Jamajka

Fakty

- Hymn: Jamaica, Land We Love

» Geograficzne

- Powierzchnia: 10 991 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 2 804 000

- Gęstość zaludnienia : 255 osób/km²

- Języki: angielski, kreolski jamajski

» Ekonomiczne

- Waluta: dolar jamajski

  Jamajka

  "Jamajka, Jamajka to wyspa ze snów" – jak możemy usłyszeć w jednej z bardziej znanych polskich piosenek rozrywkowych. Jest w tym stwierdzeniu dużo z prawdy a wie o tym, każdy, kto chociaż raz zdecydował się na to by uwzględnić miejsce to w swoich wakacyjnych planach.

  Jamajka to wyspa w grupie Wielkich Antyli, położona na Morzu Karaibskim. Klimat, jaki panuje na Jamajce jest dość zróżnicowany. Wnętrze górzyste to klimat umiarkowany, ciepły; wybrzeże nizinne Jamajki to klimat wilgotny, gorący z częstymi huraganami. Jest znana z licznych plantacji cytrusów, bananów i trzciny cukrowej oraz z eksportu rumu na dużą i szeroką skalę.

  Kojarzona jest przede wszystkim z nieustającą radością, tańcem, zabawą i śpiewem. To bardzo barwne, urokliwe i wyjątkowe pod każdym względem miejsce. Każdy turysta znajdzie tutaj z pewnością coś dla siebie. Wspaniałe plaże, atrakcyjne kurorty nadmorskie oraz luksusowe hotele a także równie atrakcyjne restauracje gdzie czekają na nas rum, piękna muzyka oraz słynne tamtejsze cygara - to tylko część atrakcji turystycznych, jakie posiada dla swoich gości Jamajka.

  Jednakże Jamajka, jako atrakcja turystyczna to nie tylko miejsce, gdzie możemy miło i przyjemnie się zrelaksować. Na Jamajce nie brak także obiektów czy miejsc, które warto zobaczyć udając się w ich okolice. Z tego też względu każdy nowo przybyły turysta powinien udać się przede wszystkim do stolicy Jamajki czyli do Kingston. Kingston to punkt centralny wycieczek na Jamajkę. To co warto zobaczyć w Kingston to przede wszystkim Muzeum poświęcone pamięci świetnego muzyka i twórcy gatunku muzycznego jakim jest reggae, Boba Marleya. Kingston to także przepiękna posiadłość pierwszego czarnoskórego milionera, który zjawił się na wyspie. Ponadto możemy tutaj podziwiać oryginalną roślinność egzotyczną w przepięknych Ogrodach Botanicznych Hope. Wartym uwagi są też ruiny fortu obronnego o nazwie Fort Charles.

  Przybywając na Jamajkę warto także odwiedzić zabytkową, dość interesującą miejscowość jaką jest Flamouth. Znajdują się tutaj ciekawe w gregoriańskim stylu budowle, przepiękny, kolorowy oraz bogaty w architekturę kolonialną niewielki ryneczek. Możemy też na nim nabyć wiele lokalnych wyrobów lub chociażby zapoznać się ze sposobami ich tworzenia.

  Równie wartym uwagi co Flamouth jest jedno z najpiękniejszych miasteczek z najlepiej zachowanym angielskim stylem budowli, o nazwie Madeville. Niektórzy mówią, iż miasto to wygląda dokładnie tak samo jak 200 lat temu czyli gdy powstało. Mieści się w nim wiele zabytkowych budowli takich jak chociażby – budynek sądu, posiadłość Huntington Summmit oraz doskonale zachowane osiemnastowieczne domy mieszkalne.

  Wszyscy ci z turystów, którzy zamierzają jedynie wypocząć i zrelaksować się na wyspie, powinni udać się do Montego Bay bądź też do Negril – są to dwa najbardziej popularne i chyba najpiękniejsze kurorty nadmorskie. Nie brak na ich obszarze zarówno miejsc do nurkowania jak i miejsc, gdzie możemy zażyć kąpieli słonecznych. To także w tych dwóch miejscach możemy nabyć pamiątki dla siebie lub dla najbliższych oraz skorzystać z przebogatej oferty tamtejszych lokali rozrywkowych takich jak kluby czy restauracje.

  Dla miłośników przyrody wartym uwagi będzie zapewne Błękitna Laguna czyli jedno z bardziej malowniczych miejsc na Jamajce. Możemy tam przede wszystkim podziwiać przepiękną faunę i florę jamajską oraz imponujący szczyt wyspy Blue Mountain Peak – najwyższy szczyt wyspy.

  Ogromną atrakcją może okazać się dla nas także spływ specjalnymi bambusowymi tratwami rzeką Rio Grande. W czasie spływu będziemy mogli dostrzec jeszcze lepiej piękno wyspy oraz jej całe naturalne bogactwo. Rejs trwa przeciętnie dwie godziny, tak więc czasu na podziwianie widoków z pewnością nam nie zabraknie.

  Będąc na Jamajce warto też odwiedzić, zapomnianą przeze niektórych i rzadko odwiedzaną miejscowość jaką jest Port Antonio. Port Antonio to przede wszystkim oryginalne, imponujące, dzikie skalne plaże ale nie tylko. Port Antonio to doskonałe miejsce do obserwacji, zwykłego codziennego życia Jamajczyków. Możemy tutaj też podziwiać liczne zabytki kolonialnej architektury. Dodam tylko tyle, że Jamajczycy to niezwykle przyjaźni ludzie, dlatego też widok nowo przybyłych turystów cieszy ich niesamowicie dzięki czemu pobyt w Port Antonio może stać się jeszcze bardziej przyjemny.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012