Austria

Fakty

- Hymn: Kraju gór, kraju rzek

» Geograficzne

- Powierzchnia: 83 871 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 8 363 040

- Gęstość zaludnienia : 99,7 osób/km²

- Języki: niemiecki

» Ekonomiczne

- Waluta: euro

Austria

Kraj położony w centrum Europy. Powierzchnia jaką zajmuje to 84 tys. km kw. Podział administracyjny uwzględnia 9 landów. Austria nie posiada dostępu do morza. Stolica kraju znajduje się na wschodzie i jest nią Wiedeń.

Austria graniczy z ośmioma państwami: Szwajcarią i Lichtensteinem, Włochami, Słowenią, Węgrami, Słowacją i Niemcami. 2/3 powierzchni Austrii zajmują Góry Alpy. Dzielą się ona na Północne, Centralne i Południowe. Najwyższe pasma górskie znajdują się w centralnej części Alp z najwyższym szczytem Austrii –Grossglockner (3797 m.n.p.m). W Alpach Centralnych w najwyższych partiach znajdują się zlodowacenia, a najsłynniejszym z lodowców jest lodowiec Pasterze spływający do stóp najwyższego szczytu kraju. W północnej części Alp rozciąga się Przedgórze Alpejskie przechodzące następnie w Masyw Czeski. Do Masywu Czeskiego należy pasmo na pograniczu austryjacko – czeskim -Plöckenstein 1378 m n.p.m.

Przedpole Karpackie zajmuje północno- wschodnią część Austrii, a jego rzeźbę urozmaicają strome wzgórza skał wulkanicznych. Teren ten bogaty jest w źródła mineralne i cieplice termalne. Na jego obszarze znajduje się sporo uzdrowisk. Na zachodzie kraju znajduje się zapadliskowy, nizinny teren, czyli Kotlina Wiedeńska oraz niewielki teren Niziny Węgierskiej. Najniżej położony teren Austrii ze słonymi jeziorami i bagniskami to Seewinkel. Największym jeziorem jest Nezyderskie. Jeziora pochodzenia polodowcowego. Najdłuższą rzeką Austrii jest Dunaj (345 km). Cała powierzchnia kraju leży w zlewisku Morza Czarnego. Przepływając przez kraj z zachodu na wschód przez północną część tworzy malownicze przełomy.

Austria jest krajem o klimacie umiarkowanym. Na jego wpływ mają przede wszystkim ukształtowanie terenu i położnie. Od zachodu oceaniczne masy powietrza nakładają się na wschodnie kontynentalne i południowe śródziemnomorskie. W wysokich partiach gór występuje klimat wysokogórski a powyżej 3000 m.n.p.m pokrywa śnieżna leży cały rok. Temperatury są równie mocno zróżnicowane. Zimą od -1 do -10o C. Latem powyżej 10o C w Alpach do 20o C w Kotlinie Wiedeńskiej.

Pierwszymi mieszkańcami dzisiejszej Austrii były plemiona celtyckie. W roku 400 p.n.e zostało przez nich stworzone państwo Noricum. W 15 r. p.n.e tereny te zostały podbite przez Rzymian. W 300 r. n.e na tereny Austrii wkroczyło chrześcijaństwo. Po upadku cesarstwa rzymskiego w V w. zaczęli się osiadać Bawarowie i Awarowie. W 803 roku Karol Wielki podbił te tereny i zjednoczył plemiona Awarów tworząc państwo Marchię Wschodnią (Osmark).

Leżący nad Dunajem Wiedeń posiada bogatą kulturę i tradycję. Znany z czasów Rzymskich jako gród w Panoni – Vindobona. Centrum miasta to dawny średniowieczny Wiedeń okolony Dunajem. Od centrum miasta rozchodzą się promieniście ulice ku przedmieściom miasta. Centrum zachowało swój układ urbanistyczny oraz większość zabytkowych budowli.

Najbardziej reprezentacyjna gotycka budowla to katedra św. Stefana z XII wieku. Niewiele zostało budynków z okresu renesansu. W okresie baroku wiedeńskiego powstało sporo ciekawych zabytków, wśród nich zespoły pałacowo-ogrodowe, Belweder z 1752 roku jako własność carska.

Okres klasycyzmu sprzyjał rozwojowi budownictwa publicznego i powstawaniu pięknych ogrodów parkowych. Najpopularniejszy park Plater na wyspie wzdłuż Kanału Dunajskiego.

Najbardziej zabytkowymi miastami Austrii są: Stein z ruinami zamku i twierdzy, Krems z gotyckimi kościołami z XV wieku oraz Tulon, miasto starsze od Wiednia. Najwięcej zabytkowych budowli zamkowych i świątyń znajdziemy w regionie Wiednia. Tutejsze zabytkowe zamczyska to: Kreuzenstein z XII w., Lichtenstein z XII w., Luxemburg z XIV i XVIII w. oraz pałac myśliwski przekształcony w klasztor karmelitów.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012