Bośnia i Hercegowina

Fakty

- Hymn: Hymn państwowy Bośni i Hercegowiny

» Geograficzne

- Powierzchnia: 51 129 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 4 552 000

- Gęstość zaludnienia : 86 osób/km²

- Języki: bośniacki, chorwacki, serbski

» Ekonomiczne

- Waluta: marka zamienna

Bośnia i Hercegowina

Republika Bośni i Hercegowiny leży w Europie Południowo – Wschodniej, pomiędzy Adriatykiem a Chorwacją. Powierzchnia tego państwa wynosi 51, 129 km2. W kraju mówi się po bośniacku, chorwacku i serbsku. Państwo to jest krajem wielowyznaniowym.

W przeważającej większości Bośnia i Hercegowina jest krajem górzystym. Napotkać tu można liczne jeziora, pieczary i przełomy rzeczne.

Bośnia i Hercegowina położona jest w strefie klimatu śródziemnomorskiego obejmującego pas nadmorski i dolinę rzeki Neretwi. W głębi kraju dominuje klimat umiarkowany ciepły, a na północy kraju przechodzi w umiarkowany kontynentalny. Bośnia i Hercegowina, państwo leżące w sercu Bałkanów, w krwawy sposób i z wielkim wysiłkiem wywalczyło niepodległość. Jest to niezwykłe miejsce na mapie, krzyżują się tu cywilizacje Wschodu i Zachodu, tworząc z żywych kultur (ottomańska, słowiańska, katolicka i prawosławna) wielobarwną mozaikę. Pomimo, że ścierały się tu tak różne wpływy, wiele śladów przeszłości przetrwało. Obok siebie są budowle właściwe dla każdej religii i reprezentujące każdą z tu obecnych kultur. To właśnie w Sarajewie, które zawsze szczyciło się wielokulturowością i tolerancją wobec innych religii znajdziemy przy jednej ulicy meczety, kościół katolicki, synagogę i kościół prawosławny.

Obywatele RP zwolnieni są z obowiązku wizowego przy przekraczaniu granicy oraz pobycie do 90 dni i mogą przekraczać granice Bośni i Hercegowiny na podstawie paszportu lub dowodu osobistego. Istnieje formalny wymóg okazania na granicy środków finansowych w wysokości 50 EUR na każdy dzień pobytu, jednakże często obowiązek ten nie jest egzekwowany przez władze graniczne.

Mieszkańcy Bośni i Hercegowiny są przyjaźni i otwarci na cudzoziemców. Przestępczość nie stanowi większego problemu, warto jednak uważać na kieszonkowców. Z kolei na terenach wiejskich trzeba być ostrożnym, ponieważ proces oczyszczania ich z min pozostałych po wojnie w latach 1992-1995 wciąż trwa.

Do Bośni i Hercegowiny można dostać się pociągiem z Zagrzebia i Budapesztu, a także autobusem z Dubrownika i Belgradu.

Będąc w Bośni i Hercegowinie powinniśmy zobaczyć Sarajewo, Travnik, Trebinje, Banja Lucę, Jajce, Neum.

W Sarajewie rolę centrum pełni najstarsza, zabytkowa, turecka dzielnica (Bascarsiji), która leży ma wschodnim krańcu Sarajewa. Sercem Bascarsiji jest studnia, wybudowana w 1891r. w miejscu zniszczonej poprzedniej. Tuż przy niej znajduje się meczet, a naprzeciwko meczetu medresa – teologiczna szkoła muzułmańska. Region, w którym położone jest Sarajewo, Sarajevsko polje, ze względu na korzystne położenie geograficzne, zamieszkany był już od czasów prehistorycznych. Szeroka dolina rzeczna, żyzne gleby, liczne wzgórza i rzeki stanowiły atrakcyjne warunki dla osadnictwa. Odnaleziono tu ślady kultury paleolitu i neolitu. W Muzeum Miasta znajdują się zbiory ozdób, naczyń i grotów strzał pochodzących z tamtego okresu. Współczesne Sarajewo jest mozaiką styli architektonicznych. Miasto rozwinęło się w dolinie rzeki Miljacka o przebiegu równoleżnikowym.

Sarajewo zasługuje na to, by poświęcić mu wiele czasu. Kręte uliczki i pochylone mahali (domy i ogrody) kryją wiele tajemnic, ciekawostek, piękna i tragedii.

Travnik to ok. 20 - tysięczne miasteczko, które leży 90 km na północy od Sarajewa przy drodze M5 i jest stolicą kantonu Środkowa Bośnia. Nazwa miasta pochodzi od dawnych trawiastych błoń – królewskich pastwisk. Miasto słynie ze swej wspaniałej wody źródlanej i eksportowego ostrego i słonego tradycyjnego sera owczego (travnicki sir). To także ważny ośrodek przemysłu drzewnego i tekstylnego. Powodem do dumy są także ruiny zamku z okresu średniowiecznego królestwa bośniackiego oraz oryginalne nietknięte budowle z epoki otomańskiej. W miasteczku po dziś dzień stoi 14 meczetów i liczne kopulaste mauzolea.

Trebinje leży na południowym krańcu Bośni, w dzisiejszej Republice Serbskiej. Uznawane jest za jedno z piękniejszych miejsc w Bośni, zwane "miastem na wodzie" (grad na vodi), charakterystyczny układ i urok zawdzięcza bowiem rzece Trebisnijicy. Na tutejszych nekropoliach odnaleziono cenne przedmioty pochodzące ze starożytnej Grecji.

Z kolei Banja Luka to drugie co do wielkości miasto w Bośni i Hercegowinie. Jak większość miejsc w Bośni, miasto leży na wysokości aż 163m. n.p.m. – usytuowane jest w kotlinie, gdzie schodzą się góry Kozara, Tisovac, Cemernica i Manjaca należące do pasma Alp Dynarskich. Miasto było niegdyś bardzo atrakcyjne turystycznie. Wiele hoteli, piękne zielone aleje i parki, zabytki i nienaruszona przyroda przyciągały gości.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012