Haiti

Fakty

- Hymn: La Dessalinienne

» Geograficzne

- Powierzchnia: 27 750 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 8 925 000

- Gęstość zaludnienia : 322 osób/km²

- Języki: francuski, haitański

» Ekonomiczne

- Waluta: gourde

  Haiti

  Wszyscy ci, którzy planują swoje wakacje w miejscu niepowtarzalnym i wyjątkowym mogą zdecydowanie wybrać się na Haiti, skąd z pewnością wrócą zadowoleni oraz bogaci w wiele doświadczeń estetycznych i nie tylko. Osoby, które chociaż raz były na Haiti, z pewnością zechcą wrócić tam, gdy tylko nadarzy się taka okazja. Wakacje na Haiti to doskonały relaks oraz odpoczynek na najwyższym poziomie.

  Haiti (dawniej Santo Domingo) to wyspa znajdująca się na Dominikanie. Została ona odkryta w 1492 roku przez słynnego podróżnika Krzysztofa Kolumba. Ustrój jaki tutaj panuje to republika. Język wiodący to francuski. Haiti to jedno z najstarszych niepodległych w Ameryce Środkowej państw. Jednocześnie nie unika się często także takiej oceny, która mówi, iż Haiti jest jednym z najbiedniejszych republik w całym świecie. Mimo tej niepochlebnej opinii, należy podkreślić, iż kulturalnie Haiti jest bardzo dobrze rozwiniętym zakątkiem na całym świecie. Bogactwo kulturalne sprawia też, że wakacje i pobyt na Haiti to prawdziwa przyjemność i atrakcja dla każdego, kto zdecyduje się na przyjazd w to piękne, tętniące życiem miejsce.

  Mówiąc o Haiti jako o atrakcji turystycznej należy wymienić obiekty oraz miejsca godne uwagi. Niemal w każdym przewodniku, wymienia się takie miejsca oraz zabytki jak:
  - Rynek Żelazny,
  - kościół Ste Trinite,
  - muzeum sztuki,
  - pałac Sans-Souci,
  - pałac Valparaiso,
  - imponujące wyglądem oraz wyposażeniem i wielkością kąpieliska na wybrzeżu.

  Jednakże największe atrakcje jakie czekają na turystów oraz na gości przybywających na Haiti, to przede wszystkim krystalicznie błękitna woda, intensywnie zielona i bujna roślinność oraz wspaniała i rozległa plaża, gdzie nigdy nie brak zadowolonych turystów. Takie atrakcje jak paralotnie, skutery wodne, nurkowanie w ciekawych rejonach podwodnych oraz zjazd na linie ze szczytu wzgórza do oceanu – mimo, iż mają swoją cenę – także cieszą się ogromną popularnością wśród przyjezdnych.

  Niestety, Haiti, to jednocześnie jedno z bardziej niebezpiecznych miejsc dla turystów i wybierając się tam trzeba bezwzględnie zachować wszelkie środki bezpieczeństwa, by nie stać się przypadkową ofiarą napadu. Z tej samej przyczyny pobytu na Haiti nie poleca się zdecydowanie rodzinom z małymi dziećmi. Lepiej wybrać się tam z przyjaciółmi lub najbliższą rodziną, ale bez dzieci. Można też doskonale spędzić tam czas samotnie.

  Na Haiti także znajdują się obiekty, wciągnięte czy też figurujące na liście obiektów dziedzictwa UNESCO. Są to oczywiście zabytki godne uwagi i ujrzenia ich na własne oczy. Zalicza się do nich:
  - prześliczny Narodowy Park Historyczny
  - Cytadela La Ferriere – są to doskonale zachowane fortyfikacje, które tworzą grube na 4 metry oraz wysokie na 40 metrów mury; znajduje się ona szczycie porośniętego, bujną egzotyczną roślinnością wzgórza; ciekawostką jaką można dodać jest fakt, iż była to twierdza, której budowa trwała nieustannie 15 lat, ale stała się tym samym, jedyną twierdzą nie do zdobycia – przez co zyskała sobie miano zabytku światowego dziedzictwa UNESCO
  - Sans Souci – są to przepięknie i imponująco prezentujące się ruiny dawnej rezydencji królewskiej; część tego ważnego obiektu jest już porośnięty i przykryty bujną roślinnością lasu tropikalnego.
  - Ramiers - budowle, o jakich mowa mają nie tylko wartość kulturalną. Stanowią one też wyjątkowy symbol wolności i niezależności obywateli. Były one, bowiem wzniesione przez czarnoskórych niewolników, którzy wkrótce po ich wystawieniu, odzyskali wolność.

  Inne warte uwagi zabytki Haiti to także Port Au Prince. Jest to niewielkie, ale z drugiej strony bardzo imponujące miasto, które stanowi doskonały kontrast między normalnością i biedą a chaosem jaki panuje w tym miejscu; nie brak w nim jednak miejsc godnych obejrzenia z bliska jak na przykład Katedra Port – Au – Prince, Katedra Notre Dame czy Muzeum Narodowe oraz Archiwa Biblioteki Narodowej. Niewątpliwą ozdobą miasteczka są bardzo kolorowe autobusy, z których każdy jest pomalowany inaczej a przejażdżka nimi z pewnością może stać się ważnym punktem naszego pobytu.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012