Chorwacja

Fakty

- Hymn: Hymn państwowy Chorwacji

» Geograficzne

- Powierzchnia: 56 542 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 4 437 460

- Gęstość zaludnienia : 79 osób/km²

- Języki: chorwacki

» Ekonomiczne

- Waluta: kuna

Chorwacja

Chorwacja to kraj europejski położony nad Morzem Adriatyckim należący do krajów bałkańskich. Powierzchnia Chorwacji to zaledwie 56 tys. km kw. Stolicą jest Zagrzeb. Administracyjny podział państwa obejmuje 20 okręgów. Graniczy ona ze Słowenią, Węgrami, federacją Serbii i Czarnogóry oraz Bośnią i Hercegowiną oraz Włochami. Na terenie Chorwacji można wyróżnić trzy krainy geograficzne: Wybrzeże Adriatyckie, Nizinę Panońską i Góry Dynarskie.

Ukształtowanie terenu Chorwacji jest w znacznym stopniu górzyste. Większą część powierzchni zajmuje pasmo Gór Dynarskich. Potężne szczyty gór Chorwacji przekraczają wysokość ponad 1500 metrów. Te które wznoszą się nad brzegiem samego morza robią wyjątkowe wrażenie. Najwyższym szczytem jest Troglav (1913 m.n.p.m.).Wypiętrzenie gór nastąpiło w okresie orogenezy alpejskiej co powoduje występowanie dość młodej rzeźby. Zbudowanie z wapieni i dolomitów posiadają spore ilości form krasowych między innymi jeziora wodospady i jaskinie. Rozciągają się wzdłuż wybrzeża Morza Adriatyckiego a ich zachodnia część wpada wprost do morza. Niezwykle mocne urozmaicenie linii brzegowej wybrzeża adriatyckiego nadaje Chorwacji wyjątkowo sprzyjającego klimatu do rozwoju turystyki. W strefie przybrzeżnej znajduje się ogromna ilość wysp, nadmorskiej krainy - Dalmacji. Największą wyspą wybrzeża dalmatyńskiego jest Krk, a największym półwyspem Istria. Nizina Panońska rozciąga się w północnej i wschodniej części Chorwacji. Jest to rozległe zapadlisko tektoniczne w widłach koryt dwóch rzek: Drawy i Sawy.

Przeważająca część Chorwacji leży w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Temperatury zimą nie spadają poniżej zera a latem sięgają 24-27oC. Chorwacja to kraj o idealnych warunkach nasłonecznienia. Odnotowuje się tu wysokie roczne sumy opadów. Pod względem ilości koryt rzecznych przeważa w Chorwacji część wschodnia w niej też przepływają największe rzeki: Sawa i Drawa, które są dopływami Dunaju. W Chorwacji nie ma dużej ilości naturalnych jezior. Największymi z nich są: Vransko, Peruca i Prokljansko. Ogromną atrakcję turystyczną stanowią krasowe jeziora Plitwickie, połączone malowniczymi wodospadami i kaskadami.

W II w. p.n.e Rzymianie podbijając plemiona z okolic Dalmacji stworzyli na jej terenie prowincję Ilirię. Pozostała część współczesnej Chorwacji weszła w skład prowincji Panonia. Największą i najwspanialszą pozostałością z tamtego okresu jest pałac cesarza Dioklecjana w Splicie z III w. n.e. Po upadku cesarstwa rzymskiego prowincje te weszły w skład państwa Wschodniorzymskiego. W VI -VII wieku miejscowe plemiona podbili Słowianie. Starcie się dwóch kultur: rzymsko - katolickiej i bizantyjskiej, spowodowało powstanie dwóch narodów: serbskiego i chorwackiego.

Jako naród Chorwacja zaistniała pod protektoratem Bizancjum w I połowie IX wieku. Wtedy to Ljudevit Posavski zjednoczył plemiona chorwackie najeżdżane od zachodu przez Franków.

Chorwacja to państwo przyciągające całe rzesze turystów. Poza wspomnianym Wybrzeżem Adriatyckim o pięknych krajobrazach i plażach, warto wspomnieć również o innych regionach Chorwacji. Przykładowo na półwyspie Istria znajduje się średniowieczne miasto Umag. Na szczególną uwagę zasługują pozostałości po murach obronnych miasta. Zabytki romańskie i gotyckie oraz rzymski układ urbanistyczny miasta znajduje się w innym miejscu tego regionu – Poreć. Jedno z najstarszych miast Chorwacji posiadające wiele ciekawych budowli z okresu rzymskiego to Pula. Można tam zobaczyć rzymski amfiteatr i Bramę Herkulesa datowaną na I w. p.n.e. oraz równie zabytkową świątynie Augusta. To, co najbardziej przyciąga w te regiony to „Perła Adriatyku”- Dubrownik. Najlepiej zachowany zespół średniowiecznego miasta otoczonego murami. Wśród najcenniejszych budowli wyróżnić można Katedrę z XII wieku, pałace Rektorów i Sponza, Klasztor Dominikanów oraz niezwykle malownicze wąskie uliczki z rzymskimi fontannami.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012