Honduras

Fakty

- Hymn: Twoja flaga jest niebiańsko jasna

» Geograficzne

- Powierzchnia: 112 090 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 7 325 000

- Gęstość zaludnienia : 65 osób/km²

- Języki: hiszpański

» Ekonomiczne

- Waluta: lempira

  Honduras

  Planując swoje wakacje lub też jakiś dłuższy wypoczynek, warto wybrać się w miejsce ciekawe, takie, które będziemy mile wspominać przez najbliższe lata. Powinno być oryginalne a przy tym takie, gdzie o prawdziwy relaks nie będzie trudno. Jednym z takich miejsc może być na przykład Honduras.

  Honduras to republika w Ameryce Środkowej. Język urzędowy, jaki tam obowiązuje to hiszpański. Klimat, jaki panuje na wyspie jest dość zróżnicowany, mianowicie: wybrzeża nizinne to klimat zwrotnikowy; wybrzeża wyżynne i górzyste to klimat umiarkowany i suchy. Honduras słynie z licznych, pięknie i malowniczo rozpościerających się plantacji kawy i bananów, głównie przeznaczanych na eksport.

  Pobyt wakacyjny na Hondurasie z pewnością dostarczy nam wielu niezapomnianych wrażeń oraz widoków i zapisze się w naszej pamięci, jako miejsce wyjątkowe i niepowtarzalne. Miejsc do zwiedzania i obejrzenia na Hondurasie nie brakuje.

  Honduras to przede wszystkim kolebka cywilizacji i kultury Azteków i Majów, to także miejsce z przepięknymi, turkusowymi i przejrzystymi wodami Morza Karaibskiego, dzikimi i dziewiczymi plażami czy równie dzikimi lasami tropikalnymi – już samo to powinno wystarczyć za doskonałą reklamę tego niezwykłego miejsca. Nie brak w nim także zabytków architektury i historii, dzięki czemu Honduras to miejsce uniwersalne, gdyż każdy turysta znajdzie w nim z pewnością coś najbardziej odpowiedniego dla siebie. Wymieńmy więc miejsca najbardziej warte uwagi. Jako pierwsze z takich miejsc należy wymienić stolicę Hondurasu czyli Tegucigalpa. Jest ono uznane za serce kulturowe i biznesowe kraju. Mieści się w nim między innymi najważniejszy dla całego Hondurasu, port lotniczy. Atrakcje turystyczne jakie czekają na nas w tym mieście to między innymi: ogromna statua Jezusa Chrystusa spoglądającego na miasto, Kościół Los Dolores z przepięknymi fasadami, Muzeum Republiki, Pałac Narodowy i Kongres. Możemy też od razu udać się na krótką wycieczkę do pobliskich miasteczek, gdzie będziemy mogli osobiście przyjrzeć się tradycyjnej produkcji cygar czy tamtejszego alkoholu.

  Innym równie ciekawym miejscem jest Copan. Przez wielu jest ono określane jako jedno z najbardziej mistycznych i ważnych miejsc, które zostało odkryte przez archeologów. Jest to miasto silnie związane z kulturą oraz wierzeniami religijnymi Majów. Najważniejszym obiektem zabytkowym znajdującym się i najlepiej zachowanym są Schody Hieroglifów – składają się one z 63 stopni. Ich wysokość o 45 centymetrów oraz 16 metrów szerokości. Na każdym z nich znajdują się symbole stanowiące najdłuższy zabytek piśmiennictwa Majów. Jest ich łącznie ponad 2500.

  Jeśli chcemy nieco odpocząć od miasta, warto wybrać się nad jezioro lub też nad zatokę Honduraską. Jezioro o jakim mowa to jezioro Yojoa – jest to naturalne jezioro, zewsząd otoczone górami. Znajdują się tutaj bardzo rzadkie gatunki roślin oraz zwierząt. Ogromnym bogactwem tego terenu są także 373 gatunki ptaków. Nie brak tutaj miejsc do wędkowania, kajakarstwa czy żeglowania. Zatoka, o jakiej wspomniałam to zatoka Trujillo. Jest to stary hiszpański fort, na którym znajdują się autentyczne, dobrze zachowane armaty skierowane w stronę morza. Zatoka otoczona jest górami wulkanicznymi. Ponadto warto udać się na spacer po tropikalnym parku, gdzie będziemy mogli zobaczyć na własne oczy takie zwierzęta jak małpy czy nawet aligatory. Sporym zainteresowaniem cieszy się także znajdujący się nad zatoką stary cmentarz oraz lecznicze źródła.

  Niewątpliwie ważnym zabytkiem wartym obejrzenia jest także miasto Comayaguana. Znajdują się w nim spore ilości cennych zabytków hiszpańskiej kolonialnej architektury. Warto zwrócić więc tutaj uwagę między innymi na katedrę z 1711 roku lub też Kościoły: San Francisco, San Sebastian czy chociażby Muzeum Antropologii i Religii.

  Warto także odwiedzić przepiękną wyspę Roatan. Znajdują się na niej piękne, rozległe plaże. Ciepła i czysta woda Morza Karaibskiego zachęca do ciągłych kąpieli. Ponadto możemy tutaj wynająć na czas naszego pobytu domek.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012