Czechy

Fakty

- Hymn: Gdzie mój dom

» Geograficzne

- Powierzchnia: 78 866 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 10 506 813

- Gęstość zaludnienia : 133 osób/km²

- Języki: czeski

» Ekonomiczne

- Waluta: korona czeska

Czechy

Republika Czeska zajmuje powierzchnię 79 tys. km kw. Republika Czeska składa się z części i wydzielonego miasta Pragi, które ustalono jako stolicę Czech.

Jest to kraj śródlądowy położony miedzy Polską, Słowacją, Austrią i Niemcami. Nie posiada dostępu do morza. Obszar Czech od strony północnej zajmują pasma gór ciągnących się od wschodu na zachód. Góry Rudawy zwane Kruszcowymi oraz Sudety podzielone na Łużyckie, Izerskie, Karkonosze ze szczytem Śnieżka (1602 m). Ten Masyw nazwany został Masywem Czeskim. Ich powstaniu towarzyszyła silna działalność wulkanów, co przyczyniło się do powstania tam źródeł cieplicowych. W środkowej części Masywu znajduje się zapadlisko tektoniczne, z którego powstała Nizina Połabska z doliną górnej Łaby. Łaba to najdłuższa rzeka Czech. Wschodnia część Republiki to góry Gorlickie i Jesionki. Śląski pas obniżeń oddzielający Masyw Czeski od Karpat. W ich masywie występują Jaworniki, Małe Karpaty oraz Góry Morawskie z najwyższym szczytem Łysą Górą (1324 m).

Czechy podzielone zostały na trzy krainy historyczne: Czechy, Morawy i Śląsk. Czechy to kraina leżąca pomiędzy Rudawami i Sudetami, Morawy opierające się o południowy masyw Beskidów i Śląsk na północ od Moraw.

Klimat Republiki Czeskiej od południa napływający jako ciepły zwrotnikowy. Lata są ciepłe a zimy łagodne. W górnych partiach gór klimat jest znacznie ostrzejszy z większą ilością opadów niż na niższych terenach kraju.

Rzeki występujące na terenie republiki Czeskiej należą do trzech zlewisk: Morza Bałtyckiego, Czarnego i Północnego. Przez tereny Czech przepływają zatem rzeki, których końcowe ujścia znajdują się w tych właśnie morzach. I tak przez tereny Republiki przepływa Łaba i Wełtawa wpadająca do Morza Północnego, Morawa i Beczka kończące bieg w basenie Morza Czarnego oraz Odra i Opawa uchodzące do basenu Morza Bałtyckiego. Na rzekach utworzono wiele zbiorników retencyjnych.

Pierwotnie ziemie dzisiejszych Czech zajmowali Celtowie, których nazywano Bojowie. Od nich wzięła się tez nazwa Czech-Bohemia. U zbiegu koryt rzecznych Wełtawy i Berounki założyli swoją siedzibę, na której powstała współczesna Praga. W VII w n.e. powstało na terenie dzisiejszych Czech małe państewko kupieckie, które po zwycięstwie nad Awarami zjednoczyło pod sobą Czechy, Morawy i Słowację.

Turystyka jest jedną z najważniejszych dziedzin gospodarki Republiki. Czechy są niezwykle atrakcyjne pod względem turystyki. Praga uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast Europy. W drugiej połowie XIV wieku jako rezydencja cesarza Karola IV stała się stolicą Czech. Jej dziedzictwo kulturowe na skalę światową przyczyniło się do okrzyknięcia ją stolicą kulturową Europy. Najbardziej znana budowla zabytkowa Pragi to gotycki chór katedry św. Wita. Perłami gotyckiej architektury są ratusz Praski i zamki Koivoklat i Karlstejn. W Pradze z czasów baroku podziwiać można kompleks pałacu Wallensteina na Małej Stranie i pałac tego samego magnata w Jieinie.

Na Morawskiej Słowacczyźnie odwiedzić warto kilka muzeów kultury ludowej- Uherskie Hradisti oraz Muzeum Czech Zachodnich – Pilzno. Czechy słyną również z pięknych miejscowości uzdrowiskowych oraz ich niezwykłych źródeł cieplicowych i wód termalnych. Najsłynniejsze z nich to Jeseniki na pograniczu Moraw Śląskich. Leczy się tu choroby układu oddechowego i skóry oraz nerwice.

Karlove Vary jest to drugie najstarsze miasto Czech, w którym uzdrowiskowe wody termalne mają zbawienny wpływ na choroby układu trawiennego, mięśni i stawów oraz na choroby onkologiczne.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012