Dania

Fakty

- Hymn: Król Chrystian

» Geograficzne

- Powierzchnia: 43.096 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 5 540 241

- Gęstość zaludnienia : 128,4 osób/km²

- Języki: duński

» Ekonomiczne

- Waluta: korona duńska

Dania

Dania to państwo leżące w północnej części Europy. Jej powierzchnia zajmuje obszar 43 tys. km kw. Stolicą Danii jest Kopenhaga. Podziała administracyjny obejmuje 14 okręgów. W skład wchodzi również Grenlandia i Wyspy Owcze. Wyspy te to archipelag wysp wulkanicznych na morzu Norweskim pomiędzy Wielką Brytanią, Islandią i Norwegią. Graniczy z Niemcami.

Powierzchnia Danii ma nizinną polodowcową rzeźbę. Położona na Półwyspie Jutlandzkim na ponad 480 wyspach z których 100 jest zamieszkałych. Największe wyspy to Zelandia, Fionia i Lolland. Wały morenowe dzielą teren Danii na wschodni i zachodni.

W zachodniej części półwyspu spotykamy równiny sandrowe z pasmami wydm i jeziorami przybrzeżnymi. Na wschodzie kraju spotkać można wyżyny ze wzgórzami morenowymi. Najwyższym wzniesieniem Danii jest Yding Skarhoj (173 m.n.p.m). Północną Jutlandię od pozostałej części półwyspu oddziela cieśnina Limfjored. Wyspa Fionia leżąca na wschód od Półwyspu Jutlandzkiego oddzielona jest od niego cieśniną Mały Bełt. Wielki Bełt oddziela Fonię od Zelandii. Na wschodzie już na samym morzu Bałtyckim znajduje się granitowa wyspa Bornholm. Wybrzeże południowo – zachodnie, na którym znajdują się wyspy Pólnocnofryzyjskie, stykają się z wyspami należącymi do Niemiec. Największą rzeką Duńską jest Gudena (158 km). Jeziora na Terenie Danii są pozostałością polodowcową, bądź należą do jezior przybrzeżnych.

Naturalna szata roślinna Dani została dość mocno zubożona przez ingerencje człowieka. Występujące niegdyś liczne lasy świerkowe dziś stanowią tylko niewielki obszar. Najczęściej w rezerwatach przyrody i Parkach Narodowych.

Klimat Danii jest umiarkowanie ciepły z wpływami morskiego. Zimy są krótkie i łagodne, a lata chłodne i wilgotne. Średnia temperatura od 0o C w styczniu do 15-17o C w lipcu.

Najstarszymi ludami zamieszkującymi Danię były plemiona: Teutonów, Cymbrów, Jutów i Sasów. W V w. n.e ludy te rozpoczęły inwazję na Wyspy Brytyjskie. Dopiero w VI wieku przybyły ze Skandynawii plemiona duńskie – Danowie. Duńscy wikingowie przez okres od VIII do XI wieku organizowali łupieżcze wyprawy na terenach mórz północnego i Atlantyku.

Król Kanut I Wielki w 995-1035 roku postanowił zjednoczyć ziemię Danii, Anglii i Norwegii i włączyć je w jedno państwo. Niezwykłym dowodem przeszłości Danii są kamienie runiczne zwane Kurhanami, stanowiącymi przykład nordyckiej kultury pogańskiej. Kamienie takie znajdują się w Helling i pochodzą z okresu przedchrześcijańskiego.

Pierwszą ceglaną katedrą gotycką w Skandynawii jest Katedra w Roskilde. Wzniesiona została w XII –XIII wieku i to dało początek budowlom tego okresu budowanym w całej Skandynawii. Zamek Kronborg wzniesiony został w strategicznym punkcie cieśniny Sund pomiędzy XVI i XVII w. Ma on dla Duńczyków znaczenie symboliczne. W świecie sławę przyniosła mu nazwa Elsinor, we wnętrzu którego toczy się opisana przez Szekspira sztuka "Hamlet".

Na zachodnim brzegu Grenlandii 250 km na północ od Koła Arktycznego znajduje się fiord lodowy o powierzchni 40 240 ha i stanowi ujście lodowca Sermeq Kujalleq. Jest to jeden z najstarszych i najszybciej przesuwających się lodowców świata. Pokrywa lodowa lodowca przybywa co roku o około 35 km, co stanowi 10% całej pokrywy lodowcowej Grenlandii. Badany przez ponad 250 lat lodowiec przyczynił się do poznania zmian klimatycznych i procesów glacjologicznych.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012