Antarktyda

Fakty

» Geograficzne

- Położenie: 47°–62°S

- Powierzchnia: 13,3 mln km²

» Populacja

- Ilość ludności: 1 tys

- Gęstość zaludnienia : 0 os/km²

» Klimat

- Strefa klimatyczna: klimat glacjalny

- Temperatura: -10 do -25 °C

- Opady: od 30 do 50 mm opadów

  Antarktyda

  Kontynent ten położony na półkuli południowej zajmuje powierzchnię 14 mln km2. Otacza cały biegun południowy i wraz z basenami wodnymi i szeregiem wysp tworzy jeden obszar - Antarktydę.

  Nie posiada połączenia lądowego z żadnym innym kontynentem. Brzegi Antarktyki oblewają wody trzech Oceanów Atlantyckiego, Indyjskiego i Spokojnego. Większa jej część leży na kole podbiegunowym. Najdalej wysuniętym punktem na południe jest przylądek Praim Head na Półwyspie Antarktycznym.

  Kontynent dzieli się wzdłuż Gór Transantarktycznych na dwie części: Antarktydę Wschodnią, największa i bardziej zwartą oraz Zachodnią, mocniej rozczłonkowaną z Półwyspem Antarktycznym. Cały obszar Antarktydy pokryty jest największym na świecie lądolodem. Jego średnia grubość wynosi 2300 m. Lądolód wykracza poza teren obszarów morskich tworząc lodowce szelfowe. Niewielkie obszary "zimnego kontynentu" nie pokryte lodem zwane są oazami. Do oaz nizinnych należą: Grearsona, Bungera, Vestfold. Do oaz górskich, zwanych suchymi dolinami zaliczamy: Wrighta, Taylora, Wiktorii. Linia brzegowa tylko na krótkich odcinkach nie oblodzona jest dość słabo rozwinięta. Jedyny Półwysep Antarktyczny otoczony jest zatokami zapełnionymi lodowcami szelfowymi.

  Podłoża lądolodu są mocno urozmaicone z szeregiem wzniesień i obszarów nizinnych. Antarktyda Zachodnia tworzy archipelag górzystych wysp. Powierzchnia lądolodu jest dość monotonna i w najwyższym punkcie osiąga wysokość 4250 m.n.p.m.

  Antarktyda posiada najsurowszy na całym świecie klimat. Poza położeniem biegunowym na wpływ klimatu ma znajdujący się nad nią ośrodek wysokiego ciśnienia. Średnia roczna temperatura wynosi od -10 do -25 oC. Kontynent charakteryzuje się występowaniem silnych wiatrów i niskich opadów. Na kontynencie nie występuje stała sieć zbiorników wodnych.

  Obecność człowieka ogranicza się do stacji badawczych ustawionych na powierzchni kontynentu.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012