Nikaragua

Fakty

- Hymn: Pozdrawiamy Cię, Nikaraguo

» Geograficzne

- Powierzchnia: 129 494 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 5 570 000

- Gęstość zaludnienia : 43 osób/km²

- Języki: hiszpański

» Ekonomiczne

- Waluta: córdoba

  Nikaragua

  Nikaragua to jedno z największych państw w Ameryce Środkowej. Graniczy z Hondurasem na północy i Kostaryką na południu. Z kolei od wschodu oblewają ją wody Morza Karaibskiego, a od zachodu – Oceanu Spokojnego. Za symbol tego państwa powszechnie uważa się wulkan Momotombo (1258 m n.p.m.), położony nad jeziorem Managua.

  Jeśli chodzi o historię, to obszar, na którym znajduje się współczesna Nikaragua, został odkryty przez Krzysztofa Kolumba w 1502 r. Niemal od razu stał się posiadłością Hiszpanii, wchodząc w skład jej wicekrólestwa. Niepodległość została proklamowana dopiero w 1821 roku i to po przejściowym okresie przynależności do Zjednoczonych Prowincji Ameryki Środkowej. Ostatecznie w 1839 roku państwo to stało się samodzielną republiką.

  Bardzo ważnym elementem przyciągającym turystów są świetne walory przyrodnicze, interesujący folklor oraz miasta z epoki kolonialnej. Warto wspomnieć, że do najbardziej atrakcyjnych regionów państwa zalicza się Grenadę i Masayę. Ta ostatnia jest często traktowana jako ośrodek folkloru. Grenada zaś to pierwsze miejsce, do którego trzeba się udać będąc w tym kraju. Jest to pierwsza stolica tego kraju, posiadająca bardzo dużo zabytków.

  Okazuje się, że nie tylko zabytki przyciągają ludzi, ale także ciekawe zjawiska przyrodnicze. Między innymi jednym z ciekawszych obiektów przyrodniczych jest jezioro Nikaragua z 300 wyspami i wysepkami. Na największej z nich wznosi się dwustożkowy wulkan (1556 m.n.p.m.). Turyści mogą też nacieszyć swój wzrok budynkami w stylu kolonialnym oraz słynną Katedrą La Merced. Interesującymi obiektami są również świątynie Guadalupe, Xalteva, San Francisco i María Auxiliadora.

  Jeśli już zwiedzimy starą stolicę Nikaragui, to warto zajrzeć do jej młodszego odpowiednika. To Managua, która dawniej była osadą indiańską. Nie chodzi tu jednak o historię, ale także o obiekty, które warto obejrzeć. Jedną z najciekawszych budowli w tym mieście jest oczywiście Katedra Antigua, którą symbolizują dwie wysokie wieże. Warto zobaczyć również Teatr Narodowy i Pałac Narodowy, fontannę na rondzie Ruben Darío Rotonda. Niestety, kiedyś część tego miasta bardzo ucierpiała ze względu na trzęsienie ziemi.

  Kolejnym miastem, które warto zwiedzić w tym państwie, jest Matagalpa, położona w północnej części Nikaragui. Nazwa miasta pochodzi od indiańskiego słowa i oznacza w wolnym tłumaczeniu "chodźmy tam, gdzie są skały". Miasto to słynie z troszkę chłodniejszego klimatu. Dodatkowo posiada zabytki z czasów kolonialnych. Warto na pewno tu zobaczyć katedrę Świętego Piotra, kościół San Jose i Molaguina, lokalne Muzeum Kawy. Poza tym będąc w tym mieście wręcz obowiązkowe jest odwiedzenie Selva Negra, gdzie zlokalizowana jest pokazowa farma kawy.

  Na uwagę zasługuje także San Juan Del Sur. Jest to niewielka wioska rybacka, położona nad Oceanem. Jej symbolem jest urocza latarnia morska. Turystów przyciąga tu również możliwość uprawiania sportów wodnych. San Juan Del Sur cieszy się szczególnym powodzeniem wśród miłośników windsurfingu.

  W Nikaragui trzeba też zajrzeć do miasta i prowincji Leon. Miejsca te obfitują w zabytkowe kościółki w stylu kolonialnym oraz identyczne budynki świeckie. Dużym powodzeniem cieszy się także Katedra Leon. To nie tylko największa katedra w Ameryce Środkowej, ale i miejsce spoczynku jednego z poetów – Ruben Dario.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012