Azja

Fakty

» Geograficzne

- Powierzchnia: 44,5 mln km²

» Populacja

- Ilość ludności: 4,1 mld

- Gęstość zaludnienia : 93 osoby/km²

» Klimat

- Strefa klimatyczna: wszystkie strefy klimatyczne

  Azja

  Jest to największa część świata leżąca na półkuli północnej. Na półkuli południowej leży tylko cześć Archipelagu Malajskiego. Azja wraz z Europą tworzy wielki kontynent zwany Eurazją. Granica pomiędzy Azją i Europą ma charakter umowny i przebiega w okolicy Morza Karskiego u podnóża Gór Ural, wzdłuż rzeki Emby, północnego brzegu Morza Kaspijskiego następnie wzdłuż rzeki Kumy, aż do Morza Azowskiego. Na północnym- wschodzie Cieśnina Beringa oddziela Azję od Ameryki Północnej, zaś na południowym- wschodzie Azję z Australią łączy szeroki pomost wyspowy. Kontynent ten zajmuje powierzchnię 44,5 mln km2, będący 30% ogółu lądów na Ziemi.

  Azję oblewają wody ze wszystkich trzech Oceanów. Na północy i zachodzie Atlantycki, na wschodzie Spokojny, na południu Indyjski.

  Jest to druga - zaraz po Europie - rozczłonkowana część świata. Łączna długość linii brzegowej to 70,6 tys. km. Największe półwyspy kontynentu to: Półwysep Arabski, Indochiński, Indyjski, Azja Mniejsza, Tajmyr oraz Kamczatka i Półwysep Koreański. Azja posiada niewiele wysp ale również największy na świecie archipelag Malajski. Między półwyspami i wyspami, znajduje się wiele głęboko wciętych zatok oraz zamkniętych i półzamkniętych basenów morskich.

  Azja tuż po Antarktydzie jest jednym z najwyższych kontynentów świata. Jej średnia wysokość wynosi 990 m.n.p.m. Najwyższe wzniesienie to Mont Everest (8848 m.n.p.m) w paśmie Himalai, będący równocześnie najwyższym szczytem świata. Najniższa depresja Morza Martwego (450 m.p.p.m), jest również najniższym punktem na świecie. Najwyższy punkt całego kontynentu, znajduje się w jego centralnej części po czym stopniowo opada we wszystkich kierunkach.

  Wielka rozciągłość geograficzna Azji powoduje, że znajduje się ona pod wpływem wszystkich stref klimatycznych. Od arktycznej na północy po subarktyczną umiarkowaną, chłodną, ciepłą, podzwrotnikową, podrównikową i równikową na południu.

  Najdłuższymi rzekami Azji są: Jangcy (5520 km), Huang He (4670 km), Amur (4510km), Mekong (4500 km) oraz Lena (4400 km). Najwięcej rzek kończy swój bieg w Oceanie Spokojnym, Spora ilość rzek nie posiada żadnego zlewiska i ma charakter epizodyczny.

  Pierwsze cywilizacje azjatyckie rozwijały się w VI i V tysiącleciu p.n.e w dolinach rzek Tygrysu i Eufratu. W II tysiącleciu p.n.e powstawały państwa na obszarze Mezopotamii: Babilonie i Asyria. Ośrodki cywilizacyjne z terenów Indii oddziaływały na Azję południowo – wschodnią i około IV tysiąclecia p.n.e zaczęła kształtować się cywilizacja chińska.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012