Albania

Fakty

- Hymn: Hymni i Flamurit

» Geograficzne

- Położenie: Skrajne punkty: północny 42°39'N, południowy 39°38'N, zachodni 19°16'E, wschodni 21°04'E

- Powierzchnia: 28 748 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 3 170 048

- Gęstość zaludnienia : 110,3 osób/km²

- Języki: albański

» Ekonomiczne

- Waluta: lek

» Klimat

- Strefa klimatyczna: podzwrotnikowa

- Temperatura: 14°C-18°C

- Opady: 600 mm opadów

Albania

Albania to państwo w południowo – wschodniej Europie na Bałkanach, nad Morzem Adriatyckim. Graniczy z Grecją (282 km), Macedonią (151 km) oraz Serbią i Czarnogórą (287 km). Łączna długość granic lądowych wynosi 720km, a ponadto Albania posiada 362 km wybrzeża morskiego. Stolicą Albanii jest Tirana, zaś językiem urzędowym albański. Albania jest republiką na czele której stoi prezydent. Albania dzieli się na 36 okręgów – po albańsku rreth. Natomiast wyższą jednostką administracyjną są obwody, których jest 12, z kolei stolica Albanii – Tirana ma specjalny status. Tirana to dobre miejsce na zwiedzanie podczas wakacji w Albanii. Słynie ona głównie z Placu Skanderberga, na którym znajdują się liczne pomniki, muzea oraz tak jak i w naszym kraju Pałac Kultury. Ciekawą budowlą jest tutaj piramida, będąca wcześniej muzeum albańskiego przywódcy Envera Hodży, który teraz służy jako centrum rozrywki dla turystów i młodzieży, ponieważ została zamieniona na dyskotekę.

Albańczycy pochodzą najprawdopodobniej od Ilirów i są jednym z najstarszych ludów Europy. Od II wieku p.n.e. Rzymianie podbili tereny dzisiejszej Albanii i utworzyli prowincję Illyricum. Od II w. p.n.e. Albania należała do Cesarstwa Rzymskiego, po jego podziale weszła w skład Bizancjum. Rzymianie pozostawili po sobie wiele "pamiątek". Dziś po starożytnych ruinach często chodzą kury, a miejscowe dzieci grają na nich w piłkę. Albańczycy w 70% są muzułmanami. Islam przejęli od Turków – od XV w. do I Wojny Światowej kraj ten wchodził w skład Imperium Ottomańskiego. Ponieważ dyktator Hodża zwalczał wszelką wiarę, a nawet ogłosił swój kraj oficjalnie ateistycznym, obecnie Albańczycy nie przywiązują do religii wielkiej wagi.

Kraj jest niemal jednolity etnicznie – 96% stanowią Albańczycy, a pozostali to głównie Grecy – 3% i Macedończycy.

Albania jest w 75% krajem górzystym, a jedynie niewielki procent kraju zajmują niziny położone nad Morzem Adriatyckim, oraz doliny większych rzek takich jak: Drin, Seman czy Vjosa. Natomiast pozostała część kraju to wyżyny oraz góry w paśmie Gór Dynarskich z takimi pasmami jak Góry Północnoalbańskie, Góry Skanderbega, Mal Valamares. Na granicach znajdują się trzy duże jeziora: Ochrydzkie, Szkoderskie oraz Prespa. To właśnie nad jeziorem Prespa są jedne z największych na świecie złóż naturalnego asfaltu. Albania jest krajem zróżnicowanym klimatycznie. Wybrzeże albańskie charakteryzuje się klimatem podzwrotnikowym śródziemnomorskim, natomiast w głębi kraju dominuje klimat umiarkowany kontynentalny, a w górach klimat chłodny. Po długotrwałej izolacji Albania stawia na intensywny rozwój turystyki międzynarodowej, głównie na wybrzeżu Riwiera Albańska, które cieszy się ogromnym powodzeniem, a liczba turystów zagranicznych przekracza już milion.

Jeśli ktoś zamierza podróżować po Albanii, to musi wziąć pod uwagę fakt, że nie jest to zadanie łatwe. Do wielu miejsc trudno dojechać, a pociągi kursują często według rozkładu znanego tylko nielicznym. Jeśli jednak chcemy podróżować autobusem lub furgonem, to najlepiej jest podróżować rano – wtedy jeździ ich najwięcej. Najlepiej więc wybrać się tu samochodem lub wypożyczyć go na miejscu, co kosztuje ok.60 euro na dzień.

Ciekawym miastem jest Saranda. Miasto to aspiruje do miana najnowocześniejszego kurortu w kraju i wielu Albańczyków spędza tu urlop, gdyż nawet zimą temperatura rzadko spada tu poniżej 15 oC. Miasto ulokowane jest tuż nad brzegiem morza, ma kształt amfiteatru otaczającego zatokę. Centralnym punktem Sarandy jest palmowa aleja wzdłuż brzegu. Można przysiąść w jednej z wielu kawiarni, gdzie za 50 leków (100 leków to 2,9 zł) można wypić pyszną kawę. Nie brakuje także stoisk ulicznych sprzedawców oferujących grillowaną kukurydzę lub albański specjał byrkę – rodzaj dużego pieroga z ciasta filo, z nadzieniem szpinakowym, twarogiem lub mięsem. Jednak główną atrakcją, dla której turyści pojawiają się w Sarandzie, jest Butrinti – starożytna osada Illirów i Greków, kilkanaście kilometrów za miastem. Ponadto w Butrincie na turystów czekają ruiny m.in. rzymskich łaźni, szkoły i amfiteatru.

Droga wije się po wzgórzach, najpierw wzdłuż cieśniny Korfu, później obok jeziora Butrinti. Jego powierzchnię pokrywają setki platform rozmieszczonych w równych odstępach i tworzących gigantyczny wzór geometryczny – to hodowle małży, które po wyłowieniu trafiają do Włoch.

Kolejnym interesującym miastem jest portowe miasto Durres. Znajduje się tu największy port w całej Albanii, oraz bogata oferta eleganckich sklepików, w których to można dokonać zakupu towarów za przystępną cenę.

Ponadto w Albanii znajdziemy mnóstwo bunkrów. Wybudowano je na przełomie lat 60. i 70., gdy albański dyktator Hodża zerwał kontakty ze wszystkimi innymi krajami – z wyjątkiem Chin. "Betonowe pieczarki", choć już nieco podniszczone, nadal są stałym elementem krajobrazu (można je także zobaczyć na polach i przedmieściach, a także na podwórzach domów).

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012