Panama

Fakty

- Hymn: Hymn Przesmyku

» Geograficzne

- Powierzchnia: 78 200 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 3 293 000

- Gęstość zaludnienia : 42 osób/km²

- Języki: hiszpański

» Ekonomiczne

- Waluta: Balboa

  Panama

  Panama należy do państw, które zajmują przesmyk łączący dwie Ameryki: Środkową oraz Południową. Położone jest w bardzo krajobrazowych terenach nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Słynie głównie z Kanału Panamskiego, dzięki któremu statki mogą przepływać z zachodu na wschód Ameryki. W znaczący sposób skraca to czas rejsu. Poza tym Panama jest to państwo, które jak się okazuje słynie z wyjątkowego mikroklimatu.

  Jeśli chodzi o charakterystykę powierzchni to ponad połowę powierzchni zajmują wyżyny. Znajdują się także góry oraz liczne szczyty wulkaniczne. Najwyższym szczytem jest Chiriqui (3478 m). Panama to bardzo ciekawe państwo jeśli chodzi o powierzchnię, ponieważ jej wybrzeża pełne są licznych zatok a także bardzo ciekawych raf koralowych.

  Jeśli chodzi o klimat to bardzo charakterystyczne dla Panamy są równikowe masy powietrza, które bywają bardzo gorące. Jedynie obszary południowe możemy uznać za troszkę mnie wilgotne.

  Państwo to kiedyś było zamieszkane przez Indian, najbardziej znane plemię to Czibicze. Plemię to zajmowało się handlem z Aztekami i Majami. Współczesna historia Panamy rozpoczyna się od jej odkrycia, co przypadło na 1501 r. Potem Panama przynależała do Kolumbii. Dopiero w 1903 roku przy pomocy Stanów Zjednoczonych oderwała się od Kolumbii. Obecnie jeśli chodzi o ustrój jaki tu panuje, to jest to republika konstytucyjna. Państwem rządzi prezydent wybierany w wyborach demokratycznych na pięcioletnią kadencję.

  Jeśli chodzi o turystykę, to Panama jest jednym z najbardziej rozwijających się pod tym względem krajów Ameryki Łacińskiej (i to pomimo dużej konkurencji ze strony sąsiadujących państw_. Jadą tam zwykle osoby chcące zaznać przygód na tle żywej przyrody, a co za tym idzie zwiedzić dżunglę, albo też odbyć niezapomniany spływ kajakowy kończący się w dolinie Chiriqui, gdzie można posmakować najlepszych truskawek w rejonie. No ale to tyczy się osób chcących przeżyć przygodę. A co z tymi co chcą pozwiedzać zabytki i poznać historię oraz tradycje typowe dla tego państwa? Otóż oni swoją przygodę powinni zacząć od stolicy, którą jest miasto Panama oraz od zwiedzenia Kanału Panamskiego. W stolicy mamy możliwość zapoznania się z barokowymi budowlami z czasów kolonialnych. Najlepiej zacząć zwiedzanie miasta od starej części a mianowicie Casco Viejo, która została założona około 1673 roku. Do jej głównych atrakcji zaliczamy między innymi budynek Narodowego Instytutu Kultury, Plac Katedralny wraz z katedrą oraz wewnątrzoceaniczne Muzeum Kanału Panamskiego.

  Kolejnym miejscem jaki możemy zobaczyć są oczywiście wyspy Bocas Del Toro. Jest to jedna z wysp, położonych niedaleko granicy z Kostaryką. Posiada bardzo dużo atrakcji turystycznych między innymi wiele plaż, na których można wypocząć i się poopalać. Mało tego! Można tam także ponurkować i to w naprawdę głębokie wodzie...

  Na sam koniec polecamy zwiedzenie zachodniej prowincji Chiriqui. Jest to typowo rolnicza część Panamy, ale jednocześnie jeden z najbogatszych rejonów rolniczych w państwie.

  Jeśli lubimy hiszpańską kulturę, to warto zajrzeć do Panamy, ponieważ także i tutaj zakosztujemy hiszpańskiej kultury i sztuki. Polecamy szczególnie zwiedzenie miasta Los Santos, uważanego przez turystów za centrum kultury hiszpańskiej w Panamie.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012