Baleary

Fakty

» Geograficzne

- Powierzchnia: 5 014 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 1 071 221

- Gęstość zaludnienia : 213,6 os./km²

- Języki: hiszpański, kataloński

  Baleary

  Baleary to wyjątkowo atrakcyjny archipelag w zachodniej części Morza Śródziemnego. Zlokalizowany jest niedaleko wschodniego wybrzeża Hiszpanii i zajmuje ponad 5000 km kw. powierzchni. W jego skład wchodzi ponad dwieście różnej wielkości wysp. Należy dodać, że Baleary posiadają status wspólnoty autonomicznej, aczkolwiek jednocześnie są one prowincją Hiszpanii. Stolica Balearów mieści się w Palma de Mallorca, mieście będącym siedzibą władz kościelnych, armii i władzy sądowniczej.

  Gospodarka Balearów nastawiona jest przede wszystkim na turystykę. Obecnie aż 70% mieszkańców pracuje w tym sektorze. Jeśli zaś chodzi o innej dziedziny, to na wyspach uprawia się migdały, oliwki, zboża, figi i cytrusy. Niektórzy mieszkańcy żyją z hodowli owiec i bydła oraz z rybołówstwa. Do głównych gałęzi przemysłu zalicza się rzemiosło, przemysł obuwniczy i tekstylny. Na Balearach funkcjonuje bardzo dobrze rozwinięta komunikacja lotnicza i morska między wyspami oraz Hiszpanią.

  Największą wyspą Balearów jest Majorka. Zajmuje ona powierzchnię 3600 km kw. Do jej stałych mieszkańców zalicza się około 815 tysięcy osób. Głównym miastem wyspy jest Palma de Mallorca, czyli wspomniana już stolica Balearów. Wyspa słynie ze swych kąpielisk i salin morskich. Poza tym ogromną renomą cieszą się na całym świecie tutejsze truskawki.

  W górach Majorki czyli Sierra de Mallorca, prowadzi się wypas owiec. Trzeba jednak podkreślić, że jest to raczej element tutejszego folkloru mającego za zadanie przyciągnąć turystów, niż rzeczywista hodowla. Na wyspie niemal wszystko nastawione jest na obsługę ruchu turystycznego. Przeważa tu przemysł spożywczy i rzemiosło artystyczne – głównie biżuteria i ceramika. Poza tym wyspa słynie ze wspaniałych, unikalnych megalitów takich jak navety - kamienne grobowce komorowe, czy taule.

  Należy podkreślić, że już od lat 50 – tych XX wieku odnotowuje się na Majorce wzmożony napływ podróżnych. Zrozumiałe jest więc, że hotelarze zwietrzyli doskonały interes. Stawiali gigantyczne budynki, które negatywnie wpisywały się w tutejszy krajobraz. Z tego też względu część z nich wyburzono, a na ich miejscu powstały eleganckie, niewielkie obiekty, idealnie komponujące się z otoczeniem. W dodatku budowa każdego z nich musiała spełniać określone, wyjątkowo rygorystyczne obostrzenia dotyczące ochrony środowiska naturalnego.

  Inną interesującą wyspą wchodzącą w skład Balearów jest Ibiza. To trzecia wyspa archipelagu pod względem wielkości, jednak popularnością dorównuje Majorce. W tym przypadku rozwój turystyki trwa zaledwie około 30 lat. Odkrycie Ibizy dla turystyki spowodowało znaczny napływ podróżnych zwabionych dziewiczymi krajobrazami. Doskonałym tego przykładem jest lotnisko na Ibizie, będące jednym z największych w Hiszpanii co do liczby pasażerów. Swoją dużą popularność to miejsce zawdzięcza między innymi temu, że początkowo było celem wycieczek hippisów.

  Obecnie Ibiza kojarzy się muzyką trance oraz licznymi klubami muzycznymi. Bez wątpienia do największych z nich należą kluby: Pacha, Space, Privilege oraz Amnesia. Będąc na Ibizie koniecznie trzeba zajrzeć do któregoś z tutejszych klubów. Tylko wtedy uda się zakosztować tej niesamowitej atmosfery. Ibiza jest wyjątkową wyspą, jeśli chodzi o krajobrazy, widoki i dostęp do Morza Śródziemnego. Niestety, nie ma nic do zaoferowania jeśli chodzi o zabytki czy istotne pamiątki historyczne.

  Tak czy inaczej każda wyspa z archipelagu Balearów zasługuje na miano prawdziwego raju na Ziemi. Jest to zakątek, który powinien odwiedzić każdy urlopowicz nastawiony na ciepły klimat, piękne widoki i dobrą muzykę.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012