Francja

Fakty

- Hymn: Marsylianka

» Geograficzne

- Powierzchnia: 675 417 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 64 667 000

- Gęstość zaludnienia : 95 osób/km²

- Języki: francuski

» Ekonomiczne

- Waluta: euro

Francja

Francja jest największym krajem Europy, a jej obszar ma kształt sześciokąta. Powierzchnia jaką zajmuje to 551 tys. km kw. Należy podkreślić, że występują tu 22 regiony, które podzielone zostały na 96 departamentów.

Stolicą Francji jest Paryż. Graniczy ona z Niemcami, Luksemburgiem, Belgią, Szwajcarią i Włochami. Niezwykła różnorodność krajobrazów Francji jest wynikiem ciekawej rzeźby terenu. Obszary nizinne znajdują się w północno - zachodniej części kraju. Z kolei w południowo – zachodniej dominuje obszar górzysty. Rozciągający się w części środkowo - południowej Masyw Centralny porozcinany jest dolinami rzek i obniżeniami na poszczególne płaskowyże. W części tej dominuje krajobraz wulkaniczny z licznymi stożkami wulkanów. Najwyższe szczyty tego masywu są również wygasłymi wulkanami: Puy de Sancy (1885 m) oraz Plomb du Cantl (1885 m). Na południu Masywu znajduje się wapienny płaskowyż Causses.

Niskim pasmem charakteryzującym się kopiastymi szczytami i głębokimi dolinami są góry Wogezy. Natomiast wysokie i strome góry to Pireneje i Alpy, zajmujące południowo - wschodnią część Francji. Ich najwyższym szczytem jest Mont Blanc (4807 m.n.p.m.). Alpy to góry utworzone z polodowcowych wypiętrzeń. Na północnym zachodzie znajduje się inne pasmo gór wapiennych: to Jura z licznymi formami krasowymi pod postacią jaskiń, żłobek i skałek. Południowo - zachodnią część Francji zajmują Pireneje, posiadające rzeźbę o charakterze alpejskim, przekraczającą wysokość 3000 m.n.p.m.

Pomiędzy wszystkimi pasmami górskimi na północy Francji znajduje się nizina zwana Basenem Paryskim. Część zachodnią Basenu tworzą nadmorskie Landy.

Przeważająca część Francji posiada klimat umiarkowany ciepły, jedynie na południowo - wschodnich wybrzeżach śródziemnomorski. Zróżnicowanie klimatyczne dotyczy również ilości opadów. Na terenach południowych gorące lata przynoszą ze sobą suche powietrze i czasowy brak opadów.

Najdłuższą rzeką Francji jest Loara (1012 km). Następne co do wielkości, to: Sekwana i Rodan.

Pierwotnie tereny obecnej Francji zajmowały plemiona iberyjskie i liguryjskie. W V w. p.n.e zostały zdominowane przez Celtów, którzy stworzyli wysoko rozwiniętą cywilizację. 51 rok p.n.e to okres podbojów przez Rzymian w wyniku których Francja stała się jedną z prowincji. Pod koniec III w p.n.e zaczęły się masowe najazdy plemion germańskich i franków, których król w 496 roku zjednoczył plemiona i dał początek państwu francuskiemu.

Poza pięknym wybrzeżami nad Morzem Śródziemnym, które nad Lazurowe Wybrzeże przyciągają całe rzesze turystów spragnionych piaszczystych, złotych plaż i gorącego słońca. Poza tym Francja może poszczycić się niezwykłymi zabytkami. Doskonałym tego przykładem jest Bastylia. To paryska twierdza z XIV wieku. Została zburzona przez lud paryski podczas Rewolucji Francuskiej. Dzień zburzenia Bastylii jest Świętem Narodowym we Francji.

Najstarsza dzielnica Paryża zwana dzielnicą Łacińską, leży na lewym brzegu Sekwany i została zbudowana w okresie podboju Rzymian. Z kolei kompleks budowli pałacowych z XII wieku to słynny Luwr. Od 1793 roku znajduje się w nim muzeum. Koniecznie trzeba też zobaczyć katedrę Notre Dame, która została wybudowana w latach 1163 – 1351. Ogromne zainteresowanie turystów wzbudza również wieża Eiffla usytuowana na Polu Marsowym. Powstała ona w 1887 roku.

Spośród innych zabytków należy wymienić Wersal. Jest to zespół parkowo - pałacowy położony 29 km od Paryża. Wiele lat stanowił faktyczną stolicę Francji, w której rezydowali monarchowie. W Wersalu znajduje się cała masa muzeów o przeróżnej problematyce m.in. słynne Muzeum Figur Woskowych.

Warto też odwiedzić zamki w Dolinie Loary. Jednym z ciekawszych obiektów tego typu jest Zamek Królewski Blois, którego najstarsze elementy pochodzą z okresu średniowiecza. Interesujący jest również warowny zamek z XV wieku – Amboise, zaś najbardziej malowniczy pałac nad Loarą pochodzi z XV – XVI wieku i nazywany jest Chaumont-sur-Loire.

Komentarze

Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012