Andora

Fakty

- Hymn: Wielki Karloman

» Geograficzne

- Powierzchnia: 468 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 83 137

- Gęstość zaludnienia : 178 osób/km²

- Języki: kataloński

» Ekonomiczne

- Waluta: euro

Andora

Andora jest jednym z najmniejszych państw Europy. Jego powierzchnia wynosi zaledwie 453 km2 – zarówno wszerz jak i wzdłuż da się go przejść w jeden dzień. Z północy na południe trzeba pokonać 25 km, a ze wschodu na zachód – 29km. Andora leży na południowych stokach Wschodnich Pirenejów, w dorzeczu dwu rzek: Valira del Nord i Valira d’Ordino, pomiędzy Francją i Hiszpanią i jest krajem wybitnie górzystym. Obszar Andory jest najwyżej zamieszkanym terenem w Europie, a najwyższe wzniesienia dochodzą do 3000 m. n.p.m. – najwyższym szczytem jest Pic Alt la Coma Pedrosa – 2946 m. n.p.m. Andora znajduje się w strefie klimatu umiarkowanego, górskiego, który charakteryzuje się chłodnymi zimami z dużymi opadami śniegu. Średnia roczna temperatura powietrza wynosi 6-9 oC. Natomiast średnia temperatura lipca wynosi dla stolicy 19,3 oC. W Andorze mieszka 70 549 osób, a gęstość zaludnienia wynosi 150 mieszkańców na km2.

Stolicą państwa jest Andora la Vella, zaś językiem urzędowym kataloński, choć mówi się także po hiszpańsku i francusku. Andora la Vella jest ważnym ośrodkiem turystycznym. Posiada ciekawe zabytki, m.in. : kościół romański, pałac z XVI wieku i muzeum.

Głównymi miastami kraju, poza stolicą są: Encamp (popularny kurort narciarski w środkowej części kraju), la Massana, Canillo, Ordino, Sant Julia de Loria.

Jeszcze w połowie lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku Andora liczyła zaledwie 22 tysiące mieszkańców, niemal w całości Andorczyków. Jednak gwałtowne przemiany gospodarcze i rozwój turystyki spowodowały znaczy napływ imigrantów, którzy w 2002 roku stanowili aż 62% mieszkańców, z czego było 26 tys. Hiszpanów, ponad 7 tys. Portugalczyków i około 4,3 tys. Francuzów. Rdzenni Andorczycy są więc mniejszością we własnym kraju. Niegdyś ubogi, pasterski kraj znalazł dziś własną drogę rozwoju gospodarczego. Przede wszystkim wykorzystano wspaniałe warunki naturalne, tworząc bazę turystyki i sportów zimowych. Andora mimo swej niewielkiej powierzchni jest dużym centrum turystycznym. Niegdyś bardzo trudno dostępna - dziś dzięki zbudowaniu połączenia z Foix we Francji do hiszpańskiego Urgel - odwiedzana jest przez wielokrotnie więcej osób niż sama liczy mieszkańców. Główną atrakcją księstwa, poza jej rozmiarem, są istniejące tu stacje narciarskie w Pirenejach. W okolicy stolicy, w największym uzdrowisku Andory – Les Escaldes występują gorące źródła siarkowe. Ponadto w kraju zachowało się wiele małych, kamiennych kościółków romańskich oraz ruiny zamków.

Andora jest ważnym rejonem turystyczno – wypoczynkowym. Turyści przyjeżdżają tłumnie nie tylko po to, aby podziwiać wysokogórski krajobraz i szusować na stokach, ale również na zakupy. Dziś aż 80% PKB stanowią wpływy z turystyki, w tym z handlu towarami, na które Andora wcale lub prawie wcale nie nakłada podatków – głównie paliwem, alkoholami i wyrobami tytoniowymi. Zwłaszcza wiele osób udających się do Hiszpanii i Portugalii decyduje się na krótki chociaż pobyt w tym maleńkim księstwie.

Andora w rzeczywistości to państwo, którego największą atrakcją jest natura. Udając się na wycieczkę w Pireneje, możemy zaczerpnąć świeżego powietrza, spokoju i ciszy. Wśród otaczającej scenerii gór; kamieniołomów, lasów, jezior i stawów turyści mogą się poruszać po poprowadzonych dla nich ścieżkach i trasach.

Do 1993 roku kraj ten był pod zwierzchnictwem prezydenta Francji i biskupa hiszpańskiego z Seo de Urgel, którzy równocześnie sprawowali najwyższą władzę ustawodawczą i wykonawczą oraz udzielali jej gwarancji bezpieczeństwa. W maju 1993r. weszła w życie pierwsza konstytucja Andory określająca ją jako niepodległe państwo i od tego czasu Andora jest monarchią konstytucyjną. W referendum mieszkańcy opowiedzieli się za ustanowieniem niepodległej Andory o ustroju demokratyczno – parlamentarnego "współwładztwa". Ze względu na tradycję zachowano tytularne i symboliczne zwierzchnictwo prezydenta Francji i biskupa z Seo de Urgel. Ich rola ogranicza się oczywiście do funkcji reprezentacyjnych oraz prawa weta w sprawach międzynarodowych, jednakże w urzędach państwowych wiszą portrety aktualnego prezydenta Francji i biskupa Urgel, a listonosz dzwoni do domu zawsze dwa razy – raz w imieniu Republiki Francuskiej, a raz w imieniu Królestwa Hiszpanii. Andora od 1993 roku jest członkiem ONZ, a od 1994 – Rady Europy.

Jeśli ktoś wybiera się do Andory, to musi pamiętać, że na jej terenie nie ma niestety zastosowania Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) uprawniająca turystę do korzystania w krajach Unii Europejskiej z bezpłatnej opieki medycznej w sektorze publicznym. Pacjent powinien zapłacić za wystawioną przez lekarza fakturę i rozliczyć ją z prywatną firmą ubezpieczeniową po powrocie do Polski. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna, a koszt zwykłej wizyty u lekarza to 60 EUR.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012