Bułgaria

Fakty

- Hymn: Kochana Ojczyzno

» Geograficzne

- Powierzchnia: 110 910 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 7 563 710

- Gęstość zaludnienia : 69 osób/km²

- Języki: bułgarski

» Ekonomiczne

- Waluta: lew

Bułgaria

Państwo o specyficznej kulturze, położone w centrum Europy zajmuje powierzchnię 111 tys. km kw. Jej położenie i specyficzny klimat zachęca do przyjazdu. Położona nad Morzem Czarnym Bułgaria siaduje z pięcioma państwami: Rumunią, Serbią, Macedonią, Turcją i Grecją.

To jeden z najbardziej górzystych krajów Półwyspu Bałkańskiego. Od północy kraju rozciąga się Naddunajska Równina o pofałdowanej i pagórkowatej powierzchni. Zajmuje ona całą północną powierzchnię kraju. Równina ta od południa graniczy z głównym masywem górskim Bułgarii, mającym długość 550 km Stara Płanina(Bałkan). Pasmo to dzieli się na trzy części Bałkan Wschodni Środkowy i Zachodni. Najwyższym szczytem całego łańcucha to Botew (2376m.n.p.m.). Równolegle do Płaniny rozciąga się pasmo kotlin północnej i południowej oraz pogórza Średniej Góry, w skład której wchodzi pasmo Antybałkan. Kotlina południowa zwana inaczej Niziną Górnotracką. Na zachód od Kotlin rozciąga się masyw górski Riła, o najwyższym szczycie Półwyspu Bałkańskiego Musała (2925 m.n.p.m.). Niewiele niższe pasmo Piranu ma granicy z Grecją z najwyższym szczytem Wichrem (2914 m.n.p.m.). Na granicy Tureckiej leżą niewysokie Góry Strandża i Sakar.

Rzeźba terenu Bułgarii ma ogromny wpływ na jej klimat. Górskie bariery dzielą kraj na kilka stref klimatycznych. Klimat ciepły umiarkowany i kontynentalny oraz czarnomorski i górski w którym występuje piętrowatość klimatyczna. Najniższa temperatura w styczniu waha się od -2 do -4o C. Lata w zależności od regionu ciepłe i wilgotne, bądź w regionie czarnomorskim, gorące i suche. W okresie lata woda Morza Czarnego potrafi osiągać temperaturę 30o C.

Najdłuższą rzeką Bułgarii jest biegnący po granicy z Rumunią Dunaj. Jego Bułgarski odcinek wynosi 470 km. Pozostałe rzeki tworzą gęstą sieć. Większa część tych rzeka należy do zlewiska Morza Czarnego.

Bułgaria posiada niezwykle ciekawą szatę roślinną aż 35% powierzchni kraju stanowią lasy. Ze względu na ciepły klimat większość roślin jest wiecznie zielona. Z tego też względu na terenie kraju powstały trzy ogromne Parki Narodowe. Najciekawszy z nich leżący w paśmie gór Pirin, Narodowy Park Pirin. Jest on wpisany na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.

W V w. p.n.e. osiadłe na terenie dzisiejszej Bułgarii plemiona trackie zjednoczyły się tworząc państwo Odrysów. Pastwo to ulegając Rzymianom w II w p.n.e. stały się prowincją imperium rzymskiego pod nazwą Tracja. W VI i VII wieku podczas wojen bizantyjskich napływ ludów słowińskich i koczowniczych plemion Protobułgarów dało początek cesarstwu Bułgarskiemu.

Stolicą Bułgarii jest miasto Sofia. Kraj niezwykle urokliwy i przyjazny klimatycznie dla rozwoju turystyki. Przeplatające się połączenie natury i historii widoczne jest tutaj na każdym kroku. Niezwykłego uroku dodają piękne piaszczyste plaże z lasami akacjowymi na ich obrzeżach, płytkie i ciepłe morze oraz tysiącletnie cerkwie jakie można oglądać na terenie malowniczych miejscowości. Potężne monastyry poukrywane w dolinach górskich z charakterystyczną architekturą i wijącymi się malowniczo uliczkami porośniętymi winoroślą.

Najwięcej turystów spędza wakacje w kurorcie bułgarskim Słoneczny Brzeg, znanym z pięknej plaży. Złote Piaski to następny potężny kurort. W kompleksach balneologicznych można odnaleźć ciekawa ofertę rozrywki. Niezwykle malowniczo położony wśród gajów drzewek oliwnych kurort Św. Konstantyna słynie z mineralnych źródełek. Piękne plaże to nie jedyne atrakcje Bułgarskiego kraju. Będąc tam, warto poodwiedzać wiele ciekawych zabytków w starych miastach tego regiony Europy. Każde z tych miast oferuje przybyłym gościom coś specjalnie dla nich. W Bałczniku odwiedzić możemy ogrody botaniczne i piękne bielone domki z czerwonymi dachami. Szukając rozrywki warto udać się do Albeny, a w Nesebyru dane nam będzie pozwiedzać wyjątkową zabytkową architekturę. To wyjątkowe, antyczne miasto położone na wyspie połączonej z lądem, pozwala podziwiać dobrze zachowane antyczne mury obronne i spora ilość kościołów.

Najwięcej śladów przeszłości ukrytych w zabytkowej architekturze odnajdziemy w Sofii. Tam warto odwiedzić Bazylikę św. Zofii, Cerkiew św. Jerzego oraz pozostałości murów obronnych oraz niezwykłe łaźnie Tureckie i meczety.

Wiele bułgarskich plaż uzyskało błękitne flagi. Dzięki pięknym złotym piaskom i łagodnym zejściom do morza, jest to idealne miejsce nie tylko na plażowanie, ale również na uprawianie wielu sportów wodnych.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012