Portoryko

Fakty

- Hymn: Pieśń o Borinquen

» Geograficzne

- Powierzchnia: 9 104 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 3 944 259

- Gęstość zaludnienia : 433,2 osób/km²

- Języki: hiszpański, angielski

» Ekonomiczne

- Waluta: dolar amerykański

  Portoryko

  Kolejnym państwem, które na pewno warto zobaczyć, jeśli chodzi o Amerykę Środkową jest oczywiście Portoryko. Jest to państwo wyspiarskie, a to dlatego że w jego skład wchodzi kilka wysp między innymi Vieques, Culebra czy Mona.

  Jest to państwo, które kiedyś było niemal w całości porośnięte lasami równikowymi, co wiązało się panującym tam klimatem. Jeśli chodzi o klimat, to panuje tu klimat równikowy, a średnie sumy opadów wynosi do 4000 mm w okresie letnim.

  Historia tego państwa zaczęła się za czasów Krzysztofa Kolumba. Podobnie jak w innych przypadkach dopiero po stosunkowo długim okresie ziemie te stały się odrębnym, samodzielnie funkcjonującym państwem. Zwykle zamieszkują tam Europejczycy, aczkolwiek część społeczności stanowią przywiezieni tu potomkowie więźniów i niewolników.

  Gospodarka tego państwa znajduje się prawie całkowicie pod dyktaturą Stanów Zjednoczonych; zresztą na wyraźne życzenie samych Portorykańczyków. Ze zrozumiałych względów głównym źródłem utrzymania tej wyspy jest turystyka. Najczęstszymi turystami są zwykle Kanadyjczycy, a także obywatele Stanów Zjednoczonych i Azji. Znacznie rzadziej bywają tam Europejczycy.

  Ludzie tutaj są tak bardzo przyjaźnie nastawieni, że większość osób coraz częściej wybiera właśnie to państwo na urlop. Najważniejszym atutem całego państwa są oczywiście duże ilości plaż. Wody są bardzo czyste przez co turyści tak często tu przyjeżdżają. Bez wątpienia każdy znajdzie tu coś dla siebie. Można tu wszak serfować, nurkować, pływać... Nie wspominając już o słodkim leniuchowaniu i opalaniu.

  Głównym miejscem, gdzie najczęściej przybywają turyści, jest oczywiście stolica państwa, czyli San Juan. Liczy ona około 1,2 mln mieszkańców. Jak wiadomo miasto dzieli się na dwie części: starą, kolonialną i nową. Należy mieć na uwadze to, że zwiedzanie warto zacząć od starego miasta. Jest to część miasta bardzo ładnie usytuowana na wzgórzu. Została ogrodzona pozostałościami murów z 1510 roku. Z kolei w nowym mieście można zwiedzić muzeum, a także zjeść dobrze w okolicznych restauracjach.

  Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest Ponce, nazywane też Perłą Południa. Znajduje się tu wiele dobrze zachowanych zabytków w okresu kolonialnego. Jednocześnie jest to jedno z najstarszych miast, w które państwo włożyło wiele pieniędzy, jeśli chodzi o renowację zabytków. Trzeba też zwrócić uwagę na siedzibę urzędu miasta oraz najstarszy budynek Ponce – Casa Alcaldía. Warte zobaczenia są również ekspozycje w Muzeum Muzyki Portorykańskiej. Poza tym turyści mają możliwość zakupić tu wiele niecodziennych pamiątek. Miłośnicy fotografii mogą zdobyć kilka interesujących ujęć z góry El Vigia.

  Godna uwagi jest również miejscowość Arecibo, w której największą popularnością cieszy się miejsce istotnych archeologicznych odkryć. Mówi się o nim Cueva del Indio, a jego wyróżnikiem są prehistoryczne malowidła. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszy się tutejsza amerykańska stacja badająca kosmos oraz położone obok niej obserwatorium. To właśnie w nim znajduje się jeden z najbardziej zaawansowanych pod względem technologicznym teleskopów na świecie.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012