Saint Kitts i Nevis

Fakty

- Hymn: O piękny kraju!

» Geograficzne

- Powierzchnia: 261 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 38 819

- Gęstość zaludnienia : 149 osób/km²

- Języki: angielski, kreolski

» Ekonomiczne

- Waluta: dolar wschodniokaraibski

  Saint Kitts i Nevis

  Saint Kitts i Nevis to wyspy, których brzegi oblewają wody Morza Karaibskiego. Chociaż nie są zbyt wielkie, ani zbyt popularne, to jednak turyści lubią je odwiedzać.

  Wyspy mają pochodzenie wulkaniczne, w związku z czym dominują tu tereny górzyste i wyżynne. Najwyższym punktem jest wulkan Misery, wznoszący się na 1156 m n.p.m. tutejszy klimat wykazuje cechy charakterystyczne dla równikowego wilgotnego. Niekiedy powietrze schładzają pasaty. Turyści, którzy wybierają się na te wyspy w okresie od maja do listopada, powinni zachować szczególną ostrożność, bowiem mogą trafić na cyklony lub bardzo silne burze.

  Generalnie ludność Saint Kitts i Nevis jest jednolita. Aż 90,5% społeczeństwa posiada korzenie afrykańskie, zaś reszta wywodzi się od Indian i Europejczyków. Są wśród nich anglikanie, metodyści, protestanci i katolicy. Wszyscy posługują się językiem angielskim, aczkolwiek w niektórych miejscach rozbrzmiewa jeszcze język kreolski. Posługują się nim głównie starsi mieszkańcy tych wysp.

  Ze zrozumiałych względów podstawę tutejszej gospodarki stanowi turystyka. Dość silnie rozwinięte jest także rolnictwo, znacznie słabiej przemysł. Ten ostatnio opiera się na produkcji cukru, spirytusu, piwa oraz papierosów. Nie da się jednak ukryć, że to turystyka oraz obsługa podróżnych przynoszą tutejszym mieszkańcom najwięcej dochodów.

  Zacznijmy od tego, że wyspy Saint Kitts i Nevis określane są mianem Sekretu Karaibów. Wynika to z faktu, iż mało kto o nich wie, a przecież wyspy są idealnym miejscem na doskonały wypoczynek. Przybywający tu turyści doceniają ich nieskażoną urodę, dziką przyrodę, dziewiczość i egzotykę. Nic dziwnego, że bardzo chętnie wypoczywają na tutejszych plażach. Warto też podkreślić, że na Saint Kitts i Nevis znajdują się ekskluzywne hotele, które są znacznie tańsze niż na innych wyspach. W dodatku zachwycają swoim położeniem w głębi tropikalnych lasów.

  Oczywiście oprócz ogólnego podziwiania piękna tych wysp, warto też wybrać się w kilka miejsc, aby docenić dawną spuściznę. Najważniejsza jest wizyta w Basseterre, stolicy tych wysp. Powstała ona w 1627 r. i początkowo była ośrodkiem francuskim. Do czasów współczesnych zachowały się jedynie stare budowle i kościoły, zlokalizowane przy Placu Niepodległości. Oprócz nich warto zajrzeć do Muzeum Narodowego, Muzeum Fabryki Cukru oraz do Parku Narodowego Basseterre.

  Po zwiedzaniu stolicy przychodzi kolej na Charlestown, będącym największym miastem na wyspie Nevis. To istotny ośrodek kulturalny, rządowy i gospodarczy. Poza tym to właśnie tu urodził się pierwszy sekretarz skarbu Stanów Zjednoczonych – Aleksnder Hamilton. Miasto rozsławiły również liczne ośrodki leczniczo – wypoczynkowe. Uwagę turystów przyciąga także Muzeum Historii i Nelsona oraz pamiątkowy obelisk. Postawiono go dla uczczenia pamięci żołnierzy walczących podczas I i II wojny światowej.

  Widać więc, że pobyt na wyspach Saint Kitts i Nevis przyniesie wiele niezapomnianych chwil oraz ciepłych, słonecznych wspomnień.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012