Kuba

Fakty

- Hymn: Pieśń Bayamo

» Geograficzne

- Powierzchnia: 110 860 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 11 424 000

- Gęstość zaludnienia : 103 osób/km²

- Języki: hiszpański

» Ekonomiczne

- Waluta: peso kubańskie

  Kuba

  "Kuba – wyspa jak lawa gorąca" – możemy usłyszeć w jednej z popularnych kiedyś polskich piosenek. Jest w tym stwierdzeniu rzeczywiście wiele z prawdy, można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że jest to "krótka recenzja Kuby" i tego, z czym możemy się na jej obszarze spotkać.

  Kuba to państwo i wyspa położona na Morzu Karaibskim. Na całym obszarze dominuje ciepły, gorący i suchy klimat. Stolicą Kuby jest Hawana. Kuba dzieli się na 6 prowincji. Jest to obszar, gdzie złoża manganu, żelaza, niklu i chromu to największe bogactwa naturalne. Pod względem przemysłowym Kuba jest dość słabo rozwiniętym krajem. Jest ona natomiast doskonale przygotowana pod względem gospodarczym: zajmuje pierwsze miejsce w produkcji trzciny cukrowej. Ponadto Kuba znana jest z licznych plantacji tytoniu, kawy i kakao.

  Czy zatem Kuba to dobry pomysł na wakacyjne podboje? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest jedna – oczywiście, że tak. Kusi turystów przede wszystkim pięknymi rafami koralowymi oraz najpiękniejszymi na świecie plażami. Ponadto jest to kolebka kultury i sztuki hiszpańskiej z elementami afrykańskimi i karaibskimi. Mieszkańcy Kuby, to także doskonałe towarzystwo dla każdego, kto zdecyduje się na odwiedzenie tego miejsca. Kubańczycy bowiem to szalenie przyjaźni obywatele witający z radością każdego nowo przybyłego gościa. Może to wynikać przede wszystkim z faktu, iż przez wiele długich lat Kuba była całkowicie odizolowana od kontaktu ze światem zewnętrznym – teraz jednak sytuacja się zmieniła, i Kuba rok rocznie przyciąga na swoje tereny licznie przybywających i zaciekawionych tym obszarem turystów.

  Jeśli zawitamy na Kubie przede wszystkim powinniśmy odwiedzić Hawanę, stolicę Kuby. Mało kto z nas wie, ale tak zwane Stare Miasto czyli La Habana Vieja zostało, z racji bogactwa zabytków architektury kolonialnej, wciągnięte na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na Hawanie możemy podziwiać więc między innymi: XVI – wieczny zamek i fort Morro oraz Zamek De La Real Fuerza także pochodzący z XVI wieku, który niegdyś stanowił ważną rezydencję ówczesnego gubernatora hiszpańskiego.

  Kuba zaprasza swoich gości nie tylko urokiem swojej stolicy. Będąc tam warto udać się do pobliskiego kurortu Varadero. To nie tylko wysokiej klasy ośrodki wypoczynkowe, ale to także ogromy wybór miejsc odpowiednich do biernego, jak i czynnego wypoczynku. Możemy tutaj zarówno skosztować słonecznych kąpieli – na przepięknych, czystych i zadbanych plażach otoczonych krystalicznie czystą wodą; jak i skorzystać z jednego z 23 miejsc przeznaczonych do nurkowania. Taki wypoczynek na pewno zapadnie nam w pamięci i zechcemy go powtórzyć, jeśli tylko będziemy mieli taką możliwość.

  Inną dość ciekawą atrakcją turystyczną, jaką ma dla nas do zaproponowania Kuba jest malownicza dolina Vinales. Sam jej widok przyprawia o drżenie serca – przepiękne, malownicze płaskie tereny, na których możemy podziwiać krzaki tytoniu czy drzew palmowych, liczne pagórki i wzniesienia także wypełnione przepiękną roślinnością – wszystko to wytwór jedynie natury, która zaczęła działać kilka milionów lat temu. Krajobraz jaki stworzyła pozostał nienaruszony po dziś dzień i dzięki temu zachwyca nawet najbardziej wybrednego i spragnionego wrażeń turystę.

  Będąc na Kubie nie możemy także pominąć pięknego starego miasteczka jakim jest Trinidad. To co rzuci się nam w oczy, gdy tylko tam przybędziemy to przepiękne, brukowane, malownicze uliczki oraz równie stare, ale przepiękne domy. Uliczki ciągnące się w górę miasta prowadzą do centralnego jego punktu czyli do kościoła. Trinidad to także przepiękna Katedra oraz warte naszej uwagi Muzeum Romantyzmu i Kolonialnej Architektury.

  Mówiąc o Kubie jako o atrakcji turystycznej, należy także podkreślić, iż Kuba to nie tylko malownicze miasta czy miasteczka. Kuba zaprasza także na skupione dookoła siebie i tworzące ją jednocześnie 150 wysepek. Można na nie dotrzeć drogą morską, przy okazji podziwiając niezwykle czyste wody, rafy koralowe oraz bujną tropikalną roślinność. Wiele z tych mniejszych wysepek to prawdziwy raj dla spragnionych ciszy turystów.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012