Belgia

Fakty

- Hymn: Pieśń Brabancji (Brabantka)

» Geograficzne

- Powierzchnia: 30 528 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 10 584 534

- Gęstość zaludnienia : 346 osób/km²

- Języki: francuski, niderlandzki, niemiecki, waloński

» Ekonomiczne

- Waluta: euro

Belgia

Królestwo Belgii to przytulna kraina, otulona od zachodu Francją (620km), od północy Holandią (450km), od wschodu Niemcami (167km), a od południa Luksemburgiem (148 km). Belgia jest małym krajem o powierzchni zaledwie 30,5 tys. km2, położonym nad Morzem Północnym. Belgia charakteryzuje się gęstą siecią rzeczną (Skalda, Moza, Sambra, Ourthe, Leie, Denden, Senne, Rupel). Kraj ten leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, morskiego, charakteryzujący się dużym zachmurzeniem, opadami i mgłami – do 200 dni w roku. To niewielkie państwo podzielone jest na trzy wspólnoty, trzy regiony oraz cztery regiony językowe.

Trzy autonomiczne regiony Królestwa Belgii to Bruksela – region stołeczny, Flandria oraz Walonia. Flandria dzieli się na następujące prowincje: Antwerpię, Brabancję Flamandzką, Flandrię Wschodnią, Flandrię Zachodnią oraz Limburgię. Natomiast Walonia to: Brabancja Walońska, Hainaut, Ličge, Luxembourg oraz Namur.

Mamy tu zatem regiony, regiony językowe, prowincje i gminy - wszystkie te jednostki mają określone granice geograficzne. Nieco inaczej prezentuje się kwestia wspólnot. Powołano je bowiem jako instytucje, do których obowiązków należy dbanie o rozwój języka i kultury. Jednak zgodnie z literą prawa, nie odnoszą się one do żadnej konkretnej grupy ludności czy terytorium, ale mają precyzyjnie wyznaczone obszary, na których mogą legalnie działać. I tak: wspólnota flamandzka (Vlaamse Gemeenschap) obejmuje teren Flandrii i Brukselę, wspólnota francuska (Communauté Française) - większość Walonii oraz również Brukselę, natomiast wspólnota niemieckojęzyczna (Deutschsprachigen Gemeinschaft) - niewielka prowincję Liege (Walonia), niedaleko granicy z Niemcami.

Miasto stołeczne Belgii – Bruksela – jest zarazem stolicą Unii Europejskiej. Największymi i głównymi miastami poza Brukselą są: Liége, Antwerpia, Gandawa, Charleroi, Brugia, Namur.

Belgię rocznie odwiedza ok. 5 milionów turystów. Najliczniejsze tłumy skupiają się na zwiedzaniu, wspaniałych zabytkowych miast kraju – Brukseli, Antwerpii, Gandawy, Bruggi, Liege, Leuven, Tournai, Tongeren.

Turyści bardzo chętnie zaglądają też do popularnych nadmorskich uzdrowisk – Spa i Ostenda, a także znanych miejsc kultu religijnego – Benneux, Saint – Hubert i Beauraing. W Brukseli muzea należą do najlepszych w Europie, a architektura jest zachwycająca, restauracje są doskonałe a kuchnia wykwintna. Oczkiem w głowie brukselczyków jest świetnie zachowane XVII – wieczne centrum miasta, w którym znajdują się prawie wszystkie brukselskie atrakcje. Możemy je zwiedzić w kilka dni, a granice centrum wyznacza pierścień bulwarów zwany "petit ring".

Z kolei 30 km na północ od Brukseli, na wschodnim brzegu Skaldy, leży drugie co do wielkości miasto Belgii – Antwerpia. Większość turystów woli to dynamiczne miasto od stolicy. Znajdziemy tutaj wiele zabytków, w tym kilka kościołów i znakomitych różnorodnych muzeów. Na pierwszy rzut oka Antwerpia nie wydaje się bogata, ale to właśnie tu, za zakurzonymi fasadami domów okalających Dworzec Centralny ma siedzibę największe w świecie centrum obróbki diamentów. W Antwerpii żył i tworzył Rubens, a kilka najlepszych dzieł mistrza zdobi kościoły i galerie. Brugia z kolei cieszy się zasłużoną sławą jako jednego z najdoskonalej zachowanych średniowiecznych miast w Zachodniej Europie. W tutejszych muzeach zgromadzono jedne z najbogatszych kolekcji sztuki flamandzkiej. Szerokie ulice przetykane układającymi się w dziwny wzór wąskimi kanałami i stojące wzdłuż nich wspaniałe stare domy, zachwycają nawet najbardziej wybrednych.

Liége to ponad półmilionowy zespół miejski, leżący nad Mozą we wschodzie Belgii, stolica Walonii i największy ośrodek francuskojęzycznej strefy. Jest to ważny port, centrum akademickie i kulturalne. Imponujące zbiory zabytków i dzieł sztuki można znaleźć w Muzeum Sztuki Współczesnej w Liége, Muzeach Sztuk Pięknych w Tournai i Charleroi, należących do największych w Walonii. Z kolei niewielkie i nieciekawe Waterloo leży ok. 18 km na południe od Brukseli. Jak wiadomo 18 czerwca 1815r. Wellington rozegrał w tym miejscu wspaniałą bitwę, która ostatecznie rozwiała imperialne plany Napoleona. Obecnie pole bitwy rozczarowuje, więc jeśli ktoś nie jest zafascynowany historią militarnych zmagań, nie ma po co tu przyjeżdżać. Jednak w starej gospodzie, w której noc przed bitwą spędził Wellington utworzono muzeum jego imienia. Znajdują się tutaj plany poszczególnych etapów bitwy i kopie rozkazów wysyłanych przez Wellingtona do swoich dowódców.

Warto zauważyć, że atrakcyjnym walorem turystycznym Belgów są mocno kultywowane przez nich tradycje ludowe, takie jak tkactwo czy koronkarstwo.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012