliwa Gwatemala

» Geograficzne

- Powierzchnia: 108 890 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 12 013 907

- Gęstość zaludnienia : 119 osób/km²

- Języki: hiszpański

» Ekonomiczne

- Waluta: quetzal

  Gwatemala

  Osoby zastanawiające się nad tym, gdzie warto wybrać się na wakacje, by wrócić z nich nie tylko zrelaksowanym, ale również pełnym nowych i ciekawych doświadczeń, powinny zastanowić się nad Gwatemalą.

  Jest to republika w Ameryce Środkowej. Język urzędowy jaki obowiązuje w Gwatemali to hiszpański. Gwatemala słynie z dość ciepłego i łagodnego klimatu, ale nie na każdym jej obszarze panują takie same warunki atmosferyczne czy też klimatyczne. Nad samym Pacyfikiem oraz na północy Gwatemali, panuje klimat gorący oraz wilgotny, zaś część środkowa oraz południowa to klimat łagodny i cieplejszy.

  Gwatemala jest znana z licznych, przepięknych i rozległych plantacji kawy oraz bananów. Są one przeznaczane głównie na eksport. Co ciekawe, kraj ten uchodzi za dość słabo gospodarczo rozwinięty, za to przoduje w uprawach rolniczych. Kukurydza, ryż, pszenica oraz sezam, trzcina cukrowa, maniok, fasola, tytoń, kakao – to najbardziej popularne produkty, wysyłane na eksport przez Gwatemalczyków. Salwador, Wenezuela oraz Meksyk to główni partnerzy handlowi Gwatemali.

  To, co rzuca się w oczy od razu po przybyciu do Gwatemali to fantastycznie ubarwione, narodowe stroje jej mieszkańców. Kobiety noszą na sobie bardzo kolorowe i wzorzyste, sięgające za kostki stroje przypominające sukienki, mężczyźni zaś wolą bardziej europejski styl i ograniczają się do kowbojskich kapeluszy oraz spodni, butów i koszuli w tym samym stylu.

  Mówi się także, iż Gwatemala to miasto wiecznej wiosny. Dużo w tym stwierdzeniu z prawdy, gdyż jest to miejsce, przebogate w różnego rodzaju roślinność. Ponadto jej mieszkańcy zawsze są radośnie nastawieni do rzeczywistości oraz bardzo przychylni odwiedzającym ich turystom. Przyjeżdżając do Gwatemali możemy czuć się bardzo komfortowo, gdyż życzliwość tych ludzi nie ma sobie równej na żadnym innym zakątku kuli ziemskiej. Gwatemalczycy to także ludzie lubiący głośny śpiew i zabawę. Zadziwiająca jest też ich wiara oraz przywiązanie i oddanie rodzinie. Gdy ma się tam jakiś problem – to właśnie rodzina i najbliżsi stają się głównym wsparciem oraz motorem do działania czy podźwignięcia się z kłopotów. Model rodziny, jaka dominuje w Gwatemali to: ojciec, matka oraz dzieci. Bardziej zamożne rodziny przyjmują do siebie także dzieci osierocone lub też służbę wraz z jej rodziną. Wszyscy są sobie życzliwi i oddani oraz bardzo lojalni wobec siebie wzajemnie.

  Odwiedzając Gwatemalę nierzadko możemy być też świadkami licznych maskarad ulicznych, gdzie poprzebierani Gwatemalczycy, poruszają się w rytm głośno wygrywanej na tamtejszych oryginalnych instrumentach muzyki. Mają na sobie barwne stroje oraz bardzo ciekawie wykonane własnoręcznie maski. Jest to widok godzien uwagi i zapamiętania. Takie barwne korowody taneczne, to częsty widok na ulicach Gwatemali. Jeśli chcemy w każdej chwili możemy też dołączyć się do bawiących się ludzi.

  Jedną z ciekawostek, jakie należy powiedzieć o Gwatemali to także fakt, iż, mimo, że wiodącym językiem obcym jest tutaj hiszpański, to włada się też w niej ponad dwudziestoma innymi językami.

  Będąc w Gwatemali nie można nie zwrócić uwagi na piękne zabytki, jakie się w niej znajdują. Warte naszej uwagi są przede wszystkim zabytki architektury Majów – można zaryzykować nawet stwierdzenie, że Gwatemala słynie właśnie z nich oraz z ich mnogości. Bardzo ciekawymi obiektami do obejrzenia w Gwatemali są także ruiny miast: Antigua, Tikal, Hueheuentenango, Livingston.

  Gwatemala to także prawdziwy raj dla miłośników przyrody i natury. Jezioro Atitlan, jezioro Izabal oraz Jezioro San Jose to miejsca, w których możemy doskonale wypocząć sycąc swój wzrok urokiem całego, niepowtarzalnego krajobrazu. Mówiąc o Gwatemali, jako o atrakcji turystycznej, należy podkreślić, iż znajdują się w niej trzy główne zabytki kultury i sztuki wciągnięte na światową listę dziedzictwa UNESCO. Są to:
  - 1979 - Tikal – określany jako kolebka kultury Majów, jedno z najstarszych starożytnych miast, zaliczany do jedengo z siedmiu cudów świata
  - 1979 - Antigua Guatemala – uważane jest za jedno z najładniejszych miast w Gwatemali
  - 1981 - Park archeologiczny i ruiny Quirguá.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012