Finlandia

Fakty

- Hymn: Nasz kraju

» Geograficzne

- Powierzchnia: 338 145 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 5 313 026

- Gęstość zaludnienia : 15,71 osób/km²

- Języki: fiński, szwedzki

» Ekonomiczne

- Waluta: euro

Finlandia

Finlandia, której powierzchnia wynosi 338 000 km2, jest siódmym co do wielkości krajem w Europie. W Finlandii jest 187 888 jezior i 179 584 wyspy, jeziora zajmują 20%, a lasy 69% powierzchni kraju. Granica ze Szwecją ma długość 586km, z Norwegią 727 km i z Rosją 1 269 km. W Finlandii mówi się po fińsku (92%), po szwedzku (5,7%) zaś 1% posługuje się lapońskim językiem saami. Dzięki kontynentalnemu klimatowi południowa Finlandia ma spośród wszystkich krajów północnych najwyższą średnią temperaturę w lecie. Zachodnie wybrzeże kraju jest najbardziej nasłonecznionym miejscem w Europie. Powietrze w Finlandii jest zawsze czyste i orzeźwiające. Po długiej zimie w maju wybucha krótka wiosna, wszystko kwitnie równocześnie i bardzo intensywnie. W długie słoneczne dni, już od połowy czerwca, temperatura wody w płytszych jeziorach może się szybko podnieść do ponad 20 o<.sup>C. Na południu kraju, w czerwcu i lipcu, trwają białe noce a w Laponii słońce nie zachodzi za horyzont. Laponia to ostatnia dzika kraina w Europie. Można tu sprawdzić czy białe noce są białe, a ci którzy nie mogą w takie noce spać Lapończycy zapraszają na poszukiwanie złota.

Finlandia, mimo swego peryferyjnego położenia w Europie, jest krajem chętnie odwiedzanym przez turystów zagranicznych. Przyjeżdża ich tu corocznie około 2 – 3 miliony, najwięcej ze Szwecji, Niemiec, Rosji, Estonii, Danii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii. Najważniejszym atutem kraju jest uroda krajobrazu usianego czystymi jeziorami i niezniszczonymi lasami (głównie iglastymi). Turyści odwiedzają także stołeczne Helsinki, historyczne ośrodki Turku i Tampere, ośrodki sportów zimowych Lahti i Jyvaskyla, czy znane z międzynarodowych imprez kulturalnych Savolinna. Dużą atrakcją turystyczną jest wizyta w mieście Rovaniemi za Kołem Podbiegunowym, z którego co roku w grudniu wyrusza w świat św. Mikołaj z workiem prezentów. Z pewnością nie można opuścić Helsinek bez odwiedzenia fortecy Suomenlinna. Jest to twierdza wybudowana przez Szwedów w 1748 roku, aby chronić miasto przed atakiem z morza. Umieszczona na pięciu połączonych ze sobą wyspach stanowi odrębny od Helsinek obszar administracyjny. Co ciekawe, połączona jest ze stałym lądem tunelem – tyle, że jest on wykorzystywany wyłącznie w nagłych przypadkach – przejazd karetki itp. Turystom pozostaje 20 minutowa przejażdżka promem. W Helsinkach powinniśmy także zobaczyć serce miasta - Plac Senacki i znajdującą się na jego środku potężną katedrę luterańską, do której prowadzą strome granitowe schody. Przed katedrą znajduje się pomnik cara Aleksandra II. Ponadto wśród budynków wokół placu znaleźć można Uniwersytet Helsiński, Bibliotekę Uniwersytecką, Pałac Rządu, Dom Szlachty a także dom Sederholma – najstarszą kamienną budowlę w mieście.

Z kolei w sercu fińskiej krainy jezior leży 30 – tysięczne miasto Savonlinna. To jedno z najważniejszych rekreacyjnych miast tego regionu jest rozłożone na wielu, blisko siebie leżących wyspami połączonych mostami. Miasto to ma znaczne dochody z turystyki i kudos – corocznego międzynarodowego festiwalu operowego. W lipcu i sierpniu, kiedy odbywa się ten festiwal i jest szczyt ruchu turystycznego miasto pęka w szwach.

Lahti z kolei stanowi ważny międzynarodowy ośrodek sportów zimowych. Nad miastem górują trzy olbrzymie skocznie narciarskie, a z platformy obserwacyjnej na szczycie największej z nich, można podziwiać lasy i jeziora ciągnące się w nieskończoność.

Okazuje się, że dobrym środkiem transportu po Finlandii jest pociąg. Podróżujemy szybko, wygodnie i, co najważniejsze za przystępną cenę, przykładowo bilet drugiej klasy w jedną stronę z Helsinek do Turku – ok. 200 km kosztuje ok. 16 euro. A jeśli chcemy poruszać się własnym samochodem to najlepiej to zrobić, gdy podróżujemy w kilkuosobowej grupie, ceny wypożyczenia samochodu i paliwa są bowiem wysokie. Pamiętajmy też o ty, że w Finlandii przez cały rok jeździmy z włączonymi światłami mijania.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012