Gibraltar

Fakty

- Hymn: Gibraltar, Gibraltar

» Geograficzne

- Powierzchnia: 6,5 km²

» Populacja

- Ilość ludności: 28796

- Gęstość zaludnienia : 4 425 osób/km²

- Języki: angielski, hiszpański

» Ekonomiczne

- Waluta: funt gibraltarski, funt brytyjski

  Gibraltar

  Na świecie istnieje wiele miejsc o dużym zagęszczeniu ludności. Z pewnością można do nich zaliczyć Gibraltar, który jest terytorium zależnym Wielkiej Brytanii. Jest to archipelag wysp, na których gęstość zaludnienia wynosi około 4290 mieszkańców na kilometr kwadratowy. Znaczną część tej wyspy stanowi wysoka na 426 m n. p. m Skała Gibraltarska. Niestety na wyspie występuje spory deficyt słodkiej wody. W tym celu jest ona magazynowana w olbrzymich skalnych zbiornikach, poza tym ma tam również proces odsalania wody słonej dla potrzeb mieszkańców.

  Na pierwsze wzmianki historyczne na temat tego miejsca natkniemy się w 711 roku. To właśnie wtedy od tego miejsca berberyjski wódz Tarik rozpoczął podbój Hiszpanii. Już wtedy doceniono znaczenie tego miejsca. Bowiem właśnie ono jest jedynym "sensownym" połączeniem wód Morza Śródziemnego z Oceanem Atlantyckim. Od wieków Gibraltar jest miejscem stacjonowania wojsk, strzegących granic. Obecnie również znajduje się tam angielska baza wojskowa, która jednak bardzo dokładnie jest ukryta w skale Gibraltarskiej. Inną cechą charakterystyczną dla tego miejsca jest brak praktycznie jakichkolwiek bogactw naturalnych oraz fakt, że aż dziesięć procent terytorium wyspy zostało "wydarte" morzu p[rzez ludzi. Na zewnątrz skały, w środku której znajduje się twierdza jest obecnie rezerwat przyrody, który jest bardzo chętnie odwiedzany przez turystów. Poza nim ciężko znaleźć na wyspie jakiejkolwiek atrakcje architektoniczne czy turystyczne. Miasto tam znajdujące się jest zamieszkiwane przez około 30 tysięcy mieszkańców. Żyją oni głównie z uprawy roślin i połowu ryb. Wielu spośród nich jest rowie pracownikami cywilnymi znajdującymi się tam twierdzy. Gibraltar jest terytorium zależnym od Wielkiej Brytanii, jednak już od wielu lat prawa rości sobie też do niego również Hiszpania. Oficjalnym językiem tego półwyspu jest angielski jednak zamieszkiwany jest on również przez liczne mniejszości narodowe, z których najliczniejszą są Hiszpanie. Poza nimi spotkamy również tam wielu Arabów, a także Maltańczyków. Mimo tak wielkiej różnorodności narodowej nie pojawiają się tam żadne większe spory czy też nieporozumienia Wszyscy starają się żyć ze sobą w przyjaźni i zgodzie.

  Z pewnością jeżeli chcemy zobaczyć półwysep Gibraltarski naszą uwagę przykują głównie czyste plaże. Niestety nie jest to teren nastawiony na turystykę, nie mniej jednak znajdziemy tam kilka pomników, które są pamiątkami ważnych wydarzeń historycznych, które miały tam miejsce. Dla Polaków najbardziej kojarzącym się faktem z tym półwyspem jest oczywiście śmierć naszego generała – Sikorskiego. Zwiedzanie półwyspu zajmie nam maksymalnie kilka godzin, chyba, że zdecydujemy się na wylegiwanie się na plaży. Z tego, ze nie jest to zbyt przyjazne miejsce dla turystów zdają sobie sprawę również władze i sami mieszkańcy. Dlatego jest tam bardzo mało miejsc noclegowych, a sami mieszkańcy koncentrują się raczej na swoim życiu codziennym niż na wycieczkach tam przybywających.

  Komentarze

  Copyright © WorldTramp.pl 2009-2012